Rząd zlikwiduje komisje ds. majątków m.in. Cerkwi i gmin żydowskich? Będą konsultacje

PRZEGLĄD PRASY. Rząd chce rozwiązać cztery komisje regulacyjne, zajmujące się zwrotem majątku zabranego Kościołom i innym związkom wyznaniowym - informuje "Rzeczpospolita".
Chodzi o komisje zajmujące się majątkami Cerkwi prawosławnej, Kościoła luterańskiego, gmin żydowskich oraz Kościoła ewangelicko-reformowanego, baptystów, adwentystów, a także muzułmanów.

Według gazety, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma do końca marca opracować założenia do zmian w ustawach wyznaniowych, których celem jest likwidacja komisji regulacyjnych. Na dziś do ministerstwa zaproszono na konsultacje przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

"Rzeczpospolita" dodaje, że związki wyznaniowe nie zgadzają się na likwidację komisji. Ich przedstawiciele podkreślają, że o likwidacji Komisji Majątkowej, zajmującej się zwrotem majątku Kościoła rzymskokatolickiego, zadecydowały nieprawidłowości w ich działaniu. W wypadku komisji regulacyjnych nie ma takich przesłanek. Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlczik zapowiada protesty, jeśli rząd rozwiąże komisje bez konsultacji z zainteresowanymi.

DOSTĘP PREMIUM