Wnioski zakonów i parafii rozpatrywane "na tak" po kilka razy. Miliony strat po pracach Komisji Majątkowej

Komisja Majątkowa przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż one same złożyły wniosków. Były wnioski, które Komisja rozpatrywała "na tak" po kilka razy! Akta 57 spraw zniknęły - to wnioski z rządowego raportu z pracy Komisji Majątkowej, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".
Komisja Majątkowa przez 22 lata rozpatrywała roszczenia instytucji Kościoła katolickiego. Archiwum Komisji na polecenie Donalda Tuska badali prawnicy z działu kontroli kancelarii premiera. Kancelaria odmówiła ujawnienia raportu. Dziennikarzom udało się jednak do niego dotrzeć. Był w aktach sprawy przeciwko członkom Komisji podejrzanym o korupcję i działanie na szkodę skarbu państwa.

53 strony raportu: straty skarbu państwa i niespotykany bałagan

Śledztwo prokuratury i CBA sprawiło, że rząd rok temu rozwiązał Komisję. 53-stronicowy raport to opis strat skarbu państwa i niespotykanego bałaganu. Dokumenty Komisji istniały wyłącznie w formie papierowej. Nie rejestrowano dat złożenia wniosku przez parafie czy zakony. Nie było informacji o roszczeniach, sposobie i czasie ich zaspokojenia, wartości przekazanych gruntów. Jeden wniosek bywał rozpatrywany kilkakrotnie, rekord to 15 rozstrzygnięć w jednej sprawie!

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Wnioski zakonów i parafii rozpatrywane "na tak" po kilka razy. Miliony strat po pracach Komisji Majątkowej
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 30 razy 28

  Gonić te czarne hieny ogniem i mieczem,bo inaczej zniszczą ten kraj.Precz z watykańskim okupantem.

 • anesta

  Oceniono 27 razy 25

  No to premier i reszta święto(**)bliwych politruków chyba juz wie, skąd wziąć brakujące pieniądze? Przeciwko zwykłym ludziom państwo umie występować na drogę sądową i domagać się - często nieslusznie - zwrotu pieniędzy. W tym przypadku, ohydna zmowa milczenia, strach, panika. PARANOJA. Bo co? strach posladki ściska, bo jeden z drum odpuszczenia grzehców nie dostanie??? I tak nie dostaniecie za to, co robicie :))

  Jeśli jeszcze raz jakiś polityczny matoł wspomni cos o konieczności podwyżej, jak nic widłami zagonię po najbliższy kościół. Chcecie pieniędzy? Bierzcie od Kościoła, który wystarczająco juz okradł polski naród i polski budżet. Gigantyczne ulgi podatkowe, opłacanie ZUS-u, religia płatna w szkołach, dokładanie na remonty budynków kościelnych, Komisja Majątkowa.... Chyba już nie potrzebuję kawy. Ciśnienie wystarczająco mi skoczyło.

 • ciemnyludd

  Oceniono 23 razy 21

  Kościół sprzedaje Polakom WIRTUALNE zbawienie wieczne za REALNE pieniądze... A taca już im nie wystarcza...

 • falowod

  Oceniono 22 razy 20

  Tygodnik NIE od pocztku swej dzilalnosci sledzil prace tej komisji i donosil o skali przekretow .Bylo zero reakcji a mozna bylo uniknac tego gdyby kto sie tym zaibteresowal.
  Niemniej establishment naszegi kraju uznal ze wygodniej zamknac oczy.
  W obecnej sytuacji wszystkie te sprawy zostana umorzone,przedawnione bo wszytscy odpowiedzilani za nadzow dokladnie o tym wiredzieli.Mysle ze mielismy do czynienia ze ZMOWA MILCZENIA organow odpowqiedzilanych za kontrole .Zastanawiajace jets ze PEOPURATURA trzymajaca ludzi miesiacami w tzw areszczie wydobywczym nie zainteresowala sie miliardowymi przekretami tej komisji.
  Kto zaplaci? my-obywatele.Tuskowym chlopakom ,Niestety za pozno! MLeko sie wylalo i odzyskac skradziony majatek bedzie bardzo ,bardzo trudno.

 • marek.gadzinski

  Oceniono 20 razy 18

  "Kler, który, uporawszy się z „heretykami” położył w dawnej Polsce rękę na
  wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w
  jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte osiemnastego, wówczas
  gdy inne narody spełniały największą pracę myśli"
  (Tadeusz Żeleński-Boy - „Dziewice konsystorskie”)

 • zan_zibar2011

  Oceniono 20 razy 18

  Ręce opadają. Od XVI wieku trwa rozmowa między Panem, Wójtem i Plebanem...

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 14 razy 14

  Kłamstwo i zapłata za milczenie – to zwyczajna metoda postępowania hierarchów. Obowiązuje zasada: „Siedź cicho, zaprzeczaj, jeśli to konieczne – przeproś, a jeśli są wątpliwości – atakuj tego, kto przynosi złą wiadomość”.
  www.dziennikzachodni.pl/artykul/501291,bp-libera-zlozyl-zazalenie-na-dzialanie-gliwickiej,id,t.html

 • vertigo13

  Oceniono 13 razy 13

  a moze by w nastepnych
  wyborach wybrac ludzi
  stosujac inne kryteria,
  antyklerykalizm being
  jednym z nich?? :-)

 • vertigo13

  Oceniono 11 razy 11

  czy tez polacy beda i przed
  szkoda i po szkodzie .....
  as always :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX