Od dziś płacimy więcej za 61 km A4

Aż 18 zł, tyle od dziś kosztuje przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków. Cena wzrosła o 1 zł na każdej bramce. - To zdecydowanie za dużo - mówią podróżni.
Odcinek między bramkami łączący Balice i Brzęczkowice ma zaledwie 61 kilometrów. Żeby go przejechać, na samą benzynę wydać trzeba jakieś 25 zł, do tego jeszcze dochodzą bramki - czyli nie 16, jak było dotychczas, ale 18 zł - w sumie jakieś 53 zł.

- Kto to widział, żeby takie ceny były na takim krótkim odcinku - mówi Andrzej Dumański, który ze względu na firmę, którą prowadzi, z Krakowa do Katowic jeździ 2, 3 razy w tygodniu. Przecież gdy się jedzie dobrym samochodem, to człowiek nie zdąży się nawet rozpędzić i już musi hamować, do tego ciągłe zwężenia, remonty - dodaje.

"To aktualizacja, a nie podwyżka"

Zarządca A4 tłumaczy, że mimo wzrostu VAT-u w ubiegłym roku Stalexport jako jedyna firma nie podniosła cen na płatnej autostradzie. - Mówimy raczej o aktualizacji wysokości stawki za przejazd autostradą, a nie o podwyżce - tłumaczy Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu.

Podróżni coraz częściej szukają jednak alternatywy. Studentka Klaudia Polak, która do Krakowa jeździ średnio 2 razy w tygodniu, woli jeździć ekspresowym busem. - Jak nie ma korków, to z Katowic do Krakowa dojeżdżam w godzinę, za bilet płacę 12 zł, a warunki są bardzo komfortowe, można poczytać książkę, poprzeglądać notatki, rano panowie przynoszą gazety - mówi.

Podróż busem trwa niewiele dłużej niż samochodem, a kosztuje ponad 4 razy mniej.

Województwa śląskie i małopolskie też znalazły alternatywę - ekspresową drogę przez Olkusz. Na jej budowę nie ma jednak pieniędzy, brakuje też poparcia ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Od dziś płacimy więcej za 61 km A4
Zaloguj się
 • zajetakrakowiankaijuz

  0

  od bramki do bramki jest 55 km, tak czy siak na pewno nie ma więcej jak podają różne newsy raz na jakiś czas
  za chwilę będzie płatny opolski odcinek a4

  niedługo przejazd przez autostradę będzie kosztował tyle, co pół baku - jeździć będą tylko bardzo spieszący się, pozostali - bokiem

  aktualizacja cen - nowe określenie podwyżki, myślę, że się przyjmie; już niedługo nikt nie będzie podnosił cen, tylko je aktualizował

  poproszę zatem o aktualizację mojego wynagrodzenia, by mogło być dostosowane do aktualizacji różnych opłat i cen

 • gliwiczanka2010

  0

  25 PLN + 18 PLN = 43 PLN, a nie 53 PLN :-)))

 • bartoszcze

  0

  Odcinek płatny ma 48 kilometrów, a nie 55.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX