Nie panikujmy. Nie wiemy, czy sól wypadowa nam szkodzi - eksperci o aferze solnej

- Dopóki nie będzie rzetelnej analizy danych, trudno mówić o jakichkolwiek konsekwencjach zdrowotnych - mówi dla Gazeta.pl Joanna Smolińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, komentując obawy ws. stosowania soli wypadowej w produktach spożywczych. Wstępne wyniki badań znane będą w przyszłym tygodniu. Na razie eksperci uspokajają: gdyby sól wypadowa rzeczywiście zagrażała ludziom, przemysł spożywczy nie mógłby tak długo ukrywać jej wykorzystywania.
W tzw. soli wypadowej wykorzystywanej przez niektóre hurtownie i producentów żywności mogą znajdować się związki metali, azotu i substancji antyzbrylających. Istnieje ryzyko, że stężenie siarczanu sodu jest wyższe niż w soli jadalnej.

Jak mówił dzisiaj w "Komentarzach" TOK FM Andrzej Trybusz, szef wielkopolskiego sanepidu, obecność tych związków w soli jest właśnie sprawdzana. - Mając kompleks badań, będziemy wiedzieli, na ile ta sól parametrami odbiegała od soli jadalnej - mówił Trybusz. Wykluczył jednak, że znajdują się w niej substancje rakotwórcze.Według niego gdyby sól wypadowa faktycznie powodowała zmiany w stanie zdrowia, to jej wykorzystywanie w produkcji spożywczej nie mogłoby tak długo trwać. Wstępne wyniki badań prowadzonych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu przy udziale Inspektoratu Weterynarii znane będą w przyszłym tygodniu.

Według Joanny Smolińskiej z Państwowego Zakładu Higieny przynależącego do Narodowego Instytutu Zdrowia ocena wpływu podejrzanej soli na organizm jest procesem naukowym, dlatego analizy ryzyka powinien dokonać instytut naukowy. - Dopiero po zrobieniu rzetelnej analizy ryzyka można mówić o ewentualnych konsekwencjach zdrowotnych, jeśli w ogóle takie będą - zaznaczyła Smolińska w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Anonimowy pracownik jednej ze stacji toksykologicznych stwierdził, że nie dochodzi do niepokojąco większej liczby przypadków zatruć. Ich liczba - póki co - się nie zmienia.

Sól wypadowa ma więcej środka przeczyszczającego

Według szefa wielkopolskiego sanepidu dla tzw. soli wypadowej normy zawartości różnych związków są inne niż dla soli kuchennej. W tej pierwszej dopuszczalna zawartość siarczanu sodu jest znacznie wyższa. Jest to związek chemiczny, który nie jest zaklasyfikowany jako szkodliwy. - Nazywany jest solą glauberską i stosowany jako środek przeczyszczający. Nie jestem z wykształcenia toksykologiem, ale opieram się na opinii krajowego konsultanta ds. toksykologicznych - podkreślił Trybusz.Zapytany o nadzór nad obrotem soli mówi, że odbywał się on zgodnie z obowiązującymi normami i procedurami. Według niego sól wypadowa organoleptycznie niczym nie różniła się od soli jadalnej. Była właściwie pakowana, oznakowana, towarzyszyły jej niebudzące wątpliwości dokumenty. Parametry zgodnie z polską normą również nie budziły wątpliwości. Polska norma od 1998 roku nie przewiduje badania w soli związków siarki.- I myśmy tego nie badali - dodał Trybusz.

Afera solna - zarzuty i kontrole

Śledztwo w sprawie afery solnej zostało wszczęte po zawiadomieniu dziennikarzy TVN, którzy odkryli, że niektórzy producenci żywności, w tym potentaci, od 10 lat używają do produkcji soli wypadowej zamiast kuchennej. Przez ostatnie kilka miesięcy sprawą zajmowali się równocześnie reporterzy i policjanci. Prokuratura postawiła już zarzuty pięciu podejrzanym.

Policja zabezpieczyła niemal 500 ton podejrzanej soli. Skontrolowano 88 firm w 12 województwach. Zapowiada, że więcej informacji przekaże w ciągu dnia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Nie panikujmy. Nie wiemy, czy sól wypadowa nam szkodzi - eksperci o aferze solnej
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 5 razy 5

  No właśnie nie wiemy, to po co mi takie służby sanitarne?! Laxigen sam se zaordynuje, jakby co.

 • limanowa2009

  Oceniono 5 razy 5

  To było do przewidzenia że problem należy złagodzić bo jak by było że rząd nie za bardzo dba o swoich poddanych. A nie daj Boże jakieś zakazy importu naszych wyrobów spożywczych przez naszych sąsiadów.
  To tak jak kiedyś z Czarnobylem, oczywiście w innych proporcjach - ale łgarstwo rządzących jest identyczne.

 • duokwak

  Oceniono 3 razy 3

  A to blade ciule.
  Pewnie moczyli łapy w tym interesie.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem przekonana, że wyniki badań różnych instytucji kontrolnych nie potwierdzą naszych obaw. Sól nam nie mogła zaszkodzić, ponieważ wiadomym jest, że jesteśmy mutantami: oddychamy spalinami, w których są śladowe ilości powietrza, pijemy wodę uzdatnioną różnościami, jemy pieczywo polepszane gipsem ,świńską szczeciną i innymi naturalnymi substancjami, żywność nasza jest raczej "żywnościopodobna", więc miałaby nam zaszkodzić sól ziemi naszej? Teraz zagadka - co to jest?
  -białko sojowe i zwierzęce wp., skrobia ziemniaczana E450, E451, E452, stabilizatory E 301, E 316-przeciwutleniacz, E 621 - substancja wzmacniająca smak i zapach, cukry, konserwant, przyprawy naturalne i ich ekstrakty? Odpowiedź : to kiełbasa podwawelska sprzedawana w jednym z wrocławskich hipermarketów. Jesteśmy skarmiani takim paskudztwem, że osławiony papier toaletowy w byłej pasztetowej zdaje się być luksusem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX