Sól drogowa nie jest szkodliwa - sanepid podaje pierwsze wyniki badań

Wielkopolski Państwowy Inspektorat Sanitarny po przebadaniu próbek soli spożywczej i peklosoli poinformował, że mieszczą się one w obowiązujących normach.
Analizy były prowadzone od 28 lutego do dnia wczorajszego. Objęły pięć próbek soli pobranej z jednego z lokalnych zakładów i hurtowni.

Rtęć śladowa, mało kadmu i miedzi...

- Wyniki badań wykluczają możliwość zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego - zapewnił wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz na konferencji prasowej w Poznaniu. Według niego ogólne ekspertyzy pokazują, że wyniki badanej soli mieszczą się w normie i produkt nie mógł powodować negatywnych konsekwencji dla życia i zdrowia.

Trzy próby były opisane jako sól jadalna, a dwie zawierały peklosól. W tych próbkach zostało zbadanych 13 parametrów, w tym zawartość wody, poziom jodu oraz obecność metali ciężkich i siarczanów.

Zawartość żelaza cynku była na poziomie od 2 do 18 procent, podczas gdy norma wynosi 20 procent. W próbkach nie stwierdzono arsenu i ołowiu, a zawartość rtęci była śladowa. Niska była też zawartość kadmu i miedzi. W próbkach było za dużo siarczanów - 2,116 procent, ale sól morska może mieć aż 6 procent siarczanów i jest polecana jako zdrowa.

Wyniki te dotyczą na razie tylko pięciu próbek. Nie są znane jeszcze wyniki badań soli prowadzonych na zlecenie śledczych w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.

Sanepid uważa, że sól nie jest szkodliwa, więc produkty, które ją zawierają nie będą wycofywane z obrotu. Kolejne nie będą jednak trafiały do sprzedaży.

Anwil "oburzony" informacjami w mediach

Wcześniej włocławski Anwil zaprotestował przeciw ukazującym się w mediach informacjom na temat soli przemysłowej produkowanej w tym zakładzie, którą nieuczciwe firmy sprzedawały później jako sól spożywczą. Firma w komunikacie podkreśla, że skład soli przemysłowej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i przypomina, że wszyscy odbiorcy tej soli byli przez fabrykę informowani, że nie jest to sól spożywcza.

- Informacje o przestępczym procederze polegającym na wykorzystywaniu naszego produktu niezgodnie z przeznaczeniem przyjęliśmy z głębokim oburzeniem - kończy swój komunikat zarząd włocławskiego Anwilu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (25)
Sól drogowa nie jest szkodliwa - sanepid podaje pierwsze wyniki badań
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 7 razy 7

  To był do przewidzenia. Po wczorajszych zagrywkach na linii prokuratura - wojewoda - GIS.
  Utwierdził mnie w tym dzisiejszy wywiad z Sawickim w radiowej trójce. Płaczliwy. O zagrożeniu
  eksportu polskiej żywności. Pytania : dlaczego wprowadzamy i utrzymujemy sztuczny podział na sól wypadową i jadalną? Po co są wprowadzane normy których się nie przestrzega oraz skąd różnice cenowe tych dwóch produktów? Jeśli jest dobrze składujmy produkt na jednej pryzmie i niech każdy wedle swoich specyfikacji bierze ile trzeba, ALE! po jednej cenie. Oraz dlaczego prokuratura umorzyła analogiczną sprawę przed 10 laty.

 • agaador

  Oceniono 6 razy 6

  W takim razie chwała podejrzanym hurtownikom za gospodarność - może ich uhonorować godłem "Teraz Polska". Anwil powinien pójść po rozum do głowy i podjąć starania aby wejść na europejski rynek z sola wypadową w segmencie "zdrowa żywność"

 • la-ra1

  Oceniono 4 razy 4

  Jeszcze kilka dni i sie dowiemy, ze sol odpadowa nalezy wlaczyc do codziennej diety taaaka zdrowa!!!

 • limanowa2009

  Oceniono 6 razy 4

  Kpina ze społeczeństwa. należało ten wstyd przykryć. Zapobiec skandalowi, jaki by czekał z powodu embarga na naszą żywność.
  To w takim razie niech będzie jeden producent soli, tej na drogi a zarazem na stoły.
  Kpina w żywe oczy - wstydzę się a zarazem boję za mój rząd- bo to praktycznie już nierząd.

 • 3larsen

  Oceniono 4 razy 4

  I to się nazywa sku......... . Czy takie badania mają potwierdzić, że każde tańsze gó... można dodawać do żywości.
  Uważajmy - bo nasi importerzy np. Rosjanie czy Niemcy a nie tylko Słowacy i Czesi będą mieli inne zdanie. Ponadto mam doświadczenia z PIS-em. Gdy zaimportowany towar z Chin przebadali na mój koszt w dwóch różnych laboratoriach - to telefony się nie urywały - wstrzymać sprzedaż - tyle kadmu i ołowiu. Gdy sprawę przekazałem do Prokuratury - a chodziło o wielkie pieniądze - nagle warszawsie Laboratorium orzekło w swych badanich, że ten sam towar i te same próbki nie mają śladu ani ołowiu ani kadmu. Widocznie przy zwyklej opłacie za badania - wyniki podają takie jak im wychodzą - ale gdy dostawca dorzuci coś w kopercie to wyniki wychodzą w zależności od potrzeb i zawarości koperty. Dowody trzymam. Przekupna Instytucja.

 • duokwak

  Oceniono 4 razy 4

  Nie no samo zdrowie.
  Ciekawe czy urząd skarbowy też odpuści straty w podatkach związane z oszustwem trwającym 10 lat?:)
  Przypomnę,że tona soli drogowej kosztowała 140 zł,a w papierach podawano zakup tony soli spożywczej 400 zł i tak przez 10 lat.Wyszła niezła sumka.

 • arezo

  Oceniono 3 razy 3

  Ci cholerni Rosjanie znowu "bezpodstawnie" nałożą embargo na nasze produkty żywnościowe

 • mercurossaurus

  Oceniono 3 razy 3

  Może chodzi o to, żeby mniej nas na emeryturach było................. Hmmmm

 • superapteka

  Oceniono 3 razy 3

  biegniemy kupić kilogram tej soli i połkniemy na raz jak taka zdrowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX