Jednym głosem krytykują Manifę: - Drogie panie, nie idźcie tą drogą [KOMENTATORZY]

Manifa rozczarowała komentatorów Poranka Radia TOK FM. I nie tylko ze względu na niezbyt dużą liczbę uczestników. - Kwestia finansowania Kościoła w Polsce nadal jest problemem. - Po raz pierwszy Manifa była szczuciem na jakąś grupę społeczną - mówił Łukasz Lipiński z "GW". - Jaką szansę mają feministki w przelicytowaniu Palikota w antyklerykalizmie? - pytał Michał Szułdrzyński z "Rz". I apelował: - Drogie panie nie idźcie tą drogą.
Najłagodniej taktykę feministek ocenił Łukasz Lipiński. Jak tłumaczył, trwająca dyskusja o takich sprawach, jak postanowienia Komisji Majątkowej czy przyszłość Funduszu Kościelnego, świadczy o tym, że Polacy widzą problemy w relacjach państwo-Kościół.

Ale wykorzystanie antyklerykalnych haseł przez Manifę to, jego zdaniem, nie był najlepszy pomysł. - Jak zobaczyłem zdjęcie zajawiające Manifę organizatorek przebranych za księży, to trochę estetycznie mnie to raziło. Nie podoba mi się taki sposób. Po raz pierwszy Manifa była szczuciem na jakąś grupę społeczną, opartym na budowaniu niechęci do Kościoła - ocenił.Michał Szułdrzyński i Tomasz Machała uważają, że antyklerykalne hasła zniechęciły wiele osób do wzięcia udziału w manifestacjach.

- Feministki popełniły kardynalny błąd. Wydaje mi się, że w łonie Kościoła katolickiego jest dużo kobiet, które utożsamiają się z tzw. katolickim feminizmem, oraz sporo kobiet, które walczą o równe pensje i przedszkola. Bez tej niepotrzebnej antyklerykalnej ideologii - uważa publicysta "Rzeczpospolitej".Zdaniem Machały z portalu Natemat.pl: "Manifa utraciła społeczny słych, wrzucania na transparenty najważniejszych spraw kobiet".

Palikot był pierwszy

Według Szułdrzyńskiego feministki nie ugrają zbyt wiele na antyklerykalizmie. - Jakie mają szanse w przelicytowaniu Janusza Palikota? Drogie panie, nie idźcie tą drogą - apelował.I wytykał, że organizatorki Manify posługiwały się kłamstwami. - Opisaliśmy w "Rz" gazetkę wydaną przez Porozumienie Kobiet 8 Marca, gdzie padły tak absurdalne kwoty, z których wynikało, że państwo utrzymuje Kościół za kilka miliardów złotych - stwierdził Szułdrzyński.

Antykościelne hasła na Manifie to przesada?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (539)
Jednym głosem krytykują Manifę: - Drogie panie, nie idźcie tą drogą [KOMENTATORZY]
Zaloguj się
 • leunammi

  Oceniono 69 razy 47

  Konserwatywnych redaktorów rażą hasła niechętne kościołowi. Chcieliby aby zostało tak jak jest. Byle nic nie zmieniać. Kościół niech dalej wpływa na ustawy (aborcja, eutanazja, in-vitro), dostaje państwową kasę z naszych podatków. Niech dostaje też kasę za indoktrynację dzieci w szkołach. Pewnie! To się konserwatywnym publicystom podoba.

  I nasz sprzeciw nazywacie szczuciem? A kto nazywa kobiety które dokonały aborcji morderczyniami? To nie jest szczucie??? Tego konserwatywni redaktorzy już nie widzą, prawda?

  Kościół to instytucja wroga swobodom obywatelskim i demokracji. Wręcz przeciwdziała ogólnie pojętemu szczęściu i dobru obywateli. Chcecie przykładów, proszę:

  - według KK seks jest grzechem (za wyjątkiem uświęconego.... bla bla bla i gdy do poczęcia prowadzi bla bla...)

  - według KK cierpienie jest wysoką wartością i należy go propagować.

  - według KK kobieta musi urodzić dziecko nawet gdy to pochodzi z gwałtu

  - KK woli by ludzie umierali na hiv niż założyli prezerwatywę

  - KK prowadzi politykę zmuszania do uczestnictwa w tzw. "lekcjach religii" i obrzędach religijnych

  - KK woli by człowiek umierający cierpiał katusze niż mógł decydować sam o tym jak godnie zakończyć swoje życie (no w końcu cierpienie dla KK jest dużą wartością, może niech laskawie biskupi wezmą pod uwagę że dla innych NIE JEST!)

  - KK w zupełnie mętnych okolicznościach wyłudził od państwa grube miliony za sprawą tzw: "komisji majątkowej"

  ... jak dla mnie to wystarczy. Jak dla mnie - jeśli w tym kraju ktoś jest zaszczuty - to na pewno nie jest to kościół, który ma się dobrze, opływa w dostatki i wpływa na polskie ustawodawstwo.

 • watyklan

  Oceniono 85 razy 59

  To nie szczucie. To porządek, którego Polsce brakuje od stuleci. Koniec pasożytowania za moje pieniądze. Niech każdy żyje za swoje! Przeciąć tę pępowinę ! Byle szybko i skutecznie. Będą wreszcie pieniądze, na to, na co wiecznie ich nie ma i które nam się odbiera, żeby nie musieć zabierać Kościołowi.

 • fjan

  Oceniono 59 razy 45

  Monopol na szczucie ma mieć kler katolicki ??? Niby dlaczego ? Patrz "szczekające kundelki " czy różne " szamba ".

 • villk

  Oceniono 73 razy 41

  "Jak zobaczyłem zdjęcie zajawiające Manifę organizatorek przebranych za księży, to trochę estetycznie mnie to raziło."

  a gdyby sie przebrały w garnitury to było by ok?

  Państwo nie spełnia swojej roli wobec polowy obywateli ( wobec kobiet), a jest " wasalne" w stoosunki do koscioła katolickiego w którym kobiety sa traktowane jak maszynku do robienia wiernych wic co dziwnego w tym ,że kobiety wala w kościół...

  dziwne jest to że komentatoprzy czują sie obrazeni estetyka....

  gdy cie zarzynaja, to naprawde interesuja cie kształt i estetyka noża?

  villk.blox.pl/html

 • otwieracz_1912

  Oceniono 54 razy 40

  sory jak można mieć pretensję do dziewczyn, że wytykają oczywiste wady, przywary i patologie przebierańców mających się za namiestników Boga? Ja się ciągle nie mogę nadziwić jak czarni mogą mieć tak duże poparcie pomimo jawnego łamania nauk Chrystusa (obżarstwo, pociąg do drogich zabawek i opływania w luksusach) czy ciągłych skandali pedofilskich. Nie rozumiem jak coś tak obrzydliwie skorumpowanego i przesiąkniętego hipokryzją jak kościół katolicki (ogólnie wszystkie wielkie religie) może mieć tylu zwolenników.

 • aqqwa

  Oceniono 54 razy 34

  Jestem katoliczka i jakoś mnie to nie uraziło. Bardziej mnie rażą marsze w obronie telewizji Trwam, gdzie ludzie niosą tabliczki z obrzydliwymi hasłami wykrzykują paranoiczne brednie.

 • blue911

  Oceniono 52 razy 34

  KK to jak bankierzy: pijawka na ciele calego spoleczenstwa.

 • banan125

  Oceniono 43 razy 33

  a dlaczego kościół katolicki i klechy nie płacą podatku dochodowego ???, ale za to do wszystkiego się wtrącają ??? czy to jest w ich wykonaniu ekumenizm XXI wieku ???

 • mef3

  Oceniono 32 razy 30

  Polski budzet nie jest z gumy. Kobiety w demokratycznym kraju moga miec inne zdanie niz minister finansow i premier. Wola, by wydawac ograniczone srodki na zlobki niz biskupow polowych nieistniejacych jednostek wojskowych. Co w tym szokujacego dla gosci radia? Gdy biskupowie wymadrzaja sie i pouczaja kobiety to dobrze, a gdy one zabiora glos to zle. "Nie idzcie ta droga" - a kto dal wam prawo, by pouczac kobiety jaka maja isc droga? To sa dorosle kobiety i maja prawo same decydowac o swoim losie i pogladach. Nie musi sie wam to w cale podobac. I (na boga) przestancie uprawiac ten moralizatorski ton!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX