Żakowski proponuje: 0,3 proc. z podatków dla konkretnych parafii

Rząd chce ?osłodzić? likwidację Funduszu Kościelnego możliwością przeznaczania przez obywateli 0,3 proc. podatku na wybrany Kościół czy związek wyznaniowy. Jacek Żakowski podpowiada lekką modyfikację tego rozwiązania. Chce, żeby pieniądze trafiały od razu na konto konkretnej parafii. - Lokalna więź społeczna zostałaby wzmocniona - argumentował w Poranku Radia TOK FM.
Zdaniem publicysty tygodnika "Polityka" przeznaczanie pieniędzy dla konkretnej parafii byłoby też dobrym sposobem weryfikacji przez wiernych działalności parafii.

Również Tomasz Wołek chciałby, żeby dać podatnikom/wiernym większą władzę. - Nawet wskazywanie konkretnej diecezji byłoby dobre - stwierdził w Poranku Radia TOK FM.Ale według Tomasza Lisa nie ma szans na wprowadzenie takich rozwiązań. - Między pieniędzmi, którymi dysponowałaby bogata parafia w Warszawie czy we Wrocławiu, a mała na prowincji, byłaby potężna dysproporcja - uważa redaktor naczelny tygodnika "Newsweek".

"Najcenniejszy" będzie katolik wierzący, praktykujący i płacący

Lis zwrócił uwagę, że proponowane przez rząd rozwiązania będą sposobem na weryfikację religijności Polaków. - Już niedługo będą trzy grupy katolików. Pierwsza - deklarujących, że wierzą, druga - osób wierzących i praktykujących i trzecia - tych, którzy wierzą, praktykują i płacą - wyliczał.

Zdaniem Tomasza Wołka rząd wykonał krok w dobrą stronę, przedstawiając propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego. - Kościół katolicki był prześladowany przez komunistów. Potem dostawał rekompensaty, często nadmierne. Minęło ponad 20 lat wolnej Polski i pora spróbować ułożyć relacje między państwem i Kościołem na w miarę normalnych zasadach - stwierdził publicysta.Według rządowych planów duchowni sami opłacaliby swoje składki. Ale państwo dalej opłacałoby katechetów. Najszybciej - już w styczniu 2013 roku - miałby zacząć obowiązywać przepis pozwalający podatnikom na przekazywanie 0,3 proc. podatku dla wybranego Kościoła czy związku wyznaniowego. Według wyliczeń rządu takie rozwiązanie mogłoby dać Kościołowi katolickiemu nawet 100 mln zł rocznie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (107)
Żakowski proponuje: 0,3 proc. z podatków dla konkretnych parafii
Zaloguj się
 • maciekblysk

  Oceniono 25 razy 23

  Nie rozumiem jak to jest możliwe że w kościele nie ma jakiegoś uczciwego podziału pieniędzy. Jak są bogate parafie to niech się dzielą z biednymi i po kłopocie. Każdy ciągnie w swoją stronę. Co jest grane? Czy to ma jeszcze coś wspólnego z wiarą? Powinni się utrzymywać tylko z datków wiernych. Szanowali by swoje owieczki.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 32 razy 22

  Ja proponuje zerwac Konkordat (minusujcie kleczy)

 • puszka-3

  Oceniono 23 razy 21

  Dlaczego wszyscy mówią o jakimś procencie podatku odprowadzanego do budżetu?
  Jeżeli ktoś chce popierać jakieś wyznanie czy partię polityczna to niech przekaże odpowiedni procent od swoich dochodów netto a nie zmniejszać podatek.
  Wtedy każdy ( jeżeli ma taką ochotę ) mógłby wspierać taką instytucję czy organizację z którą sympatyzuje.

 • jerzysm42

  Oceniono 17 razy 17

  Projekt wydaje mi się całkiem rozsądny.
  Dzięki zdrowej konkurencji podniesie się jakość wody święconej.
  Na pewno będą ładniej śpiewać, a w przyszłości to może wprowadzą jakieś wstawki baletowe.
  Tylko dlaczego to ma być 0,3% z dochodów budżetu państwa, a nie dodatkowego opodatkowania wyznawców. Jeśli lud boży chce mieć rozrywkę, to niech za to płaci. Ja też nie mogę odpisać z podattku biletu do kina czy teatru.

 • sargawska

  Oceniono 15 razy 13

  Zadnych wplat , koniec z jalmuzna na jedna z najbogatszych instytucji w kraju .Co brakuje IM pomyslu na biznes ?A Rydzyka podpytac , moze podpowie?.Emerytow przybywa , mlodzi maja inne problemy niz placenie Kosciolowi , do roboty bracia siermiezni . Przesiasc sie na rowerki , tramwaje itp .Posmakowac czas zwyklego zycia.Zbawienia nam nie sprzedacie. Sami o nie zadbamy .Bez posrednikow w kazdym biznesie TANIEJ !!!!!!!

 • ania-weber

  Oceniono 12 razy 12

  Mentalność w Polsce jest mniej więcej taka: Naród ma obowiązek zaciskać pasa, natomiast kościół ma mieć zapewniony stały dopływ pieniędzy. To bez znaczenia jaki rząd sprawuje władze, bo i tak klęczy.

 • lech2125

  Oceniono 14 razy 12

  Poco im ten przepych.powinni brać przykład z innych wyznań ale niektórzy bez luksusów i stosownej otoczki
  nie potrafią żyć.Wierzę w Boga a nie w funkcjonariuszy otoczonych blichtrem i figurkami.im potrzebne tony złota i ciemny lud.A jaki z rydzyka ojciec,chyba że !!!

 • luki761

  Oceniono 18 razy 12

  a ja proponuję zlikwidować dotacje na partie polityczne,
  tylko
  każdy obywatel dobrowolnie, przy rozliczeniu PIT, mógłby wskazać ułamek podatku, na jaką partię mają iść jego pieniądze...

  dlaczego ja POD PRZYMUSEM

  muszę płacić na obce mi partie : PO, SLD, PSL, PiS, czy PALIKOTA ?

  ?

 • krzywelustro

  Oceniono 14 razy 12

  Od wielu lat Wysoka Komisja przyznawała Kościołowi gigantyczne majątki w naturze i gotówce twierdząc, że one mu się słusznie należą.

  Od wielu też lat kler (z episkopatem na czele) jednoznacznie i głośno deklaruje, że Kościół Chrystusowy to nie tylko duchowieństwo, ale przede wszystkim liczny Lud Boży (podobno 95% Polaków).

  Opierając się na tym rozumowaniu i czując się członkiem Kościoła Katolickiego bardzo proszę, aby obliczyć, ile z tego przekazanego Kościołowi Katolickiemu majątku przypada na mnie i z tego odliczać należny podatek. Resztę proszę zwrócić mi w gotówce z należnymi odsetkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX