Prawnicy: Biskupi się mylą. Mogą zapłacić za zaniedbania ws. pedofilii. Prawo to dopuszcza

Według prawników polscy biskupi nie mieli racji, twierdząc, że "Kościół nie może się poczuwać" do zobowiązań finansowych wobec ofiar księży pedofilów. - Kościół może odpowiadać finansowo za swoje zaniedbania w sprawach pedofilskich. Dopuszcza to prawo cywilne - twierdzą pytani przez "Gazetę Wyborczą" prof. Marian Filar i mec. Mariusz Paplaczyk.
W środę 14 marca na konferencji prasowej po przyjęciu nowej instrukcji ws. księży pedofilów przedstawiciele Episkopatu Polski stanowczo zapowiedzieli, że nie będą wypłacać ofiarom finansowych zadośćuczynień i stwierdzili, że polskie prawo stoi w tej sprawie po ich stronie. - Odsyłamy do winowajcy - powiedział abp Józef Michalik.

Według prawników biskupi nie mają racji. - Odszkodowania zasądzonego w procesie karnym nikt nie może zapłacić za skazanego - mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Marian Filar. - Ale jeśli np. rodzic dziecka molestowanego wytoczy księdzu proces cywilny, na którym udowodni zaniedbania ze strony parafii czy diecezji, można by się domagać od niej odszkodowania, np. że władze wiedziały o czynach tego księdza i nie reagowały czy stwarzały wręcz możliwość intymnych spotkań. Wtedy ksiądz odpowie karnie za pedofilię, a cywilnie - diecezja.

Podobnie uważa adwokat Mariusz Paplaczyk, prezes Zrzeszenia Prawników Polskich: - Wyobraźmy sobie, że parafia prowadzi chór dyrygowany przez księdza, co do którego są przypuszczenia, że dopuszcza się czynów lubieżnych. Są skargi, ale parafia przymyka na to oko, zezwala na wyjazdy z nieletnimi. W takiej sytuacji możliwe byłoby w procesie cywilnym dochodzenie zadośćuczynienia. Trzeba by dowieść, że przełożeni księdza przyczyniali się do zwiększenia rozmiaru szkody. Poszkodowani mogliby powołać się wtedy na artykuły 23 i 24 kodeksu cywilnego o naruszeniu dóbr osobistych takich jak zdrowie, wolność, cześć.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Prawnicy: Biskupi się mylą. Mogą zapłacić za zaniedbania ws. pedofilii. Prawo to dopuszcza
Zaloguj się
 • robert9998

  Oceniono 43 razy 37

  Wierni spod znaku polskiego kościoła katolickiego, sprofanowali grób rodziców Adama Michnika.
  Można nie lubić pana Adama Michnika,ale dewastacja grobu jego rodziców ,to już rodzaj całkowitego zdziczenie. Oto wychowanie "katolickie" arcybiskupa Michalika,Głódzia i oczywiście pseudo księdza Tadeusza Rydzyka.
  Pamiętajmy jakich idiotów polityków mamy po prawej stronie sceny politycznej: Janusz Korwin Mikke, poseł PiS Górski, minister Gowin PO. Tolerowanie w III Rzeczypospolitej Polskiej,takich organizacji jak ONR,NOP czy Młodzież Wszechpolska,teraz są tego efekty.
  Kościół siejąc nienawiść, jeszcze nie chce płacić za swych ludzi,którzy dokonali przestępstw. najbardziej obrzydliwych przestępstw,pod osłona kościoła.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 31 razy 31

  A mnie stanowiska episkopatu cieszą i to w okresie wielkiego tygodnia będącego czasem oczekiwania na
  jakieś z najważniejszych świąt. NIC i NIKT nie zrobi im większej krzywdy jak oni sobie sami.
  .
  Jest po prostu nadzieja, że choć do minimalne części wiernych dotrze stopień zbydlęcenia ich pasterzy.
  Inni już mówią pastuchów, też ładnie.
  .
  1List Apostoła Pawła do Koryntian 7:2-5:
  "Nie strońcie od współżycia z sobą, chyba za wspólną zgodą do pewnego czasu, aby oddać się modlitwie, a potem znowu podejmujcie współżycie, aby was szatan nie kusił z powodu niepowściągliwości waszej."

 • robert9998

  Oceniono 30 razy 28

  "Crimen Sollicitationis", czyli instrukcja kościoła w celu ochrony skandali seksualnych
  "Crimen Sollicitationis" to dokument opracowany przez watykańskich duchownych (w latach 60-tych) należących do Śwętego Oficjum (obecnie Kongregacja Nauki Wiary. Do zadań KNW należy każda kwestia związana z doktryną wiary lub morlaności. Od 25 lstopada 1981 roku (do roku 2005) prefektem KNW był obecny papież - Joseph Ratzinger. Dokument jak dokument, Watykan wydaje ich wiele, jednak treść tego konkretnego po prostu poraża..
  Dokument ma na celu ujednolicenie procedur postępowania w przypadkach dokonywania seksualnych nadużyć przez duchownych w kościele katolickim. Nie wiem co można nazwać seksualnym nadużyciem skoro duchowni przekonują wiernych, iż żyją w czystości i nie są aktywni seksualnie. Zatem dokument teoretycznie dopuszcza seksualną aktywność, natomiast sankcjonuje "nadaktywność" w postaci:

  - pedofilii,

  - zoofilii,

  - zachowań homoseksualnych.

  W praktyce jednak sankcjonowanie wcale nie oznacza odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny. W dokumencie zawarto instrukcje dla duchownych (w szczególności biskupów i kardynałów):

  1. Nakazuje ukrywanie w największej tajemnicy faktów na temat przestępstw seksualnych księży pod groźbą ekskomuniki,

  2. Nakazuje walkę z ofiarami nadużyć i ich rodzinami oraz ze wszystkimi, którzy popierają karanie duchownych za przestęstwa, których się dopuścili.

  3. Nakazuje duchownym nie wszczynania współpracy z organami ścigania w przypadkach popełniania przestępstw na tle seksualnym przez duchownych.

  4. Nakazuje niszczenie dowodów przestępstw oraz utrudnianie wszelkich czynności procesowych.

  5. Zakazuje odpowiadzialności karnej osób duchownych. Jedyną karą dla duchownego, który dopuścił się nadużycia jest przeniesienie do innej parafii.

 • peter-123

  Oceniono 24 razy 24

  Nie tylko moga , ale musza. Prawo, konstytucja, mowi o rozdziale panstwa od kosciola. Ot dziadki piaskowe nie wiedza co czynia i mysla ze to sredniowicze , ciagla walka z ludem , w formie gwaltu , grabiezy i przemocy. Wszystko czego dorobil sie Kosciol to efekt wojen religijnch , jako nawracania na chrzescijanstwo. To samo zrobiono w 969 , a Mieszko I przyjal chrzest nie z wlasnej woli i jego poddanych tylko z powodow politycznych , ucieczki przed hordami Watykanu, germanizacja , pozoga , mordem , gwaltem i rabunkiem. Im sie sni stos inkwizacyjny. Skad Kosciol dorobil sie tych majetnosci , z czego ? Do dzis ksiezulki wykorzystuja starszych ludzi podsuwajac im dokumenty wlasnosci przepisane na Kosciol , za obietnice zycia w niebie.

 • tacx

  Oceniono 25 razy 23

  co złego to nie my... Utracone majątki oddaje społeczeństwo mimo że zabierał Berman z Bierutem. Ofary pedofilów odsyła się do sprawców mimo że w większości księża wiedzą co w parafii piszczy.

 • observer_1

  Oceniono 20 razy 20

  "Kościół może odpowiadać finansowo za swoje zaniedbania w sprawach pedofilskich".
  Może??? A mi się wydawało że ma święty obowiązek....

 • limanowa2009

  Oceniono 22 razy 20

  Kiedy do tych nadętych i bezmyślnych purpuratów dotrze że nie są władzą ustawodawczą i praktycznie coraz mniej mają do gadania.
  Byli kiedyś pasterzami a coraz częściej stają się pastuchami.

 • waclawa_obrotna

  Oceniono 17 razy 17

  Już wcześniej zauważył to jeden z Forumowiczów, powtórzę więc tylko, dla paddierżki razgawora: skoro biskupi uważają, że struktura nie odpowiada za przestępstwa swoich funkcjonariuszy, to niech o odszkodowanie za odebrany majątek do Bieruta i jego spadkobierców :)

 • razorjack

  Oceniono 16 razy 16

  koniec bezkarności czarnej mafii....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX