200 ton śmieci w sedesie. Prezerwatywy, puszki, garnitur...

Łodzianie traktują sedes jak śmietnik. Co miesiąc w łódzkiej oczyszczalni ścieków ląduje aż 200 ton śmieci: patyczki do uszu, chusteczki, podpaski, bandaże, prezerwatywy i zużyte baterie.
Zdarzają się także puszki po piwie i innych napojach, kapsle, smoczki czy przeterminowane lekarstwa. Do kanalizacji wpadł raz nawet garnitur. - Nie mógł trafić tam przez sedes, ale ktoś musiał wrzucić go do studzienki kanalizacyjnej - mówi Rafał Reszpondek z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.

Największym problemem są jednak patyczki do uszu. Do oczyszczalni wpływa ich tona rocznie. Patyczki nie zatrzymują się na żadnej z krat w oczyszczalni dlatego to głównie one zapychają pompy osadowe. Ich zatrzymanie i kilkakrotnie w ciągu dnia oczyszczenie to nie tylko strata czasu, ale i dodatkowe koszty dla oczyszczalni. Przez śmieci, które trafiają do sedesów, a potem wpływają do kanalizacji, maszyny oczyszczalni trzeba naprawiać nawet sto razy w roku, czyli średnio co kilka dni. - Koszty przerzucane są na mieszkańców, którzy płacą więcej za oczyszczanie ścieków - nie ukrywa Reszpondek.

- Sedes zapychają nam głównie papierowe ręczniki do wycierania rąk, które powinny lądować w koszu na śmieci, ale także puszki, butelki albo niedopałki papierosów - mówi Łukasz Gałziewski z jednego z łódzkich lokali. - Zapychają nam one instalacje przez co zalewa nam ubikacje - dodaje. - Najczęściej robią to nastolatki, dorośli raczej starają się utrzymywać toaletę w porządku - zaznacza. - Raczej - podkreśla.

Aby przemówić łodzianom do rozsądku, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków ruszyła z kampanią "Szanuj sedes. Woda wraca". Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. Plakaty ilustrujące kampanię pojawiły się na 70 nośnikach zlokalizowanych w toaletach łódzkich pubów i restauracji. O tym, że śmieci powinny lądować w koszu, a nie w sedesie, przypominają naklejki i zawieszki umieszczane na klamkach toalet. Edukacyjna część kampanii "Szanuj sedes" trafi też do łódzkich szkół.

DOSTĘP PREMIUM