Waży się los tysięcy pacjentów. "Zła ustawa i ministerstwo chce ją obejść. Skandal"

Waży się los ponad 53 tys. osób korzystających z drogich leków. Resort zdrowia obmyśla, jak obejść stworzone przez siebie przepisy, by nadal płacić za leczenie białaczki, raka piersi i wielu innych chorób - pisze "Gazeta Wyborcza". M.in. wszystkich ultrarzadkich.
Do tych ostatnich należy choroba Gauchera. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej skutki, podając lek zastępujący enzym. Produkuje go tylko jedna firma na świecie. Dawka zależy od wagi pacjenta. Roczna kuracja to minimum 1 mln zł.

Dla ministerstwa problemu nie ma. - Pacjenci nie stracą dostępu do leczenia, bo do NFZ na bieżąco przekazywane są informacje o objęciu refundacją kolejnych programów lekowych - zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka resortu. Z pisma, które przesłała "Gazecie", wynika, że minister wcale nie zamierza prosić AOTM o rekomendacje. Ani wydawać rozporządzenia o umieszczeniu programów lekowych w koszyku. Wyda zwykłe obwieszczenie, że leki te są objęte refundacją.

Co się stanie 1 lipca z 53 tys. chorych? Czy szpitale kupią leki, za które NFZ im nie zapłaci? - Jeśli chorzy będą leczeni, to nielegalnie, ale wątpię, by NFZ na to się zdecydował. Jedyna rada to wydłużyć okres obowiązywania programów terapeutycznych do końca roku i w spokoju, zgodnie z prawem, przygotować nowe programy lekowe - odpowiada Marek Balicki, były minister zdrowia, dziś szef Szpitala Wolskiego w Warszawie.

I dodaje: - Ministerstwo nie chce poprawić ustawy refundacyjnej, a jednocześnie znów proponuje rozwiązania sprzeczne z jej przepisami. To skandal, który nie powinien mieć miejsca w państwie prawa.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Waży się los tysięcy pacjentów. "Zła ustawa i ministerstwo chce ją obejść. Skandal"
Zaloguj się
 • kosa811

  Oceniono 3 razy 3

  rzucam okiem na zajawkę i myślę "tabloid', zgłębiam się w tekst i dowiaduję się, że dziennikarze GW "odkryli", zamykam stronę i myślę "tabloid"

 • komen1953

  Oceniono 2 razy 2

  z dwojga złego wolę zeby Balicki leczył niż komentował

 • nintom

  0

  firma farmaceutyczna oferująca kurację za milion złotych rocznie powinna być zlikwidowana a jej właściciele leczeni tym specyfikiem, nawet gdy są zdrowi ----
  JAK MOŻNA WYMYŚLIĆ KURACJĘ ZA MILION ??? - dla kogo dla Nicole Kidman ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX