Koniec z wielkimi okrętami w Marynarce Wojennej. Teraz MON stawia na obronę wybrzeża

Jest nowa koncepcja polskiej marynarki. Koniec z wielkimi okrętami i siłami ekspedycyjnymi. Liczy się obrona wybrzeża - informuje ?Gazeta Wyborcza?.
"Gazeta" dotarła do założeń rozwoju polskiej marynarki wojennej do 2030 r. Dziś szef MON Tomasz Siemoniak i szef sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch przedstawią je w Gdyni dowództwu marynarki.

- Podstawowe założenie to przerwanie zaklętego kręgu w rozwoju marynarki: "dużo rdzy za duże pieniądze" - mówi nasz rozmówca z MON.

Jak dowiaduje się "Gazeta", plan m.in. zakłada, że po wycofaniu starych jednostek polska marynarka będzie miała około 900 mln zł rocznie na modernizację. Koncepcja rozwoju sił morskich zakłada zbudowanie trzech okrętów obrony wybrzeża nowego typu (długości do ok. 90 m) do 2022 r. Będą wyposażone w nowoczesne systemy uzbrojenia, wykrywania przeciwnika i łączności. Polska chce też zakupić trzy nowoczesne okręty podwodne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Koniec z wielkimi okrętami w Marynarce Wojennej. Teraz MON stawia na obronę wybrzeża
Zaloguj się
 • ta_facetka

  Oceniono 4 razy 4

  Obrona przed czym? Rekinow w Baltyku nie ma...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 10 razy 4

  Myślę że u-boot typ VII B byłby zakupem perspektywicznie uzasadnionym. Za pieniądze z wynajmu tych jednostek dla Hollywood , armia miała by kasę na pensje generałów a może by starczyło na onuce dla niższych szarż.

 • ahab_1

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawy tytuł artykułu. Polska nigdy nie miała "wielkich okrętów". Największymi jednostkami były niszczyciele, raczej nie zaliczane do tej kategorii. Korwety to okręty jeszcze mniejsze.

 • srbm

  Oceniono 2 razy 0

  Ktoś tutaj robi z ludzi idiotów
  Gawron z którego zrezygnowano (i to on jest zapewne tym dużym okrętem) miał mieć długość 95m. Teraz Siemoniak ogłasza zerwanie z dużymi okrętami. Ile maja mieć długości nowe małe okręty? - 90.
  Tejn facet jest chyba jeszce większym szkodnikiem od Klicha. Tamten zarżnął lotnictwo a ten marynarkę.

 • peter-123

  Oceniono 2 razy -2

  Beda tworzyc kopie Gawronow. Przeciez kazdy jest wpatrzony w ta gore pieniedzy , i nic sie nie zmieni. Sytauacjajest dzis taka jak na poczatku z Gawronem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX