Referendum to zły pomysł. "Większość z nas nie ma wiedzy, żeby podejmować decyzję w tak ważnej sprawie"

Czy obywatele powinni w referendum oceniać podniesienie wieku emerytalnego? Beata Roguska uważa, że to nie najlepszy pomysł. - To, że musimy dłużej pracować, jest dosyć oczywiste. Niezależnie od wyniku referendum wszystko będzie zmierzało w tym kierunku. Większość z nas nie ma tak dużej wiedzy, żeby podejmować decyzję w tak ważnej sprawie - stwierdziła ekspertka z CBOS.
Pod wnioskiem "Solidarności" w sprawie referendum, który w piątek rozpatrzy Sejm, podpisało się 2 mln Polaków.

- Ludzie chcą się wypowiedzieć, ponieważ emerytury to kwestia, która dotyczy prawie wszystkich. Może z wyjątkiem obecnych emerytów. Ale nie chodzi o to, żeby referendum pełniło jedynie funkcję terapeutyczną, tylko o to, żeby pomogło podjąć decyzję rządzącym - mówiła Beata Roguska z Centrum Badania Opinii Społecznej.

Zgodnie z ustawą zasadniczą, ogólnokrajowe referendum jest konieczne, w przypadku zmian konstytucji oraz wyrażenia zgody na akceptację przez Polskę umowy międzynarodowej.

Takie głosowania zorganizowano w Polsce w 1997 roku (konstytucyjne) i 2003 r. (nt. przystąpienia Polski do UE).

Oprócz tego po 1989 roku zorganizowano w Polsce - 18 lutego 1996r. - ogólnokrajowe referenda dotyczące uwłaszczenia (frekwencja 32,4 proc. - red.) i prywatyzacji (frekwencja 32,44 proc. - red.).

Beata Roguska uważa, że kwestie dotyczące systemu emerytalnego to nie temat na referendum. - Bo większość z nas nie ma tak dużej wiedzy, kompetencji, żeby podejmować decyzję w tak ważnej sprawie. Ludzie będą zmuszeni dłużej pracować - wszystko będzie zmierzało w tym kierunku, niezależnie od wyniku referendum - stwierdziła w "Komentarzach Radia TOK FM".Na wyniki głosowania posłów oczekiwać będą - przed budynkiem parlamentu - związkowcy z "Solidarności". Donald Tusk chciałby, aby w czasie głosowania posłów w Platformie obowiązywała dyscyplina i posłowie głosowali za odrzuceniem wniosku. Zwolennikiem zorganizowania ogólnopolskiego referendum na temat zmian w systemie emerytalnym nie jest też Waldemar Pawlak. A Ruch Palikota, jak zapowiedział lider ugrupowania, ma wstrzymać się od głosu.

Początek debaty na temat obywatelskiego wniosku o referendum w piątek o 9.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (176)
Referendum to zły pomysł. "Większość z nas nie ma wiedzy, żeby podejmować decyzję w tak ważnej sprawie"
Zaloguj się
 • ferdynand1982

  Oceniono 22 razy 16

  A ci glosujacy w sejmie beda mieli pojecie ? Dyscyplina partyjna i tyle bedzie w tym "pojecia " .

 • xnonx

  Oceniono 15 razy 15

  "Referendum to zły pomysł. "Większość z nas nie ma wiedzy, żeby podejmować decyzję w tak ważnej sprawie""

  Znaczy się na pytanie:
  dlaczego co miesiąc oddając państwu 70-80% pieniędzy w najróżniejszych podatkach i pracując do końca życia (składek ZUS się nie dziedziczy) - jestem zadłużony na jakieś 30 000 i nie mam szansy na emeryturę choć nie brałem żadnego kredytu...
  - odpowiedzią rządu jest: stul pysk, zapie.alaj i płać....znaczy się: jesteś zbyt głupi żeby decydować czy masz harować do końca życia

 • ulanzalasem

  Oceniono 14 razy 14

  To po jaką cholerę ludzie biorą udział w głosowaniu od 20 lat ? Przecież to jedna wielki cyrk, medialne przedstawienie na potrzeby plebsu nazywane wolnymi, demokratycznymi wyborami ?

 • kedar.1982

  Oceniono 12 razy 12

  I znowu jak w sprawie ACTA słyszę, że jestem głupi i nie mam wiedzy. A ja liczę tak, 40 lat składek, 6 lat emerytury. Więc jak ja mam nie mieć pieniędzy na emeryturę?

 • last.man.standing

  Oceniono 14 razy 12

  Ale się ubawiłem. Oczywiście mieliśmy wiedzę, żeby zdecydować czy wejść czy odrzucić akcesję Polski do UE.
  bauauahaaahahahahahhhahahaahahah

 • st1111

  Oceniono 14 razy 12

  Prosty robol jestem i wiem żeby bogaci byli bardziej bogaci to trzeba z biednych ściągnąć.

 • rabieg

  Oceniono 11 razy 11

  Płacę na ZUS 40 lat .Traktuję to jako pożyczkę, którą państwo mi odda z %. Tak samo jak pożyczki zaciągane przez państwo w obcych bankach. G!wno mnie obchodzi, że państwo
  nie ma . Zdefraudowali, czy przeżarli? Nie rozumię, dlaczego moje dzieci muszą płacić na moją emeryturę, i mają mnie utrzymywać?Po co ta dyskusja.

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 11 razy 11

  Może pani ekspertka będzie łaskawa mówić za siebie, bo że ona nie ma wiedzy to widać...

 • walek11

  Oceniono 13 razy 11

  No k... m... podzielili Polaków na proli i jaśnie oświeconych!!!
  Orwell miał proroczą wizję!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX