Dwie drugie rocznice katastrofy smoleńskiej. "Chcemy poczuć się jak przed dwoma laty"

Do Smoleńska poleci delegacja, większość polityków zostanie w kraju. 10 kwietnia minie druga rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości możemy podzielić na oficjalne - państwowe i te organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
Prezydent Bronisław Komorowski o godz. 10 weźmie udział w mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, zaś w godzinach popołudniowych w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbędzie się nabożeństwo poświęcone zmarłej parze prezydenckiej oraz tragicznie zmarłym pracownikom Kancelarii Prezydenta.

Rządowa delegacja: pod pomnik i brzozę

Nie wiadomo jeszcze, jak wygląda kalendarz premiera Donalda Tuska. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz o godz. 8.40 złoży kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku katastrofy. Do Smoleńska poleci delegacja na czele z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.

- Startujemy samolotem rządowym z 9 na 10 kwietnia z Warszawy do Moskwy. Tam około 5 rano przesiadamy się do autobusów i jedziemy do Smoleńska - mówi minister Zdrojewski. - Przejdziemy na miejsce, gdzie stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, a następnie pod brzozę. Ten ceremoniał ma już pewną krótką tradycję. Tam również złożymy wieńce - dodaje.

Delegacja pojedzie również do Katynia, minister Zdrojewski otworzy placówkę konsularną w Smoleńsku. Na uroczystości zostały zaproszone rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a także delegacja z Federacji Rodzin Katyńskich. W delegacji będą reprezentanci Sejmu, Kancelarii Prezydenta, MSZ oraz MON. Na miejscu władze lokalne i regionalne oraz reprezentant władz Rosji w randze ministra kultury bądź wiceministra spraw zagranicznych.

W tym czasie w Warszawie Prawo i Sprawiedliwość zorganizuje przemarsz przez Krakowskie Przedmieście, będą przemówienia, koncerty i recytacje.

PiS: Zapraszamy wszystkich oburzonych

- Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy są oburzeni faktem, że po dwóch latach koronne dowody w tej sprawie są niedostępne dla polskich specjalistów. Myślę o czarnych skrzynkach i wraku samolotu, który niszczeje - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. - Ta sprawa jest niezwykle ważna dla nas wszystkich, bo świadczy o kondycji państwa polskiego. Nie jest ono w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom - dodaje.

Ruszyła strona "Jesteśmy Smoleńskim Pomnikiem ". Witryna jest "wirtualnym pomnikiem" poświęconym katastrofie Tu-154M. Inicjatywę popiera Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Jednym z celów Ruchu jest upamiętnianie ofiar katastrofy.

"Chcemy znów poczuć się narodem"

- Chcemy zbudować pomnik wirtualny, skoro nie możemy zbudować na Krakowskim Przedmieściu pomnika materialnego. Chcielibyśmy poczuć tę atmosferę, jaka tu - w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu - panowała przed dwoma laty. Chcielibyśmy znowu poczuć się jednym narodem, wspólnotą - mówi poseł PiS Maciej Łopiński. - Mam nadzieję, że także obywatele, nasi rodacy pomogą nam w tym, że poczujemy się tak jak czuliśmy się dwa lata temu - dodaje.

Na godz. 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, po mszy Marsz Pamięci.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM