"Słyszysz coś złego o księdzu? Nie ciesz się, nie przekazuj"

Podczas odprawianych w Wielki Czwartek Mszy Krzyżma Świętego i Mszy Wieczerzy Pańskiej biskupi Kościoła katolickiego bronili księży i kapłanów, którzy ich zdaniem stali się w ostatnim czasie ofiarą ?histerycznych ataków? mediów i politycznych przeciwników Kościoła. Ale piętnowali też niemoralne zachowania księży i apelowali, by czyny kapłanów były przykładem dla wiernych i niewierzących. Z wyjątkiem biskupa płockiego Piotra Libery.
- Bądź, bracie i siostro, przyjacielem kapłanów - prosił wiernych biskup Libera. - Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej. Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa - zwracał się do uczestników Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej.

"Kto sieje wiatr, burzę będzie zbierał"

Biskup Libera nie był jedynym, który podczas czwartkowych uroczystości w Kościele katolickim bronił duchownych przed "atakami mediów" i przeciwników Kościoła. - Adresatami posługi kapłańskiej są także ci, którzy na tę misję patrzą z obojętnością, drwiną, a nawet otwartą wrogością - mówił metropolita lubelski Stanisław Budzik.

- Nie jest to droga łatwa, a nawet niejednokrotnie bardzo trudna. Zwłaszcza dziś, kiedy w naszej ojczyźnie przyznaje się obywatelstwo antyklerykalizmowi - powiedział ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski. - Niech ci, którzy walczą z Bogiem i Jego Kościołem, pamiętają, że ten, kto sieje wiatr, zbiera burzę - podkreślił.

"Odpowiedź na sekularyzm i palikotyzm: Odwaga pójścia pod prąd"

O "przekazach medialnych", w których "wytyka się kapłanom pazerność, wyolbrzymia się rzekome nadużycia Komisji Majątkowej, grozi się opodatkowaniem Kościoła, postuluje się usunięcie lekcji religii ze szkół, rozdmuchuje się do niebywałych rozmiarów niektóre potknięcia księży, zarzuca się brak tolerancji dla tzw. związków partnerskich" mówił w archikatedrze wrocławskiej arcybiskup Marian Gołębiewski. - Co z tym robić? Nie lękać się - odparł.

Z kolei abp Józef Michalik apelował do kapłanów o odwagę pójścia pod prąd opinii publicznej, "ilekroć ta próbuje przekreślać Boże prawa, zdrowe tradycje Kościoła i wiary". Według biskupa bielskiego Tadeusza Rakoczego "kapłan musi służyć Kościołowi i być otwarty na sprawy ludu Bożego". - Właściwe spełnianie tak rozumianej służby kapłańskiej jest jedyną dobrą odpowiedzią na sekularyzm, liberalizm, postmodernizm, neomarksizm i palikotyzm - podkreślił bp. Rakoczy.

Biskupi do księży: Ludzie nam ufają. Nie wolno nam ich zawieść

Wielu biskupów piętnowało niegodne zachowania kapłanów, o których donosiły media. - Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma Świętego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Arcybiskup Michalik podkreślał, że kapłani "w zdecydowanej swej większości nie aprobują ani wyskoków, ani upadków kapłańskiego życia".

- Można zdewaluować swoje kapłaństwo, można ulec deformacji zawodowej i takie sytuacje znamy w Kościele. Jest rzeczą udowodnioną, że kryzys w Kościele na przestrzeni dziejów wynikał właśnie z kryzysu kapłaństwa - wtórował mu Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk podczas Mszy Krzyżma Świętego sprawowanej w Wielki Czwartek w katedrze gnieźnieńskiej. - Pamiętajmy, że rzesze ludzi wierzących darzą nas zaufaniem - apelował.

W podobnym tonie wypowiadał się w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz, który podkreślił, że "bez żywej relacji z Bogiem wiara byłaby zwykłą ideologią, a my urzędnikami Kościoła, nieraz fanatycznymi, włączającymi się w różne wojny i wojenki współczesnego świata".

''Kapłan musi być człowiekiem sprzeciwu''

Dominowała jednak postawa zwierania szeregów i wzywania do twardej walki w obronie głoszonych przez Kościół katolicki poglądów i obronie samego Kościoła. I tak metropolita łódzki Edward Dajczak mówił o "szerzącej się obcej chrześcijaństwu mentalności", a biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga nawiązał do publikacji "Super Expressu" o luksusowych samochodach członków Episkopatu Polski. - Trudno byłoby te podróże (ok. 60 tys. km rocznie) odbywać samochodem lichym, syrenką czy maluchem, jak to by chcieli niektórzy dziennikarze - powiedział.

- Świadectwo prawdzie wymaga od kapłanów odwagi, by nie ulec wygodzie, wrzaskliwym reformatorom świata. We współczesnym świecie kapłan musi być człowiekiem sprzeciwu - uważa z kolei metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Zięba. - Dotykają nas również niesłuszne krytyki, przejawy prymitywnego antyklerykalizmu, czasem związane z kalkulacjami politycznymi, z chęcią wzbudzenia niechęci do Kościoła - podkreślał Stanisław Dziwisz.

"Trwa napinanie przez media antykościelnej fobii"

Ale najbardziej nie podoba się obecna rzeczywistość arcybiskupowi pomorskiemu. Sławoj Leszek Głódź mówił o potrzebie "hartu ducha, odwagi, samozaparcia i ostrych, jasnych argumentów wobec wojujących sług neobolszewii".

- Trwa antykatecheza tego świata, panoszy się w pewnych mediach, a często i w domowych dysputach myślenie chore, zlaicyzowane, błądzące po marginesach życia Kościoła i wspólnoty kapłańskiej - mówił arcybiskup Głódź. - Trwa napinanie przez media antynarodowej i antykościelnej fobii aż do granic histerycznego obłędu, którego celem jest próbowanie społeczeństwa, kiedy tylko chwyci za bruk, by nas ukamienować w imię mniej lub bardziej sprawdzonych skandalicznych doniesień - wołał z ambony.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
"Słyszysz coś złego o księdzu? Nie ciesz się, nie przekazuj"
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 28 razy 28

  Trwa bufonada hierarchów polegająca na ciągłym odwracaniu kota.
  Aż do zamęczenia jego ogona. Problem w tym, że jesteście warci tyle
  ile wydalicie. W sensie mentalnym.
  .
  ''Zapomnijcie o Kościele, podążajcie za Jezusem''. wasz czas mija.
  Nie chcecie zauważyć, że od was się odwracają. Ze wstrętem.
  .
  Sławoj Leszek Głódź mówił o potrzebie "hartu ducha, odwagi, samozaparcia i ostrych,
  jasnych argumentów wobec wojujących sług neobolszewii". Niech spróbuje
  tych przymiotów do walki ze swoją chorobą o której się głośno mówi.
  .
  Na koniec mój ulubiony cytat :
  1List Apostoła Pawła do Tymoteusza 3:2-5: "Biskup zaś ma być nienaganny,
  mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel.
  Nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie
  chciwy na grosz,Który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał
  w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, Bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym
  domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?"

 • ciemnyludd

  Oceniono 26 razy 24

  Najgorsze że ten przebrany dureń myśli że jest POSŁAŃCEM BOGA...w epoce, w której tenże Pan Bóg zesłał nam internet, ABYŚMY PIERWSZY RAZ W DZIEJACH przestali być bożymi baranami do wypasania przez wyjątkowo prymitywne sługi Jego...

 • szarlej-1

  Oceniono 23 razy 23

  Komuniści przez 50 lat (!) nie potrafili dokonać laicyzacji ...Krk zrobił to w 20 lat (!) ...pomimo:konkordatu, religii w szkołach, dojenia skarbu państwa...SĄ JAKIEŚ PYTANIA ?...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 22 razy 22

  Nie spodziewałem się że dożyję tej chwili w której usłyszę wyjącego diabła któremu Palikot nadeptał na ogon.Smrodu siarki już nie są w stanie zatuszować wielkanocne kadzidła. Egzorcyzmy będą długie i bolesne ale trzymam za ciebie kciuki Janusz !!!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 17 razy 17

  Skoro Radyjo Izyda , TV Trwam , Nasz Dziennik , Niedziela nie mają czasu zajmować się ewangelizacją gdyż bardziej leży im polityka to skutki chyba nie powinny panów ślicznie przebranych szokować. A może Polsat , TVN ,TVP ,Ale KINO , Discovery , HBO ,Canal +......mają przejąć ewangelizację ? Puknij się pastorałem w łeb ,Libera i nie psuj mi Świąt !..ALLELUJA I DO PRZODU...he,he,he......

 • demolka666

  Oceniono 15 razy 15

  chore, zdegenerowane, zdeprawowane i zdemoralizowane jest myślenie i działanie większości hierarchów i księży katolickich - nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać rozpadu koscioła

 • krystynakarc

  Oceniono 15 razy 15

  Toż oni nie wierzą w Boga. Cholerna sekta. Banda i nic więcej.

 • limanowa2009

  Oceniono 14 razy 14

  Skoro tyle komentarzy to strach koło dupy. Inaczej by ten temat po prostu zbagatelizowano.

 • kkkooolll3

  Oceniono 13 razy 13

  "ok. 60 tys. km rocznie" - teraz to pojechał klecha. Czyli 165 km dziennie. Przeliczając na kasę to daje jakieś 21.600 rocznie na paliwo (bez kosztów eksploatacji takich drogi samochodów - tylko paliwo skromnie).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX