"Gazeta Prawna": Zdrożeje piwo. Nawet to najtańsze

PRZEGLĄD PRASY. "Koniec taniego piwa" - pisze "Gazeta Prawna". I obwieszcza, że era tanich piw po 1,5 zł za puszkę skończy się w przyszłym roku, kiedy to ceny najtańszego nawet piwa mogą wzrosnąć o 10 proc. Wzrost cen wyniknie z wymogu wykorzystywania przez polskie browary chmielu głównie z krajowych upraw. Polscy piwosze muszą się liczyć z odpływem gotówki z portfeli.
W 2012 r. polskie browary będą musiały zapewnić odbiór 75 proc. krajowego chmielu. W następnych latach ma on wzrosnąć do ponad 90 proc. W tej chwili odbierają około 50 proc., resztę chmielu kupując za granicą, najczęściej w Niemczech, gdzie jest on tańszy nawet o kilkanaście procent.

A to oznacza, że przymus kupowania krajowego chmielu oznacza dla browarów większe koszty produkcji piwa i w konsekwencji najprawdopodobniej podwyżkę cen piwa - alarmuje "Gazeta Prawna".

Producenci chmielu nie zgadzają się z producentami piwa i twierdzą, że różnic w cenach już nie ma, mało tego - że chmiel powinien kosztować więcej.

"Gazeta Prawna": Zdrożeją nawet najtańsze piwa

Podwyżki cen piwa są prawdopodobne, ponieważ drożeje nie tylko chmiel, ale także inne surowce potrzebne do produkcji piwa, np. słód - i koszty pracy. Skutek? "Piwo z segmentu premium już drożeje raz na kwartał lub pół roku średnio o 1-2 proc. Teraz to czeka segment piw najtańszych, które są oferowane na granicy opłacalności" - ostrzega "Gazeta Prawna".

Według dziennika największe wzrosty cen mogą nastąpić w 2013 r. Gazeta zauważa, że wprawdzie jednym z efektów podwyżki będzie lepsza jakość wyrobów - a chmiel z Polski ma na świecie poważanie - ale to raczej wzrost cen złocistego trunku będzie martwił piwoszy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
"Gazeta Prawna": Zdrożeje piwo. Nawet to najtańsze
Zaloguj się
  • kkkooolll3

    0

    Będą kupować polski chmiel. To znaczy że będzie na niego popyt, i cena może wzrosnąć. Będzie popyt i dobra cena to zwiększy się ilość plantacji, czyli powstanie większa konkurencja. A co za tym idzie cena chmielu spadnie. Jeżeli Niemcom się opłaca dlaczego u nas ma być inaczej. Ja bym nie panikował.

  • second_peterpan

    0

    dziwię się producentom piwa, zawsze przecież tak było, że jak ktoś dostał monopol to poprawiała się jakość i obniżały ceny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX