Słynna aleja stuletnich drzew uratowana - dzięki interwencji mieszkańców i sąsiadów

Niekłończyca to jedna z piękniejszych wsi w Zachodniopomorskiem, znana z alei kilkudziesięciu blisko stuletnich drzew. Urzędnicy, by poszerzyć drogę, lekką ręką chcieli wyciąć wszystkie. Na szczęście mieszkańcom udało się powstrzymać urzędniczą machinę.
Wiosną wystrzyżone trawniki, jesienią posprzątane liście - mieszkańcy oddalonej o 30 km od Szczecina Niekłończycy ustalili między sobą grafik dyżurów tak, by aleja dorodnych dębów, lip i kasztanowców zawsze pięknie się prezentowała.

- Wszyscy kojarzą naszą wieś z tymi drzewami. Wszyscy - podkreśla jedna z mieszkanek. O mały włos przestaliby kojarzyć - drzewa już zostały oznaczone do wycięcia. Cel był jeden: szeroka droga.

- Panie, jak tu ma być łyso, to ja mogę nawet po bruku jeździć, tylko niech nam nie wycinają tych drzew - prosi starszy mężczyzna.

W walkę o drzewa włączyli się także mieszkańcy Polic i Szczecina. - Wiem, że wydzwaniali do urzędu, wysyłali pisma, mejle, przyjeżdżali, robili zdjęcia - opowiada TOK FM sołtys Grażyna Pawłowska.

W końcu na wieś udało się ściągnąć 20-osobową komisję. - To byli projektanci, geodeci, urzędnicy i decydowali, czy to drzewo jeszcze może pozostać, czy musi być, niestety, wycięte - wyjaśnia Pawłowska. Nagle okazało się, że konieczne jest wycięcie tylko kilku, a nie kilkudziesięciu drzew. Resztę zakwalifikowano do leczenia.

Widać urok wsi działa nawet na urzędników. - Mamy w swojej galerii zdjęcia sprzed wojny, z lat 30., gdy już ta aleja istniała. Cieszymy się, że jej nam nie wytną - mówi z ulgą sołtys Niekłończycy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Słynna aleja stuletnich drzew uratowana - dzięki interwencji mieszkańców i sąsiadów
Zaloguj się
  • pmeltoc

    Oceniono 10 razy 10

    Słowa uznania dla tych ludzi, a urzędników powinni wysłać na księżyc, razem z myśliwymi.

  • pmeltoc

    Oceniono 5 razy 5

    Brawo dla tych ludzi. Cieszę się, że jeszcze tacy istnieją. Tych urzędników powinni posłać na księżyc razem z myśliwymi. Po namyśle dodam, że księży też mogli by im dorzucić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX