Czy świadek koronny może wszystko? "Policja i prokuratura były na pasku gangstera" [PUBLICYŚCI]

Trwające już blisko 14 lat śledztwo w sprawie śmierci gen. Papały pokazało, jak wiele może świadek koronny. Jeden z podejrzewanych o zabójstwo byłego szefa KGP przez lata wskazywał tropy i ludzi. - To pokazuje patologię systemu. Ów bandzior przez lata wodził policję za nos - komentuje Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".
Zdaniem dziennikarza "Gazety" wszystkie wersje zabójstwa gen. Marka Papały miały jeden wspólny mianownik. - Pokazywały, kogo opłacało się ścigać policjantom i prokuratorom. Łapanie i szukanie podrzędnego gangstera, złodzieja samochodów było mniej spektakularne i nagradzane niż szukanie mocodawców politycznych. To pokazuje patologię systemu, gdzie świadkowie koronni uzależnili de facto od siebie policję, prokuraturę i media - powiedział Wroński w "Poranku Radia TOK FM".Przestępcą, o którym mówił dziennikarz "Gazety", jest Igor Ł., pseudonim "Patyk".

Dziś podejrzewany o zabójstwo byłego komendanta głównego policji. Kiedy "Patyk" wpadł w ręce policji, uznawany był za najlepszego złodzieja samochodów w Polsce. Współpracę" z policją zaczął od sypania swoich kolegów. Ale na tym się nie skończyło. Właśnie kiedy otrzymał status świadka koronnego, zeznał, że był na miejscu zabójstwa gen. Papały i wie, kto zabił byłego komendanta głównego policji.

To jego zeznania były chyba najmocniejszym dowodem w procesie Andrzeja Z., "Słowika", i Ryszarda Boguckiego, oskarżonych o podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Świadek koronny obciąża posłankę

Paweł Wroński przyznał, że od dawna bardzo ostrożnie podchodzi do rewelacji zdradzanych przez świadków koronnych. - Pamiętam, że w przypadku procesu posłanki Małgorzaty Ostrowskiej napisałem, że nie wierzę świadkowi koronnemu. I dostałem masę listów, że nie znam się na prawie. I nie rozumiem wielkiej roli świadków koronnych w naszym systemie prawnym - wspominał dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Byłą posłankę i wiceminister reprezentującą SLD obciążył członek mafii paliwowej. Zeznał, że Ostrowska przyjęła od niego korzyści majątkowe. A w czasie procesu swoje zeznania odwołał. Mówił przed sądem, że chciał zaszkodzić posłance SLD.

Potrzebna poważna analiza

Minister Jarosław Gowin zapowiedział w "Poranku Radia TOK FM", że chce rozmawiać o błędach popełnionych w czasie śledztwa dotyczącego śmierci Marka Papały. Jak zapowiedział, w czasie spotkań z prokuratorem Andrzejem Seremetem i ministrem Markiem Cichockim będzie rozmawiał o instytucji świadka koronnego.Choć podkreślał, że właśnie dzięki zeznaniom świadków koronnych policja rozbiła "zalążki polskiej mafii".

Do grupy obrońców istnienia w polskim prawie świadków koronnych należy Paweł Fąfara. - Poszukajmy problemu w pierwszej kolejności tam, gdzie on jest. Świadek koronny jest bardzo przydatną instytucją, kiedy mamy sensowną prokuraturę i mocną policję, która nie daje sobą manipulować. A kiedy mamy słabą policję i prokuraturę, to dochodzi do kompromitacji i sytuacji, kiedy świadkowie koronni manipulują śledztwem i kierują postępowanie na błędne tory - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem prof. Radosława Markowskiego, minister sprawiedliwości powinien powołać specjalny zespół "ekspercko-badawczy", który sprawdziłby, jak działa u nas instytucja świadka koronnego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Czy świadek koronny może wszystko? "Policja i prokuratura były na pasku gangstera" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 6 razy 6

  to Zbynio Z. dał się złapać na taka smycz ???

 • marek_marek54

  Oceniono 5 razy 5

  Czy pies macha ogonem czy ogon macha psem?...

 • gucio-2

  Oceniono 4 razy 2

  polski prokurator to zlodziej i debil a do tego len smierdzacy. mamy tego przyklady co miesiac, tak bylo ostatnio w sosnowcu. To zadna nowosc to sa pierdzistolki ktorzy zajmuja sie w ciagu dnia pracy wyliczam dokladnie
  1/przyjscie do pracy
  2/kawa lub herbata
  3/czuly kontakt z praciem w kiblu
  4/drugie sniadanko z teczki
  5/kupa
  6/dyskretna analiza codziennej gazety aczkolwiek bez zrozumienia
  7kolejna kawa lub herbata
  8/kolejny kontakt z praciem
  9/skadanie nierozlozonych papierow ponownie
  10/wymarsz do domciu na zasluzony odpoczynek no bo sie qu... nalezy urzednikowi wymiaru sprawiedliwosci

 • heterofob2

  Oceniono 1 raz 1

  Jak pracuje Prokuratura na przykładzie Apelacyjnej w Warszawie: www.youtube.com/watch?v=HGizGWK4lFk

 • gonebosco

  0

  chcialbym byc w bledzie ale wydaje mi sie ze tu nie chodzi wcale o sprawe zabojstwa komendanta Papaly tylko o instytucje swiadka koronnego. Wydaje mi sie ze jesli to ci ludzie czy ten Igor vel Patyk bral udzial w zabojstwie komendanta to moglo sie to zdazyc tylko i wylacznie w chwili gdy probowali ukrasc jakies auto i zostali przylapani przez Papale i TO CO SIE POZNIEJ STALO TO BYLA "SAMOOBRONA ZLODZIEJI" i proba unikniecia odpowiedzialnsci za kradziez. Krotko mowiac pan komendant zanalazl sie w niewlasciwym miejscu o nie wlasciwiej porze. ale ciezko uwiezyc w to ze "najlepszy zlodziej w polsce" ktorego zna caly swiatek i ludzie przylepieni do branzy kradnie pierwszy lepszy samochod bo wlasnie przechodzil obok bez obserwacji rozpoznania i braku wiedzy ze tu wlasnei mieszka Papala ...... "gratuluje jeszcze raz sukcesu"

 • lokalny7

  Oceniono 3 razy -3

  Tak tak ,a świstak siedzi i zawija sreberkz !

 • newyorker77

  Oceniono 7 razy -7

  z powyzszej informacji wniosek moze byc tylko jeden: prokuratura dziala bez sensu, policja jest slaba jak nigdy, a patologia panstwa sprzyja bandziorstwu (co za potworek jezykowy, n.b. wytwor polittyka (?) w POlandii. Takim bantustanie na dalekich obrzezach cywilizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX