Ojciec Rydzyk chce referendum europejskiego w sprawie TV Trwam. Będzie zbierał podpisy w UE

Środowisko Radia Maryja planuje zbierać podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum europejskiego w sprawie telewizji o. Rydzyka. Całą akcję ma koordynować nowo powstały SOS - Komitet Obrony Telewizji Trwam, który tworzą naukowcy i prawicowi publicyści - informuje dzisiejsza ?Rzeczpospolita?. Warunkiem referendum jest zebranie miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach UE.
W skład SOS - Komitetu Obrony Telewizji Trwam wchodzą m.in. Anna Sobecka z PiS oraz prof. Andrzej Zybertowicz. Wzorowany jest na podobnym komitecie, który w latach 90. walczył o przyznanie przez KRRiT dodatkowych częstotliwości dla rozgłośni o. Rydzyka. Pierwszą inicjatywą, którą ma się zająć, jest próba zorganizowania referendum europejskiego w sprawie braku koncesji na nadawanie w mulitpleksie dla TV Trwam.

Potrzebny milion podpisów w UE. Polonia pomoże

Do zorganizowania referendum potrzeba miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach UE. - Myślę, że przy aktywnym zaangażowaniu Polonii nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Tym bardziej że środowisko Radia Maryja udowodniło już, że potrafi zbierać w krótkim czasie duże ilości podpisów - mówi "Rzeczpospolitej" osoba z bliskiego otoczenia o. Rydzyka. Sama akcja będzie nagłaśniana przez jego radio.

Jeszcze nie zdecydowano, jak powinno brzmieć pytanie referendalne. Jedną z wersji jest: "Czy uważasz, że Komisja Europejska powinna zająć się dyskryminacyjnym traktowaniem w Polsce katolickiej Telewizji Trwam?".

Liczy się przede wszystkim rozgłos w UE

Według prof. Zbigniewa Czachóra, eksperta od spraw europejskich z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, idea referendum europejskiego miała być inicjatywą służącą integracji europejskiej. - Jednak kwestie wolności słowa i walki z dyskryminacją są bardzo ważne dla UE, dlatego niewykluczone, że można by tę sprawę pod to podciągnąć - mówi prof. Czachór dla "Rz". Sama procedura jest skomplikowana i zebranie miliona podpisów nie gwarantuje tego, że referendum się odbędzie.

- Istotne jest, aby procedurą referendalną zajął się Parlament Europejski. Wówczas polskie władze będą musiały odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości związane z procesem koncesyjnym - mówi poseł Andrzej Jaworski z PiS, który należy do komitetu SOS. Dodaje, że dzisiaj się od tego uchylają, również podczas pytań na komisjach sejmowych.

To niejedyna inicjatywa europejska dotycząca TV Trwam. W europarlamencie ma się odbyć 5 czerwca publiczne wysłuchanie w tej sprawie zorganizowane przez posłów PiS i Solidarnej Polski.

Czytaj cały artykuł w dzisiejszej Rzeczpospolitej

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Ojciec Rydzyk chce referendum europejskiego w sprawie TV Trwam. Będzie zbierał podpisy w UE
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 23 razy 21

  Jak dobrze czasem rano się uśmiać.
  .
  Złodziej, malwersant suspendowany za współpracę ze Stasi chce uczyć europejczyków
  jak okradać własne państwo. I to pt. integracji europejskiej.
  .
  Robi to facet kręcący milionowe lody za którego rachunki płacą kobiety.
  .
  "Jak to dobrze, że jesteś, ojcze Rydzyku, jak to dobrze,
  że ciebie ta mama urodziła, niepokalana... "

 • krukpl

  Oceniono 20 razy 18

  a jak poproszą o odtajnienie informacji to rydz powie ? że to atak i obrazi się z e swoją prawie rodziną na całą Europe

 • rot.leszek

  Oceniono 16 razy 14

  hahaha) mysle ze Angela Merkel i Hollande zaangazuja sie w ta akcje od razu ...jak sie dowiedza

 • newarte

  Oceniono 14 razy 12

  Czytam i patrzę na kalendarz.... Nie, dzisiaj nie jest 1 kwietnia! Hmm...
  Ja jako katolik nie popieram i nigdy nie będę popierał TV Trwam! Żałosny mały człowieczek manipulujący starszymi paniami i wyssysający z nich kasę! Malwersant! Gbur!
  Jak on zrobi taką akcję w europie to ja postaram się w takim razie o referendum europejeskie w sprawie delegalizacji PiS i TV Trwam!

 • drummerin

  Oceniono 12 razy 10

  Wiadomość dnia! rzadko w tak dobrym humorze idę do pracy. Dzięki ci ojcze dyktatorze. Acha... zaraz po tym strzale w kolano strzel sobie w leb.

 • taurus-online

  Oceniono 12 razy 10

  A Europie wydaje sie ze moze miec problem z Islamem.... a tu prosze czarna kolumna czycha i panstwo wyznaniowe probuje budowac w "srodku" zjednoczonej Europy...
  Moze niech rydzyk zorganizuje referendum nad klauzura sumienia dla aptekarzy calej Europy!
  A pozniej zakaz noszenia spodni dla kobiet i jezdzenia samodzielnie samochode.. itd, itp...

 • gregorry1953

  Oceniono 9 razy 9

  Ojciec Multiplex, poza tym nic Panu nie dolega!!!!!

 • yellowsnow2

  0

  Co za hipokryta, jeszcze do niedawna UE to bylo tylko siedlisko zla. A teraz poszedlby na kolanach do Brukseli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX