Koncerny farmaceutyczne oskarżają Polskę o kradzież intelektualną. Za tańsze zamienniki

Amerykańskie koncerny farmaceutyczne naciskają na swój rząd, aby umieścił Polskę na liście państw złodziei własności intelektualnej Priority Watch List. Wszystko z powodu ustawy refundacyjnej, która według firm dopuszcza tańsze zamienniki drogich leków objętych patentami - pisze dzisiejszy ?Dziennik Gazeta Prawna?
Apel do amerykańskiego Departamentu Handlu wystosowały największe firmy zrzeszone w organizacji PhRMA. Firmy niezadowolone są z aktualnego kształtu ustawy refundacyjnej.

"- Wszystko wskazuje na to, że na liście pojawimy się znowu, bo żadne zmiany w regulacji ustawy leków refundowanych nie są planowane. - Koncerny mają gigantyczną siłę przebicia. Myślę, że postawią na swoim i na przyszłorocznej Priority List Watch znów się pojawimy, bo żadnych rewolucyjnych zmian w polityce refundacyjnej nie będzie" - mówi anonimowo jeden z urzędników Ministerstwa Zdrowia dla "DGP".

Polska była już na liście i została z niej skreślona w 2010 roku. Wtedy zarzuty dotyczyły piractwa komputerowego. Aktualnie znajdują się na niej 33 państwa, w tym m.in. Wietnam, Chiny oraz Kanada.

Za tańsze zamienniki, utrudniony dostęp do lekarzy i dyskryminujący system

Wobec Polski w apelu wysuwane są trzy zarzuty. Pierwszy dotyczy prawa własności intelektualnej, przez co w sprzedaży dostępne są zamienniki drogich leków chronionych patentem, tzw. leki generyczne. Drugi zarzut to nieprzejrzysta polityka ustalania cen za leki refundowane oraz dyskryminujący system. "W rezultacie Polska jest daleko za pozostałymi 26 państwami Unii we wprowadzaniu innowacyjnych leków" - cytuje koncerny "Dziennik Gazeta Prawna". Ostatni zarzut to utrudniony dostęp przedstawicieli amerykańskich firm do lekarzy. To konsekwencja regulacji prawnej, której celem było ograniczenie przypadków wypisywania konkretnych leków w zamian za prezenty.

Czytaj cały artykuł w dzisiejszym "Dziennik Gazeta Prawna"

Grand Press Photo [ZOBACZ NAJLEPSZE ZDJĘCIA] >>


Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Koncerny farmaceutyczne oskarżają Polskę o kradzież intelektualną. Za tańsze zamienniki
Zaloguj się
 • bajczur21

  Oceniono 9 razy 9

  Teraz widać dokładnie jak ustawy zdrowotne dot. leków refundowanych były na korzyść pacjentów. Amerykańskie firmy farmaceutyczne kwiczą jak małe świnki w chlewiku bo teraz zyski im się w Polsce obniżyły. Interes konsumenta ważniejszy niż firmy farmaceutycznej, jakie to dotkliwe !!! . A najbardziej boli, że nie można już legalnie korumpować lekarzy. Kupili wycieczkę do RPA za marne grosze a miliony wpadały do kieszonki. Skończyło się. Niech nas wpisują na jakiekolwiek listy chcą, jeśli dzięki temu starsi ludzie będą mieli tańsze leki.

 • papl1987

  Oceniono 8 razy 8

  ,,wysuwane są trzy zarzuty.'':
  1) ,,prawa własności intelektualnej, przez co w sprzedaży dostępne są zamienniki drogich leków chronionych patentem'' - firma ma możliwość produkcji leku generycznego po wygaśnięciu patentu, jeśli jest inaczej należy pozwać konkretną firmę;
  2) "W rezultacie Polska jest daleko za pozostałymi 26 państwami Unii we wprowadzaniu innowacyjnych leków" - czyli stary lek z nieco zmienioną substancją czynną w nowym opakowaniu, co uzasadnia oburzenie z punktu 1).;
  3) ,,utrudniony dostęp przedstawicieli (...) do lekarzy. To konsekwencja regulacji prawnej, (...) wypisywania konkretnych leków w zamian za prezenty.'' - i tu docieramy do sedna sprawy. W Polsce ograniczono możliwość dawania łapówek za wypisywanie właściwych leków w celu .... To przecież zbrodnia! Skandal! Hańba! Natychmiast wpisać Polskę na Priority Watch List ;-)

 • sierota79r

  Oceniono 6 razy 6

  proponuje wprowadzić wizy dla USA, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pracowników firm farmaceutycznych, wszelkich agent rządowych i wogóle to tak po 10 tysiaków (dolców oczywiście) za sztukę je wycenić

 • aqmika

  Oceniono 6 razy 6

  Przemysł farmaceutyczny jest podobno trzecią potęgą finansową na świecie.
  Nie dziwi więc , że pozwalają sobie na tak oburzające, tyrańskie wyskoki.
  W Polsce i tak usunięto większość dobrych, niedrogich leków, ziołowych i innych, tradycyjnie dostępnych na rzecz często gorszych, uboższych w działaniu, ale wielekroć droższych zagranicznego pochodzenia.
  Jeśli nie będzie zamienników, po prostu więcej osób będzie ciężko chorować i wcześniej umierać.
  To nasza cena za zachłanność obcych koncernów.
  A plagiat - no cóż, patenty obejmują konkretne specyfiki, ale przecież nie sposoby i środki leczenia chorób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX