Szef BBN: Jak Rosja buduje tarczę antyrakietową, to dobrze, jak my - to źle

- Rosjanie mówią, że obrona przeciwrakietowa w Polsce jest czymś złym, a sami wyprzedzająco takie środki rozmieszczają przy naszych granicach - mówi w dzisiejszym wywiadzie dla dziennika ?Polska The Times? Stanisław Koziej, szef BBN. Dodaje, że tarcza miałaby w Polsce powstawać w 2018 roku.
- To wygląda trochę na filozofię Kalego: jeśli wy chcecie budować obronę przeciwrakietową, to źle, jeśli my budujemy, to dobrze - komentuje zachowania Rosji w sprawie polskiej tarczy antyrakietowej szef BBN. Dodaje, że rosyjskie groźby zaatakowania państw budujących własne systemy antyrakietowe to niedobry sygnał. - Zwłaszcza mówienie o opcji uderzeń prewencyjnych. Dawno już nie słyszeliśmy takiego języka - mówi Koziej.

Smart Defence, czyli wspólne zakupy w NATO

Jednym z tematów na szczycie NATO w Chicago ma być koncepcja Smart Defence, która ma polegać m.in. na wspólnych zakupach sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie. - To dobra odpowiedź na dzisiejsze problemy finansowe - tłumaczy Koziej, który uważa, że w najbliższym czasie będą powstawać różne koalicje kilku państw ws. wspólnych przedsięwzięć. Przytacza przykład Francji i Wielkiej Brytanii, które budują wspólny lotniskowiec.

Dodaje, że Polsce zależy na współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, i to ona jest dla nas najkorzystniejsza. - Dla Polski priorytetem jest budowa własnego systemu obrony przeciwrakietowej. Wiadomo, że sami tego nie zrobimy - mówi Koziej.

Według szefa BBN natowski system antyrakietowy będzie połączeniem samodzielnych systemów w krajach członkowskich wspólnym systemem dowodzenia. - Dlatego bardzo ważna jest budowa narodowej tarczy antyrakietowej - tłumaczy.

NATO bardziej skupiło się na gaszeniu pożarów niż dbaniu o bezpieczeństwo

Szef BBN mówi o konieczności podkreślenia na szczycie NATO w Chicago podstawowej funkcji Sojuszu, jaką jest obrona państw członkowskich. - Z takim założeniem na szczyt leci prezydent Komorowski - mówi.

Dodaje, że dopiero wtedy, kiedy państwa Sojuszu same sobie zapewnią bezpieczeństwo, będą mogły zająć się czymś więcej, np. reagowaniem w różnych regionach na świecie. Według Kozieja NATO bardziej skupiło się na "gaszeniu pożarów" niż na dbaniu o bezpieczeństwo państw członkowskich.

Czytaj cały wywiad w dzisiejszej "Polsce"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Szef BBN: Jak Rosja buduje tarczę antyrakietową, to dobrze, jak my - to źle
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 4 razy 4

  To spotkanie na pewno jest ważne:
  Sromotna klęska NATO w Afganistanie.
  Moralna kompromitacja w Libii.
  Przymiarki do napadu na Iran.
  To muszą być prawdziwe tematy tych obrad.

 • mz.412

  Oceniono 1 raz 1

  To "MY" coś budujemy? Jedyne o czym słyszałem, to że chcemy za friko oddać grunty hamburgerios, aby sobie stawiali tutaj co chcą i robili z Polski i Polaków tarczę. Zresztą czemu się dziwić przecież Polska to bananowa republika USA rządzona przez przysłanych figurantów jak np. Sikorsky i namiestników jak Feinstein (to już nawet nie USA, tylko USrael). Opozycja (zresztą tak, jak ta 'demokratyczna' w PRL-u) to amerykańskie przydupasy i agentura, np. Miller, Waszczykowski i można by tak długo.
  PS.
  "Przytacza przykład Francji i Wielkiej Brytanii, które budują wspólny lotniskowiec"
  Megalol :))))) O tym to nawet w Paryżu i Londynie nie wiedzą. Brytole budują samemu i to 2. Do pierwszego nie mają na samoloty. Co do 2. to nawet ich nie stać by pływał. Ale boją sie przerwać, bo stoczniowcy poszliby na kuroniówkę. Rozpaczliwie próbowali go sprzedać Indiom, ale Hindusi ich olali. No chyba, że go sobie Francuzi kupią, jak mają za co. Deficyt pow. 90% PKB, drugi megalol.

 • aqmika

  Oceniono 1 raz 1

  Gwoli sprawiedliwości, to Polska wyszła pierwsza z inicjatywą amerykańskiej bazy wojskowej, a rosyjska tarcza stała się odpowiedzią.
  W dodatku, chociaż Amerykanie obłudnie udają, że chodzi o jakieś mityczne rakiety talibów, czy innych azjatów, to wielu Polaków wprost twierdzi, że to broń na Ruskich.

 • kwapek-3

  0

  Kompromitujący wywiad. Dzięki m. in. takim ludziom jak ww. generał, w Polsce zniszczono armię. Nie zaczepiajmy Białorusi, bo jak się Łukaszenka zdenerwuje, to Białorusini napoją swoje konie w Odrze, a My będziemy się zasłaniać tarczą.

 • big_gadu

  0

  Rosja tak ma !

  Z nią tylko twardo i jak wie że za plecami mamy porządna armię i silną gospodarkę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX