Pacjent waży za dużo? Nie będzie leczony. Absurdalne kryteria NFZ

Mężczyzna z chorobą Leśniewskiego-Crohna mierzący 182 cm nie będzie leczony, jeśli waży więcej niż 60 kg. Jego terapię, uniemożliwiają kryteria przyjęte przez NFZ. - Takie absurdy są w większości programów terapeutycznych - pisze dzisiejszy ?Dziennik Gazeta Prawna?.
Kryteria przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia uzależniają podanie leku od wskaźnika masy ciała (BMI), który w przypadku chorego mężczyzny przy wzroście 182 cm nie może przekroczyć 18. Cierpiący na tę chorobę są leczeni sterydami przez co przybierają na wadze, dlatego rzadko kiedy spełniają wymagania i nie mogą liczyć na refundację leków.

Ten, kto spełnia kryteria, już pewnie nie żyje

"Oprócz skrajnego wychudzenia pacjent musi spełnić sześć innych warunków, m.in. mieć wysokie OB, zapalenie naczyń, przetoki, zajęcie stawów. To opis pacjenta, który nie istnieje, bo już nie żyje" - mówi dr Małgorzata Mosakowska ze stowarzyszenia pacjentów z zapaleniem jelita. Dodaje, że urzędnicy popełnili błąd przy tworzeniu kryteriów, bo w przepisach zamiast spójnika "lub" użyli "i".

Lekarze radzą, żeby wycieńczyć organizm. Wtedy pacjent się zakwalifikuje

Kolejną konsekwencją absurdalnych przepisów jest przypadek chorego na reumatoidalne zapalenie stawów, który płacił za leczenie z własnych pieniędzy. Kiedy jego stan się poprawił przestał spełniać kryteria, aby wejść do bezpłatnego programu leczenia. Lekarze poradzili mu, żeby odstawił kupione przez siebie leki i wycieńczył organizm, wtedy zwiększy szanse na zakwalifikowanie do programu.

Czytaj o absurdalnych przepisach NFZ w dzisiejszym numerze "Dziennik Gazeta Prawna"

"Apokaliptyczna" wyspa na Malediwach: Śmieci, muchy, smród, rozpacz [WIDEO] >>>


Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Pacjent waży za dużo? Nie będzie leczony. Absurdalne kryteria NFZ
Zaloguj się
 • andrzejt1950

  Oceniono 8 razy 8

  Ja jestem takim przykładem mam nieróżnicowe zapalenie tkanki łącznej,i od 8 lat muszę brać sterydy,przez co od tego czasu przytyłem 30kg, a choroba objawia się tym,że atakuje stawy w różnych miejscach,wygląda na to,że nie mam szans na leczenie w szpitalu, z drugiej strony lekarze powiedzieli mi,że muszę się pogodzić z tym stanem bo to choroba do końca życia,tylko bez sterydów nie można się ruszać.W komunie nikt by na to nie wpadł,ten system to eutanazją w białych rękawiczkach.

 • kokokotek

  Oceniono 8 razy 6

  gdyby to byl jeden przepis to mozna mowic o absurdzie, pomylce itp. skoro jak piszecie jest ich wiecej to nie jest ten przypadek jeno planowa, zaprogramowana polityka oszczednosci. tym bardziej ze to jest powracajaca melodyjka. a to ograniczenia wiekowe na niektore terapie a to wypowiedzi ze w ogole chorych w podeszlym wieku nie powinno sie leczyc itd itp. to co sie dzieje z lista lekow refundowanych i wszystkie zdarzenia wokol to tez objaw tej samej choroby. jest polecenie oszczedzac na zdrowiu, oswiacie i nauce i sie oszczedza.

 • cep_0

  Oceniono 9 razy 3

  Czy ten RZĄD PO (Paskudnie Oszukujemy) już na ŁEB z 20-tego piętra spadł???????????????.
  Albo może urzędnicy nasadzeni przez ten rząd SĄ TAK MAŁO INTELIGENTNI IŻ NADAJĄ SIĘ TYLKO DO ZAMIATANIA ULIC.

  No ALE polska JEST DLA młodych, pięknych i zdrowych.

  RESZTA DO UTYLIZACJI, RAZEM Z RESTAURATOREM TEJ POLSKI WAŁĘSĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX