Uwaga - strajk artystów. ''Nawet najbardziej znanych nie stać na płacenie składek''

- Zamknie się większość galerii i muzeów w Polsce. Łącznie z muzeami narodowymi - zapowiedział Karol Sienkiewicz. Artyści chcą, żeby państwo przygotowało system, który zagwarantuje ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne mimo nieregularnego wpłacania składek. - Nawet znani artyści nie mają pieniędzy. Zbyszek Libera przyznaje, że nie jest ubezpieczony i nie będzie miał emerytury - powiedział Sienkiewicz.
Akcja protestacyjna odbędzie się już w najbliższy czwartek - 24 maja.

Jak tłumaczył w TOK FM Karol Sienkiewicz, protestującym nie chodzi o przywileje podobne do tych, które przysługują np. służbom mundurowym. - Od 20 lat nie jest uregulowana w Polsce kwestia włączenia artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Walczymy o to, żeby został stworzony system, który będzie uwzględniał specyfikę zawodu artysty. Walczymy o absolutne minimum - tłumaczył.

Problem jest poważny, bo nawet artyści o uznanym dorobku i bardzo znanych nazwiskach mają kłopoty z płaceniem składek.

- Jak mówi Zbyszek Libera, zainteresowanie jego osobą kończy się, kiedy trafia do szpitala. Libera przyznaje się do tego, że nie jest ubezpieczony i nie będzie miał emerytury. Np. założenie jednoosobowej działalności gospodarczej kosztuje ok. 1000 zł. Na to nie stać artystów - stwierdził Sienkiewicz.

Państwo myśli tylko o zatrudnionych na umowę o pracę

Wzorów dobrych rozwiązań, które uwzględniają specyfikę zawodu artysty, nie trzeba szukać daleko. Bo w większości krajów starej UE takie systemy działają. Dzięki temu mimo nieregularnych wpływów artyści mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne i na emeryturę.

Zdaniem inicjatorów akcji protestacyjnej, problemy sygnalizowane przez artystów nie dotyczą tylko jednej grupy zawodowej.

- Rząd w ogóle nie zajmuje się osobami, które nie są zatrudnione na umowę o pracę. Nie gwarantuje się żadnych alternatywnych rozwiązań. Oczekuje się, że osoby bez umowy o pracę będą zakładały jednoosobowe firmy - mówił Karol Sienkiewicz.

Gość "Komentarzy Radia TOK FM" uważa, że władza nie może unikać rozwiązania problemu. Bo skoro "w tej chwili większość artystów nie jest ubezpieczonych i nie będą mieli emerytury, to za kilka-kilkanaście lat znajdą się na garnuszku opieki społecznej".

Państwo częściej musi pamiętać o artystach

Według Sienkiewicza władze przypominają sobie o artystach i sztuce, kiedy chcą zbudować "obraz nowoczesnego państwa". - Bo sztukę kojarzy się ze splendorem i prestiżem. Mieliśmy to okazję obserwować przy okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, kiedy stworzono ogromnym nakładem kosztów specjalny program kulturalny - przypomniał.

Co ciekawe, jak mówił Karol Sienkiewicz, nawet w Instytucie Adama Mickiewicza - uznawanej za najbogatszą instytucję - "zmusza się pracowników, żeby zakładali jednoosobowe firmy".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Uwaga - strajk artystów. ''Nawet najbardziej znanych nie stać na płacenie składek''
Zaloguj się
 • surf-rider

  Oceniono 9 razy 3

  Artystka, pani Joanna Szczepkowska miała rację. 4 czerwca 1989 roku skończyła się komuna, a sztuka stała się towarem. Za rozkosz bycia nikt dziś nie płaci. Artrysta G. Depardieu wystawia na aukcji obraz innego artysty za 1 000 000 euro. Wydaje się, że obaj na rozkosz bycia i życia nie narzekają.

 • peterus1

  Oceniono 8 razy 2

  Bycie po za systemem emerytalnym to akurat jest zaleta. Te same pieniądze, które inni wpłacają na składki można zachować. Nawet na lokacie przy oszczędzaniu przez dzisiątki lat % są niezłe. Na pewno lepsze niż ZUS, który przecież nie ma szans utrzymać się przez ponad 30 lat.
  Na zdrowie można płacić składkę dobrowolnie, więc jak jakiś artysta jej nie wpłaca to jest to jego decyzja i powinien ponieść konsekwencje, a nie kombinować kto mu ma do tego dopłacić.
  Cała ta akcja to jest "chcemy kasy od innych ludzi". Mogą sobie gadać o alternatywach i nieregularności, ale chodzi o to, żeby nie wpłacać pełnej wartości składek za to dostać pełną wartość świadczeń...

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko byłoby znacznie prostsze, gdyby było wiadomo, kto jest a kto nie jest artystą.
  Za komuny było wiadomo.
  Kogo Partia uznała za artystę to był.
  Po wojnie poeci, którzy grosze nie zarobili na pisaniu wierszy, tak jak dzisiejsi poeci, dostali państwowe etaty poetów pod warunkiem napisania wierszyka o Stalinie.

  Co zrobić, żeby tego uniknąć? Poetów mamy mnóstwo bez dotacji, bo to tania sztuka, ale co z reżyserami teatralnymi i filmowymi ...
  Muzycy zarabiają, ale tylko ci bardzo sławni. Co z resztą? Muszą mieć szansę. Disco polo jest chodliwe...
  Powszechny Dochód Gwarantowany byłby pewnym rodzajem rozwiązania.
  Zagrożeniem stałaby się wielka ilość ludzi nie będących niewolnikami ekonomicznymi. Wystarczyłoby mieć małe wymagania konsumpcyjne, żeby próbować zostać artystą... (albo prorokiem, guru, rewolucjonistą,...)
  Niektórym udawałoby się zostać bogatymi.

 • tuli5

  Oceniono 2 razy 2

  ale ten komentarz @polmiska1 to ja juz gdzies czytalam jakis rok temu - "Może za dużo czasu spędzasz w cyberprzestrzeni zajęty czatami, pisaniną bez sensu (...) Może za dużo łazisz jak celebryta po salonach, mędzisz o pierdołąch na"wiec chyba kto sinny tu spedza za duzo czasu w cyberprzestrzeni, i przepisuje czyjes teksty z błędami!

 • malvinchen

  Oceniono 14 razy 2

  a co z ogromną rzeszą właścicieli małych przedsiębiorstw? ich emerytury będą śmieszne, a płacą regularnie.
  artystą jest teraz każdy. jak nie umie tego towaru należycie sprzedać, to niech zajmie się czym innym

 • piotr_kolec

  Oceniono 7 razy 1

  Czy to przez pomyłkę
  Czy z premedytacją
  Kazał mi mój Pan Bóg
  Jedną z Muz się zająć

  Kazał mi ją kochać
  I czerpać rozkosz bycia
  Twórcą dzieł ogromnych
  I małych, dla przeżycia

  Kazał kluczyć w zaułkach
  I niuansach wyborów
  Faktur, partytur
  Rymów i kolorów

  Zapomniał Stwórca
  W swej mądrości bystrej
  Że w Polsce miast artystą
  Lepiej być magistrem

  I sztuka ma się kiepsko
  To siedzi w rodakach
  Zamiast dzieła mistrza
  Wolą pląs prostaka

  Koko spoko…

 • elokwenciak

  0

  Niestety, ale problem polega na tym, że jak zrobią składkę od dochodu to zaraz większość osób na jednosobowej działalności będzie miała straty, żeby ZUS-u nie płacić. Taki naród :)
  Tak naprawdę to ludzie na etatach są stratni. Kosztów sobie nie zrobią, składki pracodwca zapłaci, bo innego wyjścia nie ma. W każdym bądź razie ja w takim razie teżjestem artystą (mama mi tak zawsze mówiła), więc też nie chce płacić składek!

 • bogatata

  Oceniono 8 razy -4

  Do roboty nygusy!!!

 • bogatata

  Oceniono 11 razy -7

  DO ROBOTY NYGUSY!!!Nie czarujcie nieroby.Dobry artysta daje sobie radę.Tworzysz coś wartościowego,co odbiorca lubi,co mu się podoba,na co jest zapotrzebowanie,to nie masz problemu.Gorzej,i tak jest w przypadku tych krzykaczy,kiedy jesteś beztalenciem w jakiejś dziedzinie sztuki,a bardzo się pysznisz,że jesteś ARTYSTĄ.
  Wtedy zaczyna się problem i jest to twój problem.Tylko twój!Jeśli nie jesteś w stanie wyżyć z tego co tworzysz,znaczy,że jest to niepotrzebne albo niszowe,marginalne.Tak,tak słyszy się te pretensje,te płacze,lamenty,że nikt nie rozumie mojej wielkiej sztuki,mojej twórczości,wszyscy naokoło są za prości,płytcy i.t.p.
  Masz pożal się Boże artycho dwie łapy,to zarabiaj na siebie.Sztukę pouprawiaj w wolnym czasie od noszenia worów.Może będzie bardziej wartościowa,szczera,z domieszką twego potu i trudu!!
  Pierdolenie głupot o ZUSACH SRUSACH jest bezzasadne.Chcesz emerytury,to ją wypracuj.Taki system niestety artysto.Wystrarczy nam złodziejskich rolników,policyjnych emerytów po czterdziestce i.t.p.Wystarczy patologii i pasożytowania na tych co odprowadzają co miesiąc kupę kasy.Najłatwiej wyciągać łapę i grozić zamykaniem muzeów.Może raczej warto wstąpić do paru muzeów i zorientować się ,co to sztuka,nieroby.
  Sztuka zawsze była towarem.Dobry towar-dobra kasa.To odbiorca cię ,artysto weryfikuje.To on ci daje jeść,jeśli mu coś zaoferujesz.Jeśli trzepiesz tandetę i szmirę,dlaczego mamy się zrzucać na twoją emeryturę?Karolu Sienkiewiczu rozejrzyj się naokoło!!Ile budów ile szpadli czeka wolnych.Potworzysz sobie na emeryturze....jak sobie ją odłożysz naciągaczu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX