Legalizacja prostytucji? Szefowa Feminoteki: Tak

Lepsze warunki pracy i płacy, ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne oraz ograniczenie patologii prostytucji działającej w podziemiu, w tym handlu kobietami i dziećmi - to plusy legalizacji prostytucji, które wyliczają feministki.
Kazimiera Szczuka w "Kropce nad i" stwierdziła, że jest przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw, dlatego że nie przyniosą one żadnej korzyści Polsce, są bardzo drogie, a poza tym sprawią, że w Polsce rozkwitnie przemysł usług seksualnych. Szczuka w programie Moniki Olejnik zaproponowała legalizację prostytucji. Nie tylko w kontekście Euro.

W podziemiu dzieją się potworności

Zgadza się z nią Joanna Piotrowska, szefowa fundacji Feminoteka. - Jestem za tym, by ten zawód oficjalnie był na rynku. Prostytucja nie została w Polsce zalegalizowana jako forma działalności świadczonej na rzecz innych osób. Nie może być więc przedmiotem umowy w stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej. Z tego powodu w Polsce używa się określenia agencja towarzyska, tzn. oferująca (płatne) usługi towarzyskie - za czynności seksualne nie można bowiem legalnie żądać zapłaty. Prostytucja nie jest traktowana w Polsce jak każde inne zajęcie. A tak jest na przykład w Holandii, gdzie prostytutki założyły swoje związki zawodowe - mają gwarancję bycia na rynku pod ochroną: mają wypłacaną pensję, opiekę zdrowotną, odprowadzają składki na emeryturę - opowiada Piotrowska.

Prostytucja rozkwitnie na Euro

Jej zdaniem prostytucja, która teraz w najlepsze działa w podziemiu, prowadzi do "nieprawidłowości, przemocy, handlu kobietami i dziećmi".

- Prostytutki są zwożone dla kibiców, którzy gromadnie przybywają do miast, gdzie odbywają się mecze. Wszystkie zawody sportowe na dużą skalę pokazują, że proceder przybiera na sile. Jest duże prawdopodobieństwo, że u nas i na Ukrainie tak będzie. Futbol jest męskim sportem, z którym się wiąże dużo agresji i seksistowskich zjawisk - tłumaczy feministka.

Szacuje się, że podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku swoje usługi świadczyło kibicom 45 tys. prostytutek. Cztery lata później w RPA było podobnie - 40 tys.

Ryszard Kalisz, poseł SLD, mówił w Radiu ZET, że organizacje unijne przeciwdziałające handlowi ludźmi szacują, że do Polski na czas Euro 2012 gangi przestępcze sprowadzą kilkadziesiąt tysięcy młodych dziewczyn, które będą zmuszane do prostytucji.

Euro pod czerwoną latarnią>>

Femen ściąga stanik w słusznej sprawie

Ukraińskie aktywistki z organizacji Femen problem prostytucji w czasie Euro poruszały w czasie manifestacji i w Warszawie, i na Ukrainie. Półnagie feministki przyciągają uwagę mediów, ale czy faktycznie ich przekaz trafia do świadomości? - Dziewczyny z Femenu wyszły z założenia, że zwrócą uwagę na problem, jeśli się rozbiorą. Jak widać, samo zdjęcie stanika daje rezultat, bo media o nich piszą - komentuje szefowa Feminoteki. - Członkinie Femenu wykorzystują swoje ciała do tego, by zwrócić uwagę na problem i zainteresować media. A wiele od nich zależy. Mogą w różny sposób przedstawić, co się wydarzyło: czy pokazać tylko, że przyjechały z Ukrainy dwie kobiety i się rozebrały, czy też wyczerpująco opisać problem, na który chcą zwrócić uwagę - mówi.

Tyszkiewicz, Polska Wenus, kura domowa... Niezwykła wystawa o kobietach"Uwikłane w płeć" >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (80)
Legalizacja prostytucji? Szefowa Feminoteki: Tak
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 41 razy 13

  legalizacja co da
  mniejszy handel kobietami
  większa promocja zabezpieczeń czyli mniej aids
  więcej do budżetu bo podatnicy ZUS
  nie oszukujmy się mniej gwałtów
  prostytucja była jest i będzie nie ważne co dewoci twierdzą (i to sami korzystają) seks odpręża i relaksuje zmniejsza złość ,agresje wyładowuje napięcie
  wiec co nas powstrzymuje ?grupa naciskowa zwana duchowieństwem wmawiają że prostytutki to tylko z przymusu , grzech , "szkodzenie kobietom "( o męskich nie słyszeli albo sami używają i nie milczą bo lubią )
  ja jestem za , nikogo nie zmuszam by tez byli za pewnie będzie spora grupka przeciw cóż mamy prawo do niezgody

 • chico666

  Oceniono 32 razy 6

  Chciałbym podzielać optymistyczny podgląd, że legalizacja prostytucji spowoduje spadek handlu kobietami ale nawet w Holandii tak się nie stało i handel kobietami nadal ma tam miejsce więc pozostanę sceptyczny.
  A i mam pewne moralne wątpliwości odnośnie tego, czy powinno się ułatwiać działalność sprowadzającą się do rezygnacji z własnej godności w zamian za kasę lepszą niż ta z normalnej pracy. Ale pewnie jestem niedzisiejszy...

 • piotr_kolec

  Oceniono 32 razy 20

  Jest naprawdę piękna
  A do tego młoda
  Leży cała naga
  W pensjonacie „Zorza”

  Nogi jak wskazówki
  Talia, brzuch, siedzenie
  Piersi modelowe
  Skóra jak marzenie

  I jest mądra całkiem
  Językami włada
  Kończy ekonomię
  Tu tylko dorabia

  A ja stoję w lustrze
  I widzę obraz rzadki
  Obwisłe me członku
  Brzuch, cycki, pośladki

  I nie mogę pojąć
  Że śliczna dziewczyna
  Może z takim dziadem
  Te rzeczy wyczyniać

  Nastrój niepotrzebny
  Czar, męskości przemoc
  Jej wystarcza tylko
  Duży, twardy, … pieniądz

  I przemyśleń teraz
  W głowie cała masa
  Pewne jest to jedno
  Dupą włada kasa

 • kowal23_2004

  Oceniono 31 razy 17

  Hehehe to tusk narobił z tymi emeryturami, ciekawe jeśli by zalegalizowano prostytucję czy taka prostytutka musiałaby pracować też do 67 roku życia :D

 • white.beet

  Oceniono 11 razy 11

  przestańcie pieprzyć o "legalizacji" prostytucji, prostytucja póki co jest legalna, legalna była nawet w PRLu, tak naprawdę chodzi o to, żeby fiskus położył łapę na ich dochodach i o nic więcej

 • rdaneel

  Oceniono 10 razy 10

  Taki jeden niuans.

  Kobieta sprzedaje ciało - znaczy jest "dziwką".

  Facet szkoli się na adwokata po czym idzie bronić Breivik'a i nawet podaje mu rękę bo tak "każe mu" etos adwokata choć reszta najwyżej strzeliłaby mu w ryj.Czyli facet sprzedaje swój umysł za pieniądze.To kto tu jest k.... i dlaczego taki adwokacina jest wyżej ceniny w społeczeństwie niż prostytutka?

  A i jeszcze jakieś śmichu-chichy po kątach że temat zabawny niby jest.

 • parazyd

  Oceniono 11 razy 7

  skoro prostytucja polityczna jest legalna a do tego tak powszechna... to dlaczego nie?

 • zawsze_edek

  Oceniono 8 razy 6

  Haha, ciekawe, jakby to bylo legalne, to czy rzad wprowadzliby akcyze, czyli podatek od luksusu. Bo ze vat to oczywiste (swoja droga ciekawe ile, jak za ksiazki czy jak za mieso?). Ale akcyza...... Np za oral, anal, w koncu to dobro luksusowe dla przecietnego Kowalskiego (zona w papilotach oglada seriale, zaniedbana, tluste wlosy tfu......)
  Rostowski by sie ucieszyl ile kaski z dupcenia by zasililo dziure.... Hehe budzetowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX