Artystów nie można bagatelizować. "Albo będziemy krajem wieprzowiny i wódki, albo krajem artystów"

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy mieć artystów, czy nie. Albo za 50 lat okaże się, że liczymy się jako kraj wieprzowiny, wódki i węgla kamiennego. Albo okaże się, że jesteśmy krajem artystów - stwierdziła Hanna Wróblewska. Kierowana przez nią Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta" popiera strajk artystów.
Wróblewska przyznała, że "z ciężkim sercem" podjęła decyzję o zamknięciu przed publicznością drzwi Zachęty. Ale problemów artystów nie mogła zbagatelizować.

- Artysta jest dziś w wyjątkowej sytuacji - ni pies, ni wydra. Cały czas jest artystą, ale zarabia tylko od czasu do czasu. To, co zarabia, nie wystarcza na płacenie składek. Teraz to ani bezrobotny, ani zatrudniony. Artyści nie mówią: nie chcemy płacić składek. Mówią: chcemy płacić, ale żeby zasady były dopasowane do naszego systemu działania - mówiła w "Komentarzach Radia TOK FM".

Ok. 100 muzeów i galerii z całego kraju włączyło się w akcję protestacyjną. Twórcy ogłosili strajk, bo nie stać ich na regularne płacenie składek. A to oznacza brak ubezpieczenia zdrowotnego i emerytury.

Inicjatorzy akcji zwracają uwagę, że w innych krajach funkcjonują systemy, które uwzględniają sytuację artystów. - Zaprosili m.in. osoby z Austrii i Niemiec. Tam świadczenie dostaje osoba, która deklaruje, że jest artystą, i deklaruje wpływy z tego tytułu. Taki system ma możliwość zawieszenia płacenia składek - stwierdziła Hanna Wróblewska.

Sztuka jest tym, co po nas zostanie

Według szefowej galerii Zachęta państwo nie może bagatelizować postulatów artystów. I to nie tylko dlatego, że bardzo często korzysta z ich pracy. Tak było np. w przypadku przygotowań do polskiej prezydencji w UE. To właśnie wystawy i koncerty stanowiły znaczącą i zauważalną część programu.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy mieć artystów, czy nie. Albo za 50 lat okaże się, że w 2012 roku liczyliśmy się jako kraj przedsiębiorczy - kraj wieprzowiny, wódki i węgla kamiennego. Albo okaże się, że jesteśmy krajem artystów - powiedziała Hanna Wróblewska.

Jak dodała, liczy na to, że protest nie zostanie zbagatelizowany. - Wierzę w odzew rządu i na to, że min. Zdrojewski spotka się z delegacją Obywatelskiego Forum Sztuk Wizualnych. I że przynajmniej wypracują wspólnie jakąś mapę drogową do rozpoczęcia prac nad nowym systemem.

Szef resortu kultury w "Poranku Radia TOK FM" przyznał, że zdaje sobie sprawę z trudnego położenia artystów. Ale zdaniem min. Zdrojewskiego zamykanie muzeów i galerii to nie jest najlepszy sposób zwrócenia uwagi na swoje problemy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Artystów nie można bagatelizować. "Albo będziemy krajem wieprzowiny i wódki, albo krajem artystów"
Zaloguj się
 • gsb

  Oceniono 8 razy 8

  Kraj artystów? Nie ma takich krajów! Za sztukę się płaci tym co się zarobi na węglu, ropie, wieprzowinie, skarpetach i wódce. Mamy mały rynek sztuki bo mamy małą gospodarkę, średnio niskie dochody - nie napinajmy się tak... A kobitce pomogłoby trochę ekonomii.

 • elokwenciak

  Oceniono 8 razy 6

  To w takim razie, mimo iż jestem na etacie, wydaje mi się, że jestem artystą i też chciałbym płacić mniejsze składki i żeby reszta mnie utrzymywała. Także rodacy, wszyscy bądźmy artystami!
  Czy ktoś tu jeszcze jest artystą?

 • jo81

  Oceniono 5 razy 5

  "artysta głodny jest bardziej płodny"

  a serio mówiąc..rynek weryfikuje artystow, niektorzy niezle zarabiaja stac ich na zus

 • dexter513

  Oceniono 4 razy 4

  artyści nam też nie jest lekko . ja musze pracować zeby mieć najniższa emeryturę (umowa zlecenie)

 • dexter513

  Oceniono 6 razy 4

  tak tak przydadza sie nam kolejne święte krowy .... opłacane z budżetu buhee . darmozjady
  Ludziska zdawać matury do szkół sztuki .. bedą darmowe emerytury w polsce buheeee
  17 tysicy artystów ciekawe jaki bedzie wzrost artystów ...
  magister---- pracujący na kasie w piedronce

 • aqmika

  Oceniono 4 razy 4

  Trudno zgadnąć, co będzie za 50 lat, ale stawianie takiej alternatywy jest dość ryzykowne. W świecie zmaterializowanym trudno wyobrazić sobie kraj artystów, pewnie uznanie znajdzie raczej żywność i surowce.

  A gwoli prawdy należy przypomnieć, że najwieksze dzieła światowej sztuki powstawały często w trudnych warunkach materialnych.
  Mecenat państwa nie gwarantuje wielkości artyście, choć tym wielkim może pomóc.

 • imaman.pl

  Oceniono 3 razy 3

  Artysci,nie jedzcie wieprzowiny,nie pijcie wodki.Kawior i szampan TO rozpala wene.

 • pannamarianna777

  Oceniono 1 raz 1

  Ten strajk przejdzie bez echa. Nie dlatego, że artystom nie współczujemy, lub nie chcemy, aby więcej zarabiali.
  Ale ile osób może korzystać z dóbr kultury?
  Niewiele. Bo do teatru daleko i cena biletów nie na naszą kieszeń.
  Obraz piękny, cena nie jest może wygórowana, ale ilu odejdzie, bo nie może go kupić.
  Muzyka poważna. Niewielu jej słucha. A gdzie mieli się nauczyć słuchania.W domu nie ma tradycji, szkoła nie tego w programie.Itd.
  Artystom życzę sukcesów światowych, albo i tylko w Polsce. Oby mieli to szczęście.

 • dexter513

  Oceniono 1 raz 1

  jak dożyje buheee

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX