"Jeżeli zabraknie kultury, to skąd ją sprowadzimy?". Będzie obywatelski projekt ustawy o emeryturach artystów

Szef Związku Zawodowego Twórców Kultury mówił w TOK FM, że nim zdecydowano o strajku, brano pod uwagę "zrobienie pogrzebu polskiej kultury w nowoorleańskim stylu". - Oczekujemy, że zostaniemy dostrzeżeni. Jeżeli zabraknie produktów rolnych - można je sprowadzić. A jeżeli zabraknie kultury, to skąd ją sprowadzimy? - pytał Krzysztof Dzikowski.
Krzysztof Dzikowski liczy, że protest odniesie oczekiwany skutek: zwróci uwagę na poważny problem. Jak mówił w programie "Nisza", już widać różnice w traktowaniu związku przez urzędników resortu kultury. - Ministerstwo zaczęło odpowiadać na nasze listy - stwierdził.

A wcześniej trudno było zdobyć zainteresowanie nie tylko urzędników, ale i polityków.

Projekt Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin zaprezentowano po raz pierwszy na I Kongresie Twórców Kultury w Toruniu. Dokument trafił też do Sejmu. - Pojedynczy posłowie zainteresowali się sprawą. Postanowiliśmy, że złożymy obywatelski projekt ustawy - zapowiedział przewodniczący Związku Zawodowego Twórców Kultury.

I jak zapewniał, nie będzie problemem zebranie 100 tys. podpisów osób popierających projekt.

Funkcjonuje poza systemem

Artyści zdecydowali się na protest, bo chcą, żeby powstał system pozwalający im na otrzymanie godziwej emerytury, mimo nieregularnego opłacania składek.

- Jest niewielu artystów, którzy są w stanie przeżyć ze sprzedaży swoich dzieł. A jeszcze mniej jest tych, którzy dobrze żyją ze swojej pracy - stwierdziła Joanna Szwajcowska, wicedyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej.

- Artysta jest dziś w wyjątkowej sytuacji - ni pies, ni wydra. To, co zarabia, nie wystarcza na płacenie składek. Teraz to ani bezrobotny, ani zatrudniony - oceniała w "Komentarzach Radia TOK FM" szefowa Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta".

Skąd sprowadzimy kulturę?

Szef związku zawodowego nie zgadza się z opinią rzecznika ubezpieczonych Aleksandrą Wiktorow, która uważa, że artysta, wiedząc o specyfice swojej pracy, powinien "stworzyć sobie rezerwę na opłacanie składek". - Ja to odbieram jako gest: bądźmy wszyscy równi i pokażemy tym artystom, którym się w głowie przewróciło - komentował Dzikowski.

Gość programu "Nisza" nie ma najmniejszych wątpliwości, że artystów nie można traktować jak biznesmenów. - Jeżeli zabraknie w kraju produktów rolnych, to możemy je sprowadzić. A jeżeli zabraknie kultury, to skąd ją sprowadzimy? A kultury zabraknie, jeśli mizerna będzie kondycja twórców.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
"Jeżeli zabraknie kultury, to skąd ją sprowadzimy?". Będzie obywatelski projekt ustawy o emeryturach artystów
Zaloguj się
 • 1prewitt

  Oceniono 2 razy 2

  Co ten pan bredzi? Na okrągło "sprowadzamy" kulturę, zagraniczne filmy, przedstawienia, występy, koncerty zagranicznych zespołów, wystawy zagranicznych twórców itp. itd.

 • seznam

  Oceniono 1 raz 1

  Niech płacą składki, to będą mieć emerytury.
  Ja nie zamierzam płacić na ich emeryturę, bo zarabiam mniej niż 99 proc. artystów.
  Już płacę na ubezpieczenie społeczne rolników, bo przecież budżet dopłaca do tego żałosnego KRUS, a zdecydowana większość "biednych" rolników też zarabia więcej niż ja.
  Reforma emerytalna!? Kpina emerytalna, a na dodatek dłuższa, bo aż do 67 roku życia.

 • gsb

  Oceniono 1 raz 1

  Hahaha nie mart się Pan, nie zabraknie. Ani kultury ani sztuki. Wierz mi. Jak jest bogate społeczeństwo to kultura kwitnie, jak jest biedne to płaci za nią państwo i wtedy kultura leży i gnije.

 • malena-76

  0

  Powinni I'm odebrac uzysk i pozwolić na nieregularne skladki, jeśli maja dobra wole płacić a nie maja możliwości regularnie powinien im ZUS iść na rękę ale coś za coś, kredyt emerytalny i 50% kosztów uzyskania przychodu to za dużo dla jednej grupy. By to znaczylo, ze sa rowni iI rowniejsi a to wbrew konstytucji

 • qkazu

  Oceniono 2 razy 0

  ręce opadają jak takie bzdury słyszę, kto wam uwierzy że chcecie być dotowani z budżetu z troski o nas, by nam czasem kultury nie zabrakło hehe i gdzie my ją kupimy hehe

 • jazero

  Oceniono 3 razy -1

  zaręczam; artyści chcą płacić za swoje ubezpieczenie. problem jest inny - nie co miesiąc bo dochody mamy nieregularne. przykład, pracuję np. nad pomnikiem - przez rok i przez rok NIE płacę. po otrzymaniu honorarium PŁACĘ - i tu do ustalenia np. 10%. dodatkowo nie opłaca mi się pracować na czarno bo ile oddam do ZUS-u tym większą mam emeryturę. JASNE? problem jest taki, że urzędasy tego nie kumają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX