Polityka narkotykowa w Polsce? "Właśnie trafiła do czołówki pilnych tematów"

Po ponad dekadzie obowiązywania najbardziej restrykcyjnego prawa narkotykowego w Europie i po 20 latach starań o poszerzenie dostępu do substytucyjnego leczenia uzależnienia od narkotyków, którego poziom przez lata utrzymywał nas w ogonie państw europejskich, Polska zaczyna mierzyć się z tematem racjonalnej polityki narkotykowej.
W zeszłym roku polski Parlament przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której podstawową - humanitarną i zgodną z filozofią praw człowieka (nie mówiąc już o tym, że rozsądną z ekonomicznego punktu widzenia) - zasadą jest "leczyć, zamiast karać". Niewielka zmiana w prawie pozwala prokuratorom na odstąpienie od karania osób zatrzymanych z małą ilością substancji psychoaktywnej oraz ma zachęcić osoby z problemem narkotykowym do podjęcia terapii.

Prawdopodobnie jutro dyskutowane będą propozycje kolejnych zmian, np. wprowadzenie tabeli precyzującej pojęcie niewielkich ilości narkotyków (rozwiązanie znane np. z Czech), sposoby na poprawę dostępu uzależnionych do leczenia substytucyjnego (niezwykle pilne, biorąc pod uwagę, że dotychczas na tego rodzaju terapię może liczyć mniej niż co dziesiąty potrzebujący) czy medyczne zastosowane marihuany.

"Śmiały krok Kwaśniewskiego"

Duże nadzieje środowisko osób oraz instytucji zabiegających o racjonalną debatę nad polską polityką narkotykową wiąże z powołanym niedawno w Sejmie Parlamentarnym Zespołem ds. Racjonalnego Przeciwdziałania Narkomanii, w skład którego wchodzą posłowie różnych ugrupowań. Podobne, ponadpartyjne ciało działa z powodzeniem chociażby w Wielkiej Brytanii. Cieszy fakt, że polityka narkotykowa zaczyna być postrzegana - także przez decydentów - jako temat ważki i wymagający rzetelnej i spokojnej debaty z udziałem ekspertów w dziedzinie prawa czy zdrowia publicznego, z których wiedzy posłowie postanowili skorzystać, zapraszając ich do wspólnego stołu.

Były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, przystępując w zeszłym tygodniu do Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, przyznał, że podpisanie w 2000 roku ustawy karzącej surowo użytkowników narkotyków było błędem, który dużo kosztował zarówno wielu młodych Polaków, jak i całe polskie społeczeństwo, który wymaga szybkiej naprawy (http://wyborcza.pl/1,75478,11777626,Kwasniewski__Narkotyki_wolno_miec.html). Ten śmiały i ważny (nie tylko dla naszego kraju, ale także dla całego regionu, którego pierwszym reprezentantem w Komisji został prezydent Kwaśniewski) krok stanowi kolejne potwierdzenie, że polityka narkotykowa znalazła się w czołówce istotnych i pilnych tematów do publicznej dyskusji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Polityka narkotykowa w Polsce? "Właśnie trafiła do czołówki pilnych tematów"
Zaloguj się
  • antyszwed

    Oceniono 1 raz 1

    Polityka narkotykowa w Polsce i na świecie wygląda tak że jeśli coś jest popularne to się to jest legalne (stąd postulaty legalizacji trawki która zyskała na popularności-są mniej szkodliwe od niej narkotyki których nikt nie ma zamiaru legalizować)Jak coś w mniejszości to stygmatyzuje i prześladuje jako zło. Alkohol-twardy narkotyk to świetna zabawa w reklamie piwa, nieszkodliwa trawka to gateway drug prowadzący do heroinizmu (w ogóle każdy narkotyk w massmediach wyniszcza jak heroina). Im szkodliwszy narkotyk tym szkodliwsza będzie jego prohibicja, dlatego zwłaszcza heroinę należy zalegalizować (coby krokodyla nie brali). Ale to zbyt odbiega od filozofii świętej wojny jaką prowadzi się ze złem. Podobnie prześladowano gejów, heretyków, Żydów czy murzynów, mimo że żadna z tych grup nie łamie aksjomatu o nieagresji - po prostu są zbyt odmienni, czyli moralnie źli. W ogóle nie pojmuję jak można wprowadzać prawo zakazujące robienia czegoś na co wszyscy partycypujący wyrażają zgodę i jak można nie widzieć że zakazywanie jedynie pogarsza sytuację - rozwój mafii w czasach alkoholowej prohibicji niczego nie nauczył opinii publicznej. W ogóle niesprawiedliwość jaką jest legalność jednych narkotyków i nielegalność innych tak mnie wnerwia że aż filmika zrobiłem youtu.be/Yi9rJQzsw2k

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX