Straż miejska chce broni palnej i kontroli osobistych. Projekt ma trafić do Sejmu

PRZEGLĄD PRASY. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?. Projekt przygotowany przez komendantów straży miejskiej ma być gotowy we wrześniu, a jeszcze w tym roku trafić do Sejmu.
Straż miejska, która miałaby przekształcić się w policję municypalną, mogłaby prowadzić obserwację, rejestrować przebieg dokonywanych czynności oraz miałaby dostęp do baz danych m.in. o osobach ściganych. Na tym nie koniec. Poszerzy się także zakres przyznawania grzywien - informuje "DGP".

"Jeśli samochód jedzie ulicą pod prąd, strażnik nie reaguje, bo nie ma prawa zatrzymać pojazdu w ruchu" - mówi Janusz Wiaterek, komendant Straży Miejskiej w Krakowie, który jest współautorem projektu. Dodaje, że takie sytuacje ustawa ma wyeliminować. Według komendanta strażnicy, żeby działać skutecznie potrzebują odpowiednich narzędzi.

Jak pisze "DGP", ustawa wzbudza zainteresowanie rządu. W maju odbyły się spotkania komendantów w MSW, a według rzeczniczki ministerstwa Małgorzaty Woźniak projekt będzie poddany analizie po jego otrzymaniu.

Czytaj cały artykuł o nowych uprawnieniach strażników miejskich w "Dzienniku Gazecie Prawnej"


Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Straż miejska chce broni palnej i kontroli osobistych. Projekt ma trafić do Sejmu
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  "Jeśli samochód jedzie ulicą pod prąd, strażnik nie reaguje, bo nie ma prawa zatrzymać
  pojazdu w ruchu"- należy go ostrzelać.
  Rozumiem mądrość współmieszkańców mojego miasta, żądających rozwiązania tej formacji-
  to dla naszego bezpieczeństwa.

 • krukpl

  Oceniono 4 razy 4

  może by tak patrolowała po zmroku nie tylko z kabiny furgonetki przejeżdżającej i nie zatrzymującej się , może by tak reagowała na to co jest nagrywane na monitoringu a racja monitoring rozebrany nie podano przyczyn czy naprawa czy co .ludzie w miastach w nocy chcą spać a jak mają jak kretyni drą sie dokonują aktów wandalizmu a straży i policji nie ma bo ? nie zainteresowani przyjadą po paru wezwaniach ale co zrobią nic . bili się na noże brak zainteresowania wtedy ponoć nawet działał monitoring , babka leżała pijana po bijatyce na środku ulicy w centrum miasta przejechali popatrzyli czy żyje i odjechali nawet z samochodu nie wysiedli lenie a jakie maja przywileje w tym emerytalne

 • opera_aperta

  Oceniono 3 razy 3

  No to teraz umundurowani troglodyci się rozochocą. Pozostaje mieć nadzieję, że część z nich sama przy okazji się powystrzela. Polska krajem, w którym wszystkie szumowiny mają dostęp do borni palnej poza praworządnymi obywatelami. Demokracja, nie ma co.

 • mercurossaurus

  Oceniono 3 razy 3

  Ale zrobią im najsampierw badania psychiatryczne? Bo czasami mam wrażenie, że dostają się tam "odpady" co to ich w policji nie chcieli. Nieudacznicy i flustraci. Oczywiście nie wszyscy. Są również pożądne strażaki miejskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX