Głowacki po meczu z Rosją: Nienawiść pielęgnowana na Krakowskim w końcu wybuchła

PRZEGLĄD PRASY. - Mamy poczucie, że nas wszyscy krzywdzą, a my jesteśmy tym cudownym, niewinnym krajem. Ale te wydarzenia pokazują, że to nieprawda. Nie jesteśmy tą białą liliją na środku Europy - tak pisarz Janusz Głowacki w rozmowie z ?Gazetą Wyborczą? komentuje przedmeczowe bójki Polaków z Rosjanami.
- Burdy wywołało kilkuset bandytów pielęgnujących nienawiść do wszystkich i wszystkiego - zastrzega Głowacki, ale zaraz dodaje, że "nienawiść pielęgnowana do Rosji choćby pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu w końcu wybuchła". - Mecz z Rosją został rozdmuchany przez media do rozmiarów jakiejś wojny. A większość kibiców z Rosji to przecież zupełnie normalni ludzie. W dodatku Rosja z nami zremisowała, za co powinniśmy jej być głęboko wdzięczni. A my na nich z pięściami... - dodaje pisarz.

Na pytanie, dlaczego pobito właśnie Rosjan, Głowacki odpowiada: - Część naszych polityków wciąż kultywuje mit, że trzeba wpieprzyć Rosjanom za zabory, Katyń i jeszcze Smoleńsk. Tak myślą nasi narodowcy. Niemcom potrafili wybaczyć, bo mają mercedesy. Rosji nie potrafimy wybaczyć, choć ma literaturę dziesięć razy lepszą od naszej.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Głowacki po meczu z Rosją: Nienawiść pielęgnowana na Krakowskim w końcu wybuchła
Zaloguj się
 • al48

  Oceniono 52 razy 40

  Nareszcie publicznie Głowacki miał odwagę powiedzieć co myśli większość Polaków .Do tej pory dziennikarze nie potrafili uczciwie powiedzieć , że Kaczyński na Krakowskim wpaja nienawiść i rasizm .

 • krystynakarc

  Oceniono 39 razy 29

  Te wieprze i matoły nic o literaturze nie wiedzą. W niedziele stoją pod kościołem i się modlą . Babka z dziadkiem są analfabetami , mama z tatą trochę pisać umieją a oni mają pięści.

 • ciemnyludd

  Oceniono 39 razy 29

  Całe nasze nauczanie historii i duża część kultury to jedna wielka MARTYROLOGIA NARODOWA... Tak jakby zniknięcie w 17 wieku z e środka Europy WIELKIEGO PAŃSTWA mogło się odbyć BEZ DOMINUJĄCEGO WSPÓŁUDZIAŁU JEGO OBYWATELI ORAZ WŁADCÓW... Takiego drugiego przypadku nie zna historia Europy... a przyczyny tego stają się coraz bardziej zrozumiałe, kiedy mamy wolne państwo i nikt nas (na razie) NIE TRZYMA ZA PYSK.....

 • janek344

  Oceniono 32 razy 24

  Nienawiść głosi Jarosław kaczyński i PiS. Niestety wielu ludzi a nawet środowisk dało się podprowadzić tym fałszywym i szkodliwym dla Polski torem. Kaczyński stał się największym szkodnikiem w historii ostatnich lat a może nawet należaloby go umieścić wśrod warchołów siedemnastego czy osiemnastego wieku. Całkiem zafałszował historię i utrudnił budowę lepszej przyszłości. A ogłupieni liudzie chwalą go za to, że występuj e przeciwko istniejącej Polsce , bo uważa, że on właśnie na gruzach zbuduje coś lepszego.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 35 razy 23

  Wina jest wyłącznie mediów. Kto relacjonuje te wycieczki kaczyńskiego pod zakład pracy jego brata? Człowiek, który ostentacyjnie kwestionuje demokratycznie wybrane władze nie powinien byc zapraszany do żadnej stacji tv, jego poglady nie powinny byc utrwalone nawet na papierze toaletowym. Propagowanie kaczyńskiego jest jak propagowanie komunizmu czy faszyzmu. Nie widze wiekszej róznicy.

 • opera_aperta

  Oceniono 34 razy 22

  To przede wszystkim żniwo 'edukacji historycznej' a la IPN i tego ich pseudonaukowego dyskursu nienawiści i wypaczonego historycznego resentymentu, którym katują od lat. Nie ma bardziej szkodliwego intelektualnie (i finansowo) zbiorowiska darmozjadów, co w IPN. Szkodniki i kanalie, nic poza tym.

 • benek231

  Oceniono 35 razy 21

  O wlasnie: BANDYCI.

  To jest nazywanie rzeczy po imieniu. Szkoda, ze dopiero podczas Euro. Ja sam, na tutejszych forach, nazywam kiboli bandytami od kilku lat. Ich zachowania, bowiem, to typowe zachowania bandytow.

  Zwracam tez od lat uwage na faszystowskie i pro-PiSowskie odchylenia tych debili zwanych kibolami. Dla mnie oczywistym jest, ze mam do czynienia z elektoratem badz przyszlym elektoratem PiSu. Dlatego wlasnie Kaczor tak ich holubi, podczas gdy z drugiej strony Tusk i rzad boja narazic sie bandziorom - z przyczyn politycznych, zamiast wziac bandytow za mordy i posadzic tam gdzie ich miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX