Listkiewicz: Czas rozliczyć PZPN? Zmiany są konieczne, ale bez rewolucji i obcinania głów

Czas wziąć się za porządki w PZPN? - Można się było spodziewać, że po porażce pojawi się stara śpiewka: rozwalić PZPN. Zmiany są konieczne, ale bez rewolucji i odcinania głów - mówił w TOK FM M. Listkiewicz. Kto powinien zostać nowym trenerem reprezentacji? - Albo młody polski trener, np. Skorża, Probierz. Albo Kasperczak lub Engel. Albo trener z zagranicy. Kiedyś myślałem o Zwonimirze Soldo - wyliczał Listkiewicz.
Wygląda na to, że krytycy Polskiego Związku Piłki Nożnej czekali z atakiem do odpadnięcia Polski z Euro. Trudno się więc dziwić, że zaraz po porażce z Czechami lawina ruszyła.

Min. Joanna Mucha mówiła dziś, że w PZPN potrzebne są "naprawdę duże zmiany". - Prezes Lato zadeklarował, że poda się do dymisji jeśli nie wyjdziemy z grupy. Ja trzymam prezesa za słowo - stwierdziła szefowa resortu sportu.

- Była porażka. Można więc było się spodziewać, że zacznie się stara śpiewka: rozwalić PZPN, zmienić system szkolenia. A gdybyśmy wygrali jeszcze dwa mecze, to byłoby mówione, że jest cudownie - ocenił Michał Listkiewicz.Były szef PZPN, w programie "Strefa Euro" w TOK FM, przyznał, że zmiany "personalne i w PZPN" są konieczne. - Ale bez rewolucji i odcinania głów - apelował Listkiewicz.

Czy znajdzie się trener cudotwórca?

Bilans reprezentacji Polski podczas Euro to dwa remisy i porażka. Z dorobkiem dwóch punktów Polska zajęła ostatnie miejsce w grupie.

- Nie da się ukryć, że wypadliśmy poniżej oczekiwań. Gdybyśmy odpadli w takim stylu jak Szwedzi, którzy przegrali z Anglią, ale po kapitalnym meczu. Ale my zagraliśmy bardzo słabo mecz z Czechami. Nieźle zagraliśmy tylko z Rosją. Trzeba powiedzieć sobie szczerze: coś zawiodło. Trener Smuda nie poradził sobie. Zespół grał bojaźliwie - analizował Michał Listkiewicz.Skoro skończyła się przygoda trenera Franciszka Smudy z polską kadrą, czas znaleźć nowego selekcjonera. Kto może pomóc w zakwalifikowaniu się do MŚ w Brazylii? - Albo młody polski trener, np. Waldemar Fornalik, Michał Probierz, Maciej Skorża. Albo ktoś taki jak Henryk Kasperczak czy Jerzy Engel. Nie sądzę, żeby Jerzy zdecydował się na długą pracę z kadrą. Ale to wybitny strateg, ceniony przez UEFA. Engel analizuje wszystkie mecze Euro dla UEFA - zachwalał Listkiewicz.

Oczywiście były szef PZPN bierze pod uwagę nie tylko polskich szkoleniowców. Według gościa TOK FM dobrze byłoby poszukać kandydatów na Bałkanach. - Kiedyś myślałem np. o Zwonimirze Soldo, był trenerem FC Koeln - przyznał Listkiewicz.

Jego zdaniem reprezentacja Polski potrzebuje profesjonalisty "z zachodnim szlifem, ale który ma w sobie coś z naszej słowiańskiej niepokorności".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (48)
Listkiewicz: Czas rozliczyć PZPN? Zmiany są konieczne, ale bez rewolucji i obcinania głów
Zaloguj się
 • kkkooolll3

  Oceniono 25 razy 25

  A nie mówiłem jednego przydupasa zastąpią drugim. Zrobią wszystko by starej gwardii nic się nie stało. PZPN trzeba zaorać i zacząć od początku wraz ze zmianą statutu. Inaczej będzie tak jak jest i tyle.

 • yola13

  Oceniono 16 razy 16

  Po co zmiany? Ano po to panie Listkiewicz zeby Was odciac wreszcie od koryta i zlikwidowac panstwo w panstwie

 • mercurossaurus

  Oceniono 15 razy 15

  Proponuję założyć Polskie Stowarzyszenie Piłki Nożnej pod egidą i przy poparciu Ministerstwa Sportu olać PZPR, ups znaczy PZPN. i rozpocząć wszystko od nowa. Za 10 lat będziemy mistrzami.

 • skiter

  Oceniono 14 razy 14

  jasne Panie Listkiewicz - bez rewolucji. Te dziady po prostu pozamieniają się krzesłami i jedziemy dalej... Czas rozpędzić ten teatrzyk. Może teraz, jak "groźba" odebrania na Euro 2012 zblakła, ktoś się w końcu odważy walnąć w stół?

 • rayee

  Oceniono 14 razy 14

  Panie Listkiewicz, pan lepiej niech się już nie odzywa. Pana też byśmy chcieli wywalić, gdyby było skąd.

 • ahk4iepaiv8u

  Oceniono 14 razy 14

  Nie wie Pan po co, Panie Listkiewicz? To ja Panu powiem po co - po to, żeby żaden z pańskich byłych lub aktualnych kolegów nie dostał złamanego grosza za propagandowe cyrki i kolesiarskie dile jakie urządzacie. Po to. Tylko i wyłącznie po to - niezależnie od wyniku jakiegokolwiek meczu z kimkolwiek.

 • bosman_plama

  Oceniono 15 razy 13

  "A gdybyśmy wygrali jeszcze dwa mecze, to byłoby mówione, że jest cudownie - ocenił Michał Listkiewicz."

  Jak to "wygrali jeszcze dwa mecze"? Jakie "jeszcze"? Nie wygraliśmy żadnego.
  Zresztą taka gdybanina nie ma sensu. PZPN przetrwało ostatnie lata niemal włącznie dzięki Euro i obawie, przed jego odebraniem. Odebrać się go już nie da, najwyższy czas rozpędzić sitwę, zaorać pole, które po niej pozostało i zbudować następcę od podstaw. Żeby ewentualny trener reprezentacji nie musiał tracić czasu na użeranie się z "działaczami" i żeby o jego wyborze decydowały kompetencje, a nie układziki, bądź nagła potrzeba uciszenia kibiców nazwiskiem, do którego akurat żywią szacunek.

  Żeby "polska myśl trenerska" straciła poparcie dożywotnio ustołkowanych wszechwładnych działaczy i żeby coś dobrego wreszcie zaczęło się w Polsce dziać.

 • oloros

  Oceniono 12 razy 12

  to nie chodzi Panie Listkiewicz o polowanie na czarownice - a o wiele bardziej bolesne zmiany - bo pokoleniowe
  to idzie o zmane o ktorej pisze ponizej internauta
  i wiele jeszcze innych - wy myslicie tylko z bojaznia ze was wszystki wysla w niebyt - i dobrze zrobia bo zadnych zmian PZPN - i wasi dziadowie nie zrobia - nie sa w stanie po prostu - od 30 lat nic nie zrobili zadnego sukcesu i wy dalej chcecioe tam siedziec? Dlaczego - 1 powod!

 • zbycholj23

  Oceniono 11 razy 11

  Listkiewicz- ty hipokryto! Przypomnij sobie jak sam odchodziłeś z PZPN, jak ludzie nie mogli cię odspawać od fotela prezesa i jak ty się rozliczyłeś ze swojej "działalności" dla związku i dla polskiej piłki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX