"Doda ma szczęście - sąd rodem ze średniowiecza mógł ją skazać na stos"

"Wyrok na Dorotę Rabczewską za obrażenie uczuć religijnych jest tak absurdalny w demokratycznym państwie prawnym, za jakie przynajmniej chcemy uchodzić, że aż prowokuje do podobnie nonsensownej reakcji" - pisze na łamach "Gazety Wyborczej" senator Włodzimierz Cimoszewicz.
Cimoszewicz w swoim komentarzu dla "Wyborczej" odnosi się do podtrzymania przez sąd II instancji wyroku skazującego Dodę za obrazę uczuć religijnych. Rabczewska stwierdziła, że Biblię napisali "napruci winem i palący jakieś zioła". "Sąd nie miał prawa zbyć milczeniem konfliktu wartości, który musiał rozstrzygnąć - wolności słowa i poglądów (także antyreligijnych) a ochronę uczuć religijnych. Najwyraźniej sąd nie potraktował fundamentalnej wolności politycznej poważnie" - pisze dzisiaj senator. I ironizuje: "Pani Doda miała jednak trochę szczęścia. Ten przeniesiony żywcem ze średniowiecza sąd mógł ją w końcu skazać na stos".

Dodaje, że w Polsce mamy problem z łatwością, z jaką ogranicza się wolność słowa. "A to uczucia religijne, a to ochrona chrześcijaństwa, a to ochrona symboli państwa czy jego najważniejszych przedstawicieli itd. Ta łatwość, z jaką przyjmowano, że są wartości wyższe niż wolność słowa, jest anachroniczna" - podkreśla Włodzimierz Cimoszewicz. Apeluje, aby zdać sobie w końcu sprawę, że od podobnych przekonań wiele innych demokratycznych państw już odeszło.

Polityk podsumowuje stwierdzeniem, że prezydent RP, "pamiętając o swojej dawnej działalności na rzecz wolności w Polsce", powinien Dorotę Rabczewską ułaskawić. "Okazuje się, że walka o nasze prawa nie skończyła się w 1989 roku" - pisze Cimoszewicz.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
"Doda ma szczęście - sąd rodem ze średniowiecza mógł ją skazać na stos"
Zaloguj się
 • argument777

  Oceniono 34 razy 32

  Sędziowie doskonale wyczuwają nastroje. I nie będą sobie stawiali przeszkód na drodze do własnej kariery nawet za cenę walki o wolność słowa. Niezawisłość też ma swoje granice, a paragrafy podlegaja interpretacji.
  A my niedawno cieszyliśmy się ze zdjęcia komunistycznego kagańca, żeby po 20 latach samodzielnie, własnymi rękami nałożyć sobie inny, kościelny.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 38 razy 30

  Nie ma tego złego.......Głupi ,niesprawiedliwy wyrok przysłuży się dobrej sprawie -tego jestem pewien . Mamy poza tym parasol UE , a Rabczewska nie jest palcem robiona i z pewnością wywalczy sprawiedliwość. Im dłużej ten problem utrzyma się w mediach ,tym więcej szans na zdrową i potrzebna dyskusję.Ortodoksów się nie przekona (senator Kogut, R.Nowak...) , ale wielu zdezorientowanych otworzy oczy....Amen.

 • limanowa2009

  Oceniono 32 razy 26

  Sędziowie się popisali, zresztą nie tylko w tej sprawie.Sądy rodzinne są jeszcze lepsze.Przynależność do sekty powinna dyskwalifikować i zabraniać orzekania. Myślę że przynależność do sekty miała wpływ na ten wyrok

 • pablobodek

  Oceniono 25 razy 25

  Właśnie wczoraj wysłałem oświadczenie woli o wystąpieniu z Krk. Metodą świecką, jako wolny obywatel RP(uuniv.blogspot.com/p/apostasis.html).
  Domagam się wypowiedzenia konkordatu i zlikwidowania ambasady w Watykanie, wzorem Irlandii.

 • jmma.777

  Oceniono 26 razy 22

  Kaczyński za obrazę władz RP - winien być stracony na oczach całej ojczyzny .

 • adalbert.13

  Oceniono 25 razy 21

  Demokracja tu nie ma nic do rzeczy. Urzędnicy opłacani od państwo oddzielają intuicyjnie
  te profanum od poczucia misji, że mogą cóś ugrać dla kk a tym samym dla siebie. Forma
  odpustu, poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Taki Pawlik Morozow polskiego katolicyzmu.
  Wynik długoletniej otępiającej indoktrynacji, zrób coś - może (być może?) będzie ci zaliczone.

 • thezydor

  Oceniono 20 razy 20

  Moje uczucia religijne są naruszane co tydzień gdy w miejscach publicznych katolicki kościół wygłasza swoje oderwane od świata realnego indoktrynacje przez megafon zaczepiony na zewnątrz swej świątyni...
  Gdzie mogę zgłosić naruszenie moich uczyć religijnych ? I czy naruszenie moich uczyć też się liczy ? Czy tylko katolik może zostać urażony i naruszony uczuciowo ?

 • clarus2

  Oceniono 22 razy 20

  Jeżeli Dodę skazali za obrazę uczuć religijnych, która wyraziła swoje zdanie o piszących biblię, to wobec tego "Kościół" watykański powinien być oskarżony i skazany za SFAŁSZOWANIE PRZYKAZAŃ BOŻYCH I NAUK BIBLIJNYCH !!!! To jest nie tylko obraza uczuć religijnych, ale SZYDERSTWO I TOTALNE KPINY Z PANA BOGA!

 • neumarkt

  Oceniono 16 razy 16

  Oto jak się róźnią bracia Słowianie! Tu, w Polsce, katotalibowie, na czele z Wysokim Sądem, ferują wyroki, które wywołują kpiny i żarty w całym cywilizowanym świecie, a tuż za miedzą, 70% procent Czechów, żyje w śmiertelnym grzechu, w ogóle nie zostali poddani guślanemu zabiegowi, chrztu! ZGROZA! Panie Terlikowski, Pospieszalski, Wildsteinie...et consortes, Surmy grają! Poganie za miedzą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX