Emocjonalne listy Ukrainek do Wojewódzkiego i Figurskiego. "Teraz wielkie z Was gwiazdy, a jutro?"

"Gdy dowiedziałam się, co powiedzieliście, chciało mi się płakać. Taka straszna niesprawiedliwość. Nie zasłużyłyśmy na te słowa, choć nasze dziewczyny rzeczywiście pracują na kolanach" - pisze jedna z Ukrainek
Po skandalu związanym z wystąpieniem Michała Figurskiego i Kuby Wojewódzkiego w radio Eska Rock "Gazeta Wyborcza" poprosiła dwie Ukrainki o wypowiedzi na ten temat. Kobiety emocjonalnie opisały, co czują po audycji prezenterów.

Zobacz "Poranny WF"Pierwsza przedstawiona jako L. pisze: "Jesteście panowie znani, bogaci, macie drogie samochody, firmowe ciuchy, możecie pozwolić sobie na wszystko, ale brak wam kultury osobistej. Jeśli obrażasz człowieka, który sprząta u ciebie w domu, to trochę tak, jakbyś sam siebie obrażał. I nie płacisz mu jałmużny, ale wynagrodzenie za wykonaną pracę".

"Chciało mi się płakać"

"Gdy dowiedziałam się, co powiedzieliście, chciało mi się płakać - pisze L. - Taka straszna niesprawiedliwość. Nie zasłużyłyśmy na te słowa, choć nasze dziewczyny rzeczywiście pracują na kolanach. Tak sobie życzą pracodawcy. W porządnym domu nie używa się odkurzacza ani mopa, powiedziała Polka, pierwsza, do której trafiłam, gdy w 2005 r. przyjechałam do waszego kraju. Dom był trzypiętrowy. Mam tak zniszczone kolana, że do śmierci nie założę sukienki".

List od Tatiany

"Za żadne pieniądze nie zgodziłabym się na pracę u was! Honoru nie sprzedam nawet za milion. A jak mój zięć się wkurzył. Zadzwonił do mnie z Niemiec, straszne chamstwo się u was szerzy, powiedział. Przeczytał w internecie, co napletliście. Pal licho tekst o zwolnieniu. Gdybyście na tym poprzestali, nie byłoby halo. Ale, panie Figurski, robić sobie żarty z gwałtu? Niech pan sobie tak z żoną żartuje, jeśli na to pozwoli" - pisze Ukrainka w liście do "Gazety".

>>PRZECZYTAJ CAŁE LISTY>>

Prezenterzy na antenie Eski Rock żartowali z Ukrainek pracujących w Polsce. Po opisaniu audycji protest wystosowało MSZ, a Figurski i Wojewódzki stracili pracę w radiu. Program "Poranny WF" spadł z anteny.W przyszłym tygodniu szefowie Eski Rock mają spotkanie z przedstawicielami KRRiT i będą tłumaczyć się z audycji Figurskiego i Wojewódzkiego o Ukrainkach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Emocjonalne listy Ukrainek do Wojewódzkiego i Figurskiego. "Teraz wielkie z Was gwiazdy, a jutro?"
Zaloguj się
 • luzka

  Oceniono 31 razy 25

  Fajnie, że znikają, bo najwyraźniej inteligencja pomyliła się panom z płytkim błazeństwem. Idiotyczne to było. A może by tak spojrzeć na to z drugiej strony? U mnie też czasem sprząta przemiłą pani z Ukrainy. Robi to, ponieważ u siebie ma córkę, którą chce wykształcić i matkę, którą się opiekuje. Na Ukrainie, nawet pracując w zawodzie - zarobiłaby mniej. I nie chce jałmużny - przyjeżdża do nas, żeby za wykonaną pracę otrzymać wynagrodzenie - jak każdy z nas. Tu nie ma nic zabawnego. Przyznam się, że zdarza się, że sama czasem sobie czegoś odmówię, żeby tylko zaprosić ją do siebie i zwyczajnie dać pracę, a za pracę pieniądze. Co sprawia, że z pogardą mamy mówić o pracy Ukrainek? Naprawdę są gorsze, tylko dlatego, że sprzątają, podczas kiedy my siedzimy za biurkiem lub za mikrofonem? Zwyczajnie żałosne to było.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 29 razy 21

  Wojewodzki zrobil kariere na chamstwie. Teraz sie juz nie da tego zmienic, ale miejmy nadzieje, ze bedzie jakas nauczka na przyszlosc.

 • jadonis

  Oceniono 29 razy 19

  Ja popieram krytyke tych srajdow.To sa blazny,a My ich tolerujemy,precz z anteny raia i telewizji.

 • signomi.net

  Oceniono 20 razy 16

  Jak na to, co te dwa palanty nagadały o Ukrainkach, to te listy wcale nie są takie bardzo emocjonalne. Mogły mocniej napisać i miałyby do tego prawo. Ale pokazały klasę, której zabrakło WiF. Cieszę się z tego, że wśród naszego społeczeństwa masowo odezwały się głosy potępiające anty ukraiński wybryk tych palantów. Moim zdaniem, jak nawet rząd się nie odezwie w tej sprawie (nie musi zaraz słać wielkich przeprosin, choć coś powinien zasygnalizować), to dobrze to świadczy o prawdziwym zbliżeniu pomiędzy Polakami i Ukraińcami. I uczynilibyśmy Ukraińcom dodatkową, obok tego co zrobili panowie Wi,F krzywdę, gdybyśmy się masowo nie odezwali w obronie ich godności. To była ważna próba naszej cywilizacji. Oczywiście znajdą się gdzieś "prawdziwi Polacy", którzy panów WiF wezmą w obronę, lub co najmniej będą bagatelizować incydent. Olać ich.

 • katerina323

  Oceniono 17 razy 15

  Kochane Dziewczyny z Ukrainy ! Nie przejmujcie się tymi dwoma padalcami,bo to po samej gębie jednego i drugiego widać,że to debile !!! Należałoby raczej się zapytać kto daje mikrofon takim kretynom do łapy ?To tak, jakby dać małpie brzytwę ! Sugerowałbym wniesienie pozwu przez Waszą organizację społeczną przeciwko ESKA ROCK i TVN o odszkodowanie i to w milionach ! A swoim chłopakom powiedzcie, żeby obili mordy jednemu i drugiemu i to tak, żeby wybić wszystkie zęby jadowe !!!!

 • uszatek_2

  Oceniono 27 razy 15

  ...panowie W. i F. pomylili studio radiowe z zakrapianą imprezą w męskim gronie... Ano to się nazywa "palma" albo "woda sodowa"...... - no i do czego doprowadza zbyt duża ilość szmalu...? Zatraca się po prostu poczucie rzeczywistości.....

 • swan_ganz

  Oceniono 21 razy 13

  i teraz większość kasy którą panowie dotychczas zarobili będą musieli wydać na Garde du Corps...
  Panowie W. & F. ja wam źle nie życzę ale wiem, że Ukraińcy są pamiętliwi i doznanych zniewag raczej płazem nie puszczają... To już bezpiecznej jest zerżnąć córkę górala a potem zniknąć bez ślubu niż narazić się na "rewanż" Ukraińców...
  Innymi słowy; trzeba było dalej pluć na kaczkę bo po to was w tym radiu obsadzono ale dla was to było za mało, wy chcieliście błyszczeć to teraz skończyło się rumakowanie za zaczeły się koszty...

 • gblo

  Oceniono 10 razy 10

  Wiem ,że intencją dwóch dziennikarzy było pokazanie realiów nuworyszów zatrudniających Ukrainki czy inne nacje.Panowie zapomnieli o jednym,że stosunki polsko-ukraińskie może i są poprawne ,ale nie do końca.Historia wzajemna potrzebuje jeszcze wiele czasu i rozgrzeszenia po jednej i drugiej stronie i przyznania się do błędów.Na humor tego typu /sam w takim nie gustuje / jeszcze za wcześnie.Katalizatorem jest czas.A swoją drogą nie wiem dlaczego znaczna część Polaków uważa się za lepszych i każdego przybysza ze wschodu,nie tylko z Ukrainy, traktuje jak jaskiniowca ? Kompleksy i poczucie wyższości to zły kierunek.

 • stempik

  Oceniono 6 razy 4

  To zwykłe chamy i tyle. Zawsze zastanawiałem się czemu są promowani w telewizji ale może już czas ich zmienić.
  No chyba że ta telewizji jest ukierunkowana na tego typu widownię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX