Figurski: Dopóki ironizowaliśmy na temat PiS-u, nic się nie działo

- Naszym zwolnieniem określono precyzyjnie granice satyry. Usankcjonowano poczucie humoru i wstawiono absurd w żelazny nawias: "z określonych zjawisk i osób możecie Państwo szydzić, a z innych nie, bo spotka Was to samo, co tych Panów z radia" - mówi "Gazecie Wyborczej" Michał Figurski. Właśnie stracił pracę z Kubą Wojewódzkim za słynne już "żarty" z Ukrainek.
- Nagle ktoś uznał, że dopóki ironizowaliśmy na temat PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego, gejów, ojca Rydzyka, Baracka Obamy czy nawet Jezusa, to nic się nie stało, ale temat Euro i ukraińskich kobiet już nie podlega sarkastycznym uwagom. Nie ma tu miejsca na określenie konwencji. To jest dopiero absurdalne i niebezpieczne - twierdzi Figurski. Dodaje, że dziwi go stanowisko stacji, bo do tej pory "deklarowała pomoc w wyjaśnieniu całej sytuacji i dziarsko manifestowała solidarność w obronie konwencji audycji, którą promuje i za którą płaci".

- Ich lojalność skończyła się wtedy, gdy pojawiła się groźba strat finansowych. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które zarabia pieniądze, to zrozumiała decyzja, ale też odsłania, jak niewiarygodny jest wizerunek stacji niezależnej, lansującej niekonwencjonalną satyrę i promującej wolność słowa. Nie zauważyłem takiego braku lojalności wobec swoich pracowników w innych mediach - mówi Figurski.

Cały wywiad z Michałem Figurskim w "Gazecie Wyborczej">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (33)
Figurski: Dopóki ironizowaliśmy na temat PiS-u, nic się nie działo
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 25 razy 17

  no chyba się popłaczę... figurski, nigdy nie byłeś śmieszny, zawsze byłeś chamem, żartuj ze swojej starej, ukrainki zostaw ukraińcom

 • mzjwro

  Oceniono 23 razy 15

  Panie Figurski, czytałam wczoraj listy Kobiet z Ukrainy do Pana i Pana Kuby i tak sobie pomyślałam,czy Panowie wiedzą ,ze podobnie i na podobnych warunkach pracuja w Belgii Polki? I wiele ich historii jest bardzo podobnych do tych,których doświadczyły Ukrainki. Co by Panowie powiedzieli, gdyby satyrycy Belgijscy zaczęli w tak wysublimowany i zrozumiały tylko dla naj......żart, mówić o Polkach? Jestem przekonana,ze byliby Panowie oburzeni! Więc dlaczego pozwalacie sobie na takie" żarty" a teraz jeszcze próbujecie wszystko zrzucic na sytuacje polityczną? Żenada!...

 • signomi.net

  Oceniono 28 razy 14

  Do tego palanta nawet nie dotarło, że jest jakaś różnica pomiędzy żartem a obrażaniem. A taki ponoć inteligentny. Z PiS-u mogłeś sobie żartować, ironizować, przedrzeźniać, ośmieszać, bo to jest partia polityczna, którą w ramach demokracji można opisywać jak kto widzi. Ale te Ukrainki palancie obrażałeś, bo szydziłeś z nich tylko dlatego, że są Ukrainkami, bo są biednymi ludźmi, którzy przybyli tu za chlebem. A od tego wara. Jeśli ty "zachowałeś się jak Polak", to ja wstydzę się za takiego Polaka, bo moja polskość szanuje i Ukraińców i Rosjan i Niemców, Czechów i innych, nie tylko naszych sąsiadów. Wśród tych narodów należy umieć odróżnić zwykłych, normalnych ludzi od szumowin i palantów.

 • j4s4

  Oceniono 14 razy 12

  ... kolejny "upolityczniony" Pamper!

 • kapitan_siekacz

  Oceniono 22 razy 12

  Muszę powiedzieć, że sprawy takie jak naszych dwóch radiowych palantów, czy przypadek z USA, gdzie grupa umysłowych równolatków naszych radiowych palantów gnoiła opiekunkę w autobusie pokazuje, że mimo ciągłego robienia wody z mózgu i deprawacji serwowanej przez media wciąż większość (sądząc po reakcjach) jest w stanie rozpoznać co dobre a co złe. Pokrzepiające to.

 • dodleymoore

  Oceniono 17 razy 11

  A był kiedyś taki 'ruch' pt 'Jarku wy**' z mnóstwem szydery pod adresem w.w. osoby i mnie też to dziwiło ale to właśnie takie koło zamachowe było i takie samo koło zamachowe jest u duetu WF.
  Figurski zapomina jednak, że polityka rządzi się swoją logiką i takie rzeczy się nawet opłacają (politycznie)
  Jesli jakiś polityk domyślnie biorący odpowiedzialność za swoje czyny sam zaczyna zaprzeczać temu co mówi a co wyrabia, manipuluje swoim elektoratem, jawnie oszukuje i przekracza swoje uprawnienia, choruje na władzę bawiąc się w 'boga' to sam pisze dla siebie scenariusz dla satyryków. Tak samo jest z celebrytami - robią wszystko dla skupiania wokół siebie uwagi wedle zasady 'cokolwiek się o nich mówi, ważne, że się o nich mówi'. To jest zasada podstawowa ich egzystencji i utrzymania finansowego.
  Ale jak Figurski myśli, że tak samo można przykleić gombrowiczowską 'gębę' celebryty i polityka każdemu w kraju, to niech się cieszy, że sprawa obrała taki tor a nie niekontrolowany lincz.

 • karoshi.report

  Oceniono 21 razy 11

  Widzę że Figurski dryfuje w stronę martyrologiczną jak niejaki Pietrzak Jan czy za przeproszeniem Wolski(nomen omen) Marcin.....o kilka słów za daleko ...kolego Figurski.

 • marpa1506

  Oceniono 23 razy 9

  O matko ten facet jest zwyczajnie tępy tylko patrzeć jak zajmie miejsce Hofmana w PiS-ie

 • ghirand

  Oceniono 15 razy 9

  Figurski biadoli, że w innych mediach wszystko wolno , to niech tam się zatrudni.
  Udaje, że nie widzi różnicy z ironizowania z negatywnych zjawisk, czy osób publicznych, a wysilaniem się na dowcipy polegające na chamstwie i niczym więcej. To ta granica, której przekroczenie przez zawodowca jest samobójcze.
  Kopnęliście panowie te nieszczęsne kobiety w d..ę i nie mówcie, że robiliście to w masce "polaczka". Jako następny temat proponuję niepełnosprawnych, też źle traktowanych w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX