Kurkiewicz: Tak! Zostańmy stolicą sportu! Rzeczpospolita Polska Sportowa!

- Nabudować innych stadionów, we wszystkich możliwych dziedzinach, nakupić śniegu, w zimowych, w letnich, w pływających, w zespołowych, w indywidualnych, w brydżu, w szachach, niech tu grają wszyscy na zabój! - ironizował w TOK FM Roman Kurkiewicz. - Nie wyrzucajmy całego entuzjazmu na śmietnik - broniła Karolina Wigura.
- Prawdziwym osiągnięciem Euro 2012 w Polsce jest umocnienie tożsamości narodowej i narodziny nowego rodzaju patriotyzmu. Na korzyść zmienia się też wizerunek kraju w oczach Europejczyków - pisze komentator "International Herald Tribune".

- Pewnie musi być taki ton komentarzy. Ja bym nie przeceniał tego ładunku i optymizmu i "nowego modelu patriotyzmu" - mówił w "Popołudniu" Radia TOK FM Roman Kurkiewicz. - Bo jeśli nowy patriotyzm polega na tym, że po wypiciu paru piw kilkadziesiąt tysięcy ludzi się cieszy i się nie pobije, i to ma być szczytem szczęścia, no to jest za mało, żeby budować prawdziwe więzi społeczne. Szczególnie kiedy problemów niezałatwionych jest mnóstwo. Tysiące nauczycieli idą na bruk. A może to jest moment na skok cywilizacyjny, że ci nauczyciele, na których przypadałoby mniej dzieci, mogliby się nimi lepiej zająć? - pytał redaktor naczelny "Przekroju".- W tekście "International Herald Tribune" uproszczenie goni uproszczenie. Ani polski patriotyzm nie jest czarny i żałobny, ani on nie jest wyłącznie taki pozytywny - zwracała uwagę Karolina Wigura. - Zachód grzeszy nie wiedząc, co się u nas dzieje. My grzeszymy chociażby tym, że zupełnie nie wiemy, co się dzieje na Ukrainie. Kiedy czytam o tym skoku cywilizacyjnym, który mieliśmy dokonać na Euro, a który został wykonany przez te 20 lat, to cieszę się, że to zostanie lepiej dostrzeżone - mówiła publicystka "Kultury Liberalnej".

Ta euforia nie przyniesie żadnych owoców

- To, co oglądaliśmy, to był zastrzyk entuzjazmu czy właściwie narzucony przez olbrzymie grupy kibiców z Zachodu pewien styl życia, którzy po prostu tak mają na co dzień - oceniał Kurkiewicz. - Ta radość to nie jest moje doświadczenie, ale rozumiem, że dla wielu osób było to ważne. To jest jednak ten rodzaj euforii, który nie przynosi żadnych poważniejszych owoców - dodał.

- A pani mister Mucha mówiła u nas rano, że chciałaby pójść za ciosem, żeby więcej było tych imprez - zwrócił uwagę prowadzący "Popołudnie" Grzegorz Chlasta.

- Tak! Rzeczpospolita Polska Sportowa! - wykrzyknął Kurkiewicz. - Powinniśmy zostać światową stolicą sportu, tu zobaczyć swoją szansę! Nabudować innych stadionów, we wszystkich możliwych dziedzinach, nakupić śniegu, w zimowych, w letnich, w pływających, w zespołowych, w indywidualnych, w brydżu, w szachach, niech tu grają wszyscy na zabój! - ironizował.

- Jeżeli to ma się wiązać z jakąś strategiczną modernizacją, to owszem. Gdyby np. tym razem zostały doprowadzone do porządku Polskie Koleje Państwowe, będę kibicowała takim rozgrywkom - mówiła Wigura. -To nie jest tak, że ten cały ten entuzjazm należy wyrzucić na śmietnik - podkreśliła.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (29)
Kurkiewicz: Tak! Zostańmy stolicą sportu! Rzeczpospolita Polska Sportowa!
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 18 razy 10

  Ja uważam, że to wielki sukces.
  Jeszcze niedawno Polak po paru piwach robił się agresywny. Kilka tysięcy Polaków po paru piwach to gotowa rewolucja, powstanie, insurekcja, a przynajmniej wybite szyby, kilka ofiar i parę spalonych samochodów.
  Jeśli kilka tysięcy Polaków w jednym miejscu wypija kilka piw i nawet nie dali sobie po mordzie to należy się cieszyć! Wot cywilizacja!

 • peidos

  Oceniono 16 razy 8

  Brawo Panie Romanie. Durnym ludziom wmowiono , ze jestesmy mistrzami swiata tylko nie wyszlismy z najlatwieszej grupy. Porazke obrocono w zwyciestwo bo nie bylo zadymy i obcokrajowcom smakowal zur :)
  Jak to ludziom latwo zrobic wode z mozgu.

 • frankyy

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy jak zwykle dają się ponieść euforiom, jak nie wybór Polaka na papieża, to śmierć Polaka papieża, jak nie Adam Małysz to Euro... i rzeczywiście co z tego wynika poza chwilą dobrego samopoczucia?

  Czy nie da się zbudować autostrad i normalnych linii kolejowych, bez organizowania imprez sportowych?

  czy nie można dobrze się bawić i pozytywnie myśleć o swoim kraju bez szastania kasą?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 7 razy 7

  Z tym entuzjazmem "euro" bedzie tak jak ze smiercia JPII ........... pojednanie narodowe inne ciekawostki bratanie sie kiboli................ a za kilka tygodni normalka ...........

 • 1group

  Oceniono 12 razy 6

  Znaleźli się "eksperci".

 • romp

  Oceniono 10 razy 6

  no to budujmy muzea,teatry.twórzmy przestrzenie artystyczne
  jeszcze więcej na kulturę przecierz twórcy musza zyć godnie i mieć swobodę (finansową)
  by teatry jednego widza mogły wyrazić swój krytyczny stosunek do świata

  a tak poważnie to czym różni się jezyk p,kurkiewicza p.szcuki od języka p.kaczynskiego(jarosława)
  niczym i tu itu słychać pogardę dla myślących inaczej.
  kazdy kto chce bawić się w inny sposób niż życzenia w/w zasługuje na pogardę
  to taka walka o wolność słowa swobode wyznań i poglądów tylko wg jednej miarki mojej
  każdy kto myśli inaczej to niech zabuduje "polskę stadionami"cha-cha i "zaspokoi swoje samcze instynkty"

 • szkodnikpolski

  Oceniono 14 razy 6

  ten koles to frustrat onanista :)
  w tvn24 bywa czasem, i nie pamietam zeby mu cokolwiek sie podobalo

 • vortex21

  Oceniono 7 razy 5

  Rzeczypospolita Polska Sportowa im Jana Pawla II - a to dobre....

 • brajanu

  Oceniono 16 razy 4

  "Prawdziwym osiągnięciem Euro 2012 w Polsce jest umocnienie tożsamości narodowej i narodziny nowego rodzaju patriotyzmu. "

  czy chodzi o ten patriotyzm, że na 2 tygodnie ludzie zakładają peruki, maluja twarze,dmuchaja w jakieś trąbki a na balkonie wieszają flagi 5stadionu i dostaja megaorgazmu, bo do polski przyjechał np.cristiano r. eurosraczka to i kibice byli.
  ilu z tych kibiców wywiesi flagę na 11 listopada??
  dziekuje za taki nowy rodzaj patriotyzmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX