W Polsce demokracja przekształciła się w oligarchię? Semka: To nie atak na demokrację, tylko troska...

- Biskupi w Polsce się zradykalizowali - stwierdziła w Poranku TOK FM Agata Nowakowska. Odnosiła się do słów bp. Ryczana, który na Jasnej Górze mówił, że w Polsce demokracja przekształciła się w oligarchię. - Ta deklaracja jest troską o demokrację - broni słów duchownego Piotr Semka z ?Uważam Rze?.
Chodzi o słowa, które Ryczan wypowiedział na Jasnej Górze podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja. - Panie i panowie z rządu! - mówił. - Dlaczego szkodzimy Ojczyźnie? Zechciejcie Ojczyznę od nowa nazwać po imieniu. Ojczyzna nosi oblicze wiary i religii - apelował.

- Kościół wybrał niedobrą drogę - skomentowała tę wypowiedzi Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". - Czuje się zagrożony utratą wpływów w Polsce. Widać przecież mały, ale ciągle utrzymujący się trend, że np. mniej ludzi chodzi na msze - dodała. I zaczęła wymieniać: - Zaczęła się dyskusja na temat finansowania Kościoła, czego wcześniej nie było, debata o udziale hierarchów w uroczystościach państwowych. Kościół na to reaguje niezwykle nerwowo i mam wrażenie, że biskupi się niezwykle zradykalizowali.

Różne oblicza? "Już nie"

- Do niedawna było tak, że Kościół miał różne oblicza, w tej chwili takim dominującym głosem Kościoła są biskupi, którzy mówią o oligarchiach, że nie ma wolności słowa, którzy mówią o prześladowaniach Kościoła tylko dlatego, że zaczęła się dyskusja na temat finansowania składek emerytalnych dla nielicznej grupy duchownych - zauważyła Nowakowska. - To urosło do rozmiarów prześladowań Kościoła prawie jak w czasach rzymskich. Co więcej, taka postawa Kościoła musi wywoływać też radykalizację drugiej strony - dodała. - Najbardziej namacalnym skutkiem takich głosów biskupów będzie napędzanie wyborców Ruchowi Palikota i innym partiom antyklerykalnym.

Nowakowskiej oponował Piotr Semka z "Uważam Rze". Jego zdaniem radykalne akcje biskupów odnoszą się do trzech elementów obecnych we współczesnej Polsce. Publicysta wymieniał: - Chodzi o silną falę, która lekceważy autonomię Kościoła. Bardzo często też jest negowanie przepisu o obronie uczuć religijnych. Np. w sprawie Dody sąd zadeklarował poparcie dla litery prawa, która chroni uczucia religijne, a nie definiuje, czy czyjeś uczucia religijne są prawdziwe, czy nie. Trzecia sprawa to kwestia TV TRWAM.

- Uważam, że deklaracja, że demokracja zyskuje cechy oligarchiczne, nie jest atakiem na demokracje, tylko jest troską o demokrację. I tak zrozumiałem słowa bp. Ryczana - podsumował Semka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (222)
W Polsce demokracja przekształciła się w oligarchię? Semka: To nie atak na demokrację, tylko troska...
Zaloguj się
 • nabuhodenozor

  Oceniono 60 razy 54

  Niech beton katolicki dalej pokazuje swoje oblicze i mówi otwarcie to co myśli a jestem spokojny o ateizację społeczeństwa... nawet się ateiści nie będą musieli specjalnie wysilać

  Ludu Polan powstań z kolan!

  "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"
  MEMORIAŁ TADEUSZA KOŚCIUSZKI -1815r

  Ślimak, który kwiaty ślini,
  Tak ich nie brzydzi, jako ta zuchwała
  Fałszywa, dawna po cezarach wdowa,
  Kościół, — bez ducha bożego i słowa.
  Słowacki

  "W tak zwanych wiekach wiary, gdy ludzie rzeczywiście wierzyli we wszystkie twierdzenia religii chrześcijańskiej, mieliśmy tortury inkwizycji, miliony nieszczęśliwych kobiet spalono jako czarownice i nie było okrucieństwa, którego by się nie dopuszczono na wszelkiego rodzaju ludziach w imię religii.
  Rozglądając się po świecie, wprędce spostrzegamy, że każdy, choćby najmniejszy wzrost uczuć humanitarnych, każda reforma kodeksu karnego, każdy krok w kierunku zmniejszenia niebezpieczeństwa wojny, każda próba poprawy położenia ras kolorowych lub złagodzenia niewolnictwa, każdy postęp moralny, który się udało osiągnąć, był stale zwalczany przez zorganizowane Kościoły całego świata.
  Oświadczam po dojrzałym namyśle, że religia chrześcijańska w postaci, jaką jej nadały Kościoły, była i jest jeszcze głównym nieprzyjacielem moralnego postępu świata". B Russel

 • angharad

  Oceniono 60 razy 52

  Rzygam już tą "troską", "pochylaniem się nad", "ubogacaniem" i całą tą kościelną paplaniną - nowomową, która nic nie znaczy, a ma na celu odwracanie kota ogonem i zamulanie i tak niezbyt lotnych umysłow dużej części wiernych.

 • boguswi

  Oceniono 52 razy 44

  Ku Klux Kler czuje, że rządy dusz już nie należą do niego, więc wznieca kolejne konflikty radykalizując swój język. Głównym atakującym jest toruński Mojżesz ludu moherowego - ojciec Rydzyk i cała zgraja przeróżnych polików czy dziennikarzo-matołków, którzy opuściwszy PiSuar stali się teraz orędownikami rzekomo zagrożonej wiary. Konstrukcja intelektualna?! jest paranoiczna: oto prawa większości (katolickiej) są zagrożone przez mniejszość (postmodernizm i permisywizm). KK od stuleci był i pozostał (niestety) ostoją ciemnogrodu, zabobonu, ciemnoty i głupot, że wymienię ekskomuniki za jedzenie widelcem, sekcja zwłok, układy planet itd. itp. . W wieku XX tylko dwóch papieży miało odwagę wystąpić z próbami intelektualnych reform: Leon XIII i Jan XXIII. A redaktor Semka? Co cóż, kolejny żenujący typ o mentalności lokaja, który stara się coś tam ugrać kreując się na obrońcę wiary, podobnie jak Pospieszalski, Karnowski, Gowin, Terlikowski... Groteskowa formacja!

 • asteroida2

  Oceniono 49 razy 41

  Kościół jest sztandarowym przykładem totalitaryzmu. Decyzje podejmuje w nim nieomylny władca, a awans na kolejne stanowiska nigdy nie zależy od poparcia ludzi, tylko zawsze od decyzji "góry". Księża składają "śluby posłuszeństwa", a ciemny lud ma po prostu słuchać i się nie mądrzyć. Demokracja to zawsze było coś kompletnie sprzecznego z ideologią Kościoła. W Polsce z Kościołem walczył Kościuszko i walczył Piłsudski, bo wolna i niepodległa Polska zawsze była nie na rękę Kościołowi.

 • rednex

  Oceniono 48 razy 40

  Kościelny lizodup Semka jak zwykle pieprzy jak potłuczony.

 • maronek2

  Oceniono 42 razy 32

  Nowakowska ma oczywiście rację, ale nie wiem, po co się tym wszystkim przejmować. Niech czarni bredzą, ile chcą każdego dnia, a wtedy wreszcie może większość zobaczy główną zasadę kościoła hipokryzję

 • krzywelustro

  Oceniono 34 razy 30

  Ksiądz Biskup ma sto procent racji. Oto na naszych oczach megaoligarcha Ojciec faRydzeusz instrumentalnie wykorzystuje biskupów, aby poszerzać swoje wpływy.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 38 razy 30

  Piotr Semka jest przedstawicielem przypadkowego ludu smoleńskiego, jego kariera ogromnie się
  zepsuła i potoczyła w fatalnym kierunku. Dowodem cytat poniżej:
  "deklaracja jest troską o demokrację - broni słów duchownego Piotr z "Uważam Rze". Bzdura.
  W kk nie ma czegoś takiego jak demokracja jest zamordyzm, więc i demokracja państwa nie ma miejsca.
  "debata o udziale hierarchów w uroczystościach państwowych." nie jest takim złam jak permanentna
  obecność katabasów na szczeblu gminnym, powiatowym. Są jak morowe powietrze. Wszędzie.

  "silną falę, która lekceważy autonomię Kościoła" jest nadzieją na normalność.
  "negowanie przepisu o obronie uczuć religijnych." jest przejawem szacunku dla art.53 Konstytucji RP.
  "kwestia TV TRWAM." to karta przetargowa kościoła. Nie wolno sankcjonować oszustw podatkowych.
  Bredzisz Semka.

 • yan.nick

  Oceniono 35 razy 27

  Semka gotów wszystko wytłumaczyć, co się biskupom wymsknie. On już tak ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX