"Linda jest gwałcona codziennie". Szokująca książka do nauki do angielskiego

"She won't have been raped by the end of 2000 = Ona nie zostanie zgwałcona do końca 2000 roku (biedna brzydulka!)", "Tomcio zgwałci Lindę jutro" - to tylko część z przykładów zdań, które znalazły się w książce do nauki języka angielskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że te treści mogą naruszać godność kobiet i zawiadamia w tej sprawie pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
Prof. Irena Lipowicz w zawiadomieniu przywołuje fragmenty z podręcznika "Angielskie Czasy - już prościej wytłumaczyć się nie da!" autorstwa Walta Warena wydanym przez Oficynę "NAJA-press". Zdaniem RPO, niektóre z przykładów zawartych w książce, są szokujące:

- "She won't have been raped by the end of 2000 = Ona nie zostanie zgwałcona do końca 2000 roku (biedna brzydulka!)"

- "Linda hoped she would have been raped before summer = Linda miała nadzieję, że zostanie zgwałcona przed nadejściem lata"

- "Tom will rape Linda tomorrow = Tomcio zgwałci Lindę jutro"

Rzecznik podkreślił, że kształtowanie obrazu kobiet w sposób naruszający ich godność może mieć wpływ na traktowanie kobiet w każdej dziedzinie życia, w tym również w sferze zawodowej, a w skrajnych przypadkach może nawet prowokować do zachowań przestępczych na tle seksualnym.

"W demokratycznym państwie prawa powinniśmy przykładać szczególną wagę do edukacji w duchu poszanowania praw i godności człowieka, jak również do zwalczania wszelkich przejawów dyskryminacji, rasizmu czy uprzedzeń, których ofiarami mogą stać się obywatele" - napisała Rzecznik Praw Obywatelskich.

Podręcznik "Angielskie Czasy - już prościej wytłumaczyć się nie da!" w miękkiej oprawie ukazał się po raz pierwszy w 1993 roku. Zdjęcie okładki dołączone do tekstu pochodzi z wydania z 2002 rok.

Jak napisano, jest to książka przeznaczona dla osób, które właśnie uczą się angielskiego i znają najważniejsze przymiotniki, zaimki, liczebniki, spójniki, przysłówki oraz sporą liczbę rzeczowników. Pomaga także przy odświeżaniu kontaktu z językiem.

DOSTĘP PREMIUM