Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Koniec z lewymi zwolnieniami, bo będą kontrole ZUS-u

Ćwierć miliona mundurowych zamiast pełnej pensji dostanie na zwolnieniu tylko 80 proc. A ZUS sprawdzi, czy naprawdę chorują. MSW szykuje rewolucyjne zmiany w systemie zwolnień służb mundurowych - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawi dziś rewolucyjny projekt zmian w systemie zwolnień lekarskich dla policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW. "GW" dotarła do tego projektu. - Zmiany powinny spowodować zwiększenie liczby efektywnie pracujących funkcjonariuszy - mówi Michał Deskur, wiceszef MSW. - Obecnie tylko w policji z powodu zwolnień lekarskich nie stawia się każdego dnia na służbę ok. 6 tys. ze 100 tys. funkcjonariuszy. W 2011 r. na zwolnieniu byli przez 2,2 mln dni! Komendy, czyli budżet państwa, musiały im za to wypłacić 250 mln zł.

Mundurowi na chorobowym dostają 100 proc. pensji oraz wszelkie nagrody i dodatki. Ministerstwo nie ma wątpliwości, że takie rozwiązania zachęcają do nadużyć. - Na chorobowym pracują gdzie indziej, jeżdżą na wycieczki lub opiekują się dzieckiem - przyznawał w ubiegłym roku resort.

Dotychczas na zwolnieniu nikt nie mógł mundurowych skontrolować. Teraz mają podlegać podobnym regułom jak cywile. A więc na chorobowym dostaną tylko 80 proc. pensji. Zmniejszać się też będzie o każdy dzień na chorobowym suma nagrody rocznej. I wreszcie najważniejsze - zwolnienia zacznie kontrolować ZUS.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Koniec z lewymi zwolnieniami, bo będą kontrole ZUS-u
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  Od czegoś trzeba zacząć z tymi MUNDURKAMI, opoką władzy dawnej PRL... ciąg dalszy pewnie nastąpi. Z czasem...

 • czerwona.sonja

  Oceniono 1 raz 1

  A do tej pory ku... nie było ???

 • kosa811

  Oceniono 2 razy 0

  Ktoś niespełna rozumu napisał tego newsa - jak ZUS ma kontrolować mundurowych na zwolnieniach, skoro ci nie są i nie będę w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych a w branżowych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX