Środa: Kim dla katolika jest szatan? Gejem. Na kogo ma głosować? Na PiS

"Czy polski katolik wierzy w dziewictwo Maryi, w czyściec i ciał zmartwychwstanie? Nie wiadomo. Na pewno wierzy w cuda i uzdrawiającą rolę pielgrzymek. Co jest dla niego największym złem? Aborcja. Kim jest szatan? Gejem. Na kogo głosować? Na PiS" - pisze w komentarzu dla "Gazety Wyborczej" Magdalena Środa.
Magdalena Środa w "GW" stara się odpowiedzieć na pytanie "Kim jest polski katolik?. Znana filozof podkreśla, że "Agnieszka Kozłowska-Rajewicz w wywiadzie dla 'Gazety' uznała, że ekskomunikowanie przez biskupów wszystkich posłów głosujących za ustawą o in vitro, jak również 70 proc. Polaków, którzy ustawę tę popierają, 'byłoby irracjonalne'. Co znaczy, że pani minister uznaje ekskomunikę, czyli katolicki sposób dyscyplinowania wiernych, za zjawisko z natury racjonalne, tylko wypaczane przez biskupów" - podkreśla Środa.

Jej zdaniem nic bardziej mylnego! Według Środy biskupi nic nie wypaczają. "Ekskomunika jest równie irracjonalna jak wiara w Trójcę Świętą. I tak właśnie powinno być. Więcej, pani minister oburza się na nienaukowy sposób krytykowania zabiegów in vitro przez kler, a nawet twierdzi, że biskupi nie mają monopolu na prawdę" - pisze Środa. I podkreśla: "To herezja. Mają go w znacznie większym stopniu niż naukowcy. Jeszcze więcej! Pani minister sądzi, że jako dobra katoliczka ma prawo do własnej oceny moralnej. A jak ją ktoś ekskomunikuje, to pomodli się w domu. To już prawdziwa rewolta - uważa filozof.

Środa na koniec definiuje polskiego katolika. Kim jest? Jej zdaniem "to ktoś, kto chodzi do Kościoła, bo to nawyk, "bo tak robią wszyscy", bo "tak robi się" w niedzielę. To również ktoś, kto stara się być posłuszny roszczeniom finansowym księdza ze swojej parafii. "Czy polski katolik wierzy w dziewictwo Maryi, w czyściec i ciał zmartwychwstanie?" - pyta Środa i od raz odpowiada: "Nie wiadomo. Na pewno wierzy w cuda i uzdrawiającą rolę pielgrzymek. Co jest dla niego największym złem? Aborcja. Kim jest szatan? Gejem. Na kogo głosować? Na PiS" - kończy felieton Magdalena Środa.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM