Upadło kolejne biuro podróży - Aquamaris z Bielska-Białej. "Przyczyny? M.in. upadki innych firm"

"Zarząd podjął decyzje o konieczności postawienia spółki w stan upadłości" - podało po godz. 18 na swojej stronie internetowej biuro podróży Aquamaris z Bielska-Białej. Nie wiadomo, ilu jego klientów przebywa za granicą. Wg TVN24 jeszcze w południe biuro przyjmowało rezerwacje wycieczek.
O upadku biura Aquamaris jako pierwsza poinformowała na swoich stronach TVN24. Widzowie już nad ranem donosili o problemach. Co z klientami przebywającymi obecnie za granicą? - To jest niewielkie biuro i to nie będzie duża liczba osób - powiedziała telewizji właścicielka biura Katarzyna Ketikoglou. Nie chciała jednak podać konkretnych liczb.

Biuro zawiesiło działanie swojej strony. Ukazuje się na niej tylko komunikat o upadłości. "Na taki stan rzeczy miał wpływ nagły spadek sprzedaży spowodowany sytuacją kryzysu na rynku oraz problemy z poprzednimi upadkami firmy lotniczej Air Poland, na bazie której mieliśmy skonstruowany i skalkulowany program Lato 2012, oraz biura podróży Sky Club, z którymi byliśmy związani umowami o przeloty charterowe" - czytamy.

O klientach biura podróży Aquamaris zbiera informacje urząd marszałkowski woj. śląskiego. Jak poinformował Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele urzędu dowiedzieli się o sytuacji Aquamaris dziś po południu. - Jesteśmy po pierwszej rozmowie z właścicielem biura, który zadeklarował, że w piątek złoży oświadczenie o niewypłacalności - zaznaczył Trólka.

Jeżeli do marszałka wpłynie takie powiadomienie, samorząd uruchomi niezbędne procedury. - Czekamy na informacje o liczbie osób, które mogą być do ściągnięcia z zagranicy - dodał Trólka. Na razie wiadomo, że kwota ubezpieczenia biura to 126 tys. euro.

Seria upadków

W lipcu zbankrutowały biura Alba Tour, Africano Travel, Sky Club, Blue Rays i Atena. W podobny sposób działalność zakończyły też linie lotnicze OLT Express Regional. Na początku lipca zbankrutowało duże biuro Sky Club. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa. Ponad 23 tysiące klientów Sky Clubu miało zostać oszukanych na łączną kwotę prawie 70 milionów złotych. Operacja sprowadzania turystów do Polski trwała prawie dwa tygodnie. W połowie miesiąca zbankrutowały wielkopolskie biura Africano Travel i Alba Tour. Setki klientów sprowadził do kraju wielkopolski urząd marszałkowski.

26 lipca pojawiły się doniesienia, że zbankrutowało biuro podróży Blue Rays specjalizujące się w wycieczkach do Egiptu. Wówczas poza Polską przebywało 412 klientów biura. Dzień później wniosek o stwierdzenie niewypłacalności złożył piąty touroperator. Tym razem działalność zakończyło niewielkie biuro podróży Atena z Oświęcimia. W chwili ogłoszenia upadłości za granicą przebywały 52 osoby, które wykupiły wycieczki w Atenie.

- Upadek Sky Club to prawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku - ostrzegał Adam Łącki , prezes Krajowego Rejestru Długów. W czerwcu przybyło w KRD kolejnych siedem zadłużonych biur podróży, jest już ich łącznie 446. To prawie jedna piąta wszystkich działających wszystkich działających w Polsce.

W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki. - Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to widać w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży. A to przekłada się na mniejsze zyski - mówi Łącki. - Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej dziesiątki.

DOSTĘP PREMIUM