Przysięga na Biblię powinna wrócić do sądów? "Skoro większość to katolicy..."

"Skoro w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców to katolicy, warto się zastanowić nad ponownym wprowadzeniem przysięgi przed sądami powszechnymi zamiast aktualnego przyrzeczenia" - piszą w "Rzeczpospolitej" radca prawny Małgorzata Zarychta-Surówka i doktor prawa, sędzia Wiesław Zarychta.
Zdaniem dwójki prawników w dawnym systemie nie można było wymagać skuteczność przysięgi sądowej na Biblię, ale po zmianach ustrojowych i powrocie do wartości chrześcijańskich, teraz stało się to możliwe.

Autorzy przypominają treść przyrzeczenia sądowego, które zawarte jest w art. 188 § 1 k.p.k., który stanowi, że "świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome", i jednocześnie wskazują, że fałszywe zeznania są dość łagodnie traktowane przez sądy w Polsce. W ściśle określonych sytuacjach - czytamy w "Rz" - sąd może bowiem zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, np., gdy sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznania, zanim nastąpi nieprawomocne rozpoznanie sprawy.

Zupełnie inaczej jest z rangą przysięgi złożonej na Biblię, która - zdaniem prawników - jest zdecydowanie wyższa. "Z dużym prawdopodobieństwem można by przyjąć, że w sądach polskich będzie mniej składania fałszywych zeznań (...), które przecież stanowią dowód w postępowaniu sądowym i na tej podstawie sądy wydają orzeczenia" - przekonują autorzy tekstu.

Czytaj cały tekst w "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (327)
Przysięga na Biblię powinna wrócić do sądów? "Skoro większość to katolicy..."
Zaloguj się
 • plantin

  Oceniono 320 razy 308

  Zawodowi prawnicy i takie bzdury plotą ? Jak wobec tego prawo w Polsce ma być "dobre" ? Po pierwsze - pomyłka jest że 90 % Polaków to katolicy, po drugie - sądy to instytucja państwowa, obojętna światopoglądowo, po trzecie - czyżby wbrew Konstytucji sędzia przed przysięgą miał pytać świadka itp. o wyznanie ?!
  Mamy już katolickich lekarzy, aptekarzy, wykładowców uniwersyteckich czy z czasem będziemy jeszcze mieć prawników katolickich ? Będą sądzić wg 10 przykazań, 5 kościelnych - czy też od razu zostaną nimi księża a do sądów wstawi się konfesjonały ?

 • signomi.net

  Oceniono 216 razy 208

  Pomysł konstytucyjnie dopuszczalny. Zmuszałby sędziego do zadania pytania o religię, którego to pytania na mocy konstytucyjnej wolności religijnej nie wolno byłoby zadać, bo i też nikt zapytany nie musiałby na takie pytanie odpowiadać. Jak mogą dobrze działać polskie sądy, skoro zawodowy sędzia plecie takie bzdury?

 • penible4

  Oceniono 170 razy 166

  Obawiam się, że nie będą wiedzieli na co przysięgają :-)
  Moje doświadczenie pokazuje, że Biblia i inne święte pisma częściej są czytane przez niewierzących....

 • outsider44

  Oceniono 63 razy 63

  Czy sądy, których jest w kraju chyba dość sporo, będą też trzymały na składzie Koran, Torę, Księgę Mormona i zapiski Konfucjusza?
  A co z wyznawcami Hare Kriszna, Zen, Wodo i z setką innych religii? Na co będą przysięgać. Mnie jako wyznawczyni Zoroastra nie wolno składać przysiąg, poradźcie co mam zrobić? ;-)

 • pan-kabak

  Oceniono 59 razy 59

  Rozumiem, że muzułmanie będą przysięgać na Koran, hinduiści na Bhagavadgitę, a wyznawcy Latającego Potwora Spagetti - na przepis na makaron. A czy ja jako niewierzący będę mógł po prostu nie przysięgać, czy mam sobie wybrać jedno z powyższych?

 • tadek-1

  Oceniono 56 razy 56

  Jezeli w Polsce jest 90% katolikow, to dlaczego kosciol obawia sie ze 0,3 procent od podatku, to malo?

 • vinogradoff

  Oceniono 52 razy 52

  Brednie. Kto im, wydal dyplomy prawnikow? Dzis przecietny Polak juz nie tak naiwny i moze z latwoscia klamac skladajac przysiege nie na jedna a na 100 Biblii i 100 Krzyzy Chrystusowych. To tylko w epoce Sredniowiecza , kiedy 98% populacji Polakow byla analfabetami ludziska wierzyli w ze przysiegi na Biblie nie wolno zlamac ale nie dzis. Dzis wiekszosc Polakow skladajac przyrzeczenie dalej klamie jak z nut gdyz to tez nie powstrzymuje inteleigentnych osobnikow ludzkich przed klamstwem jak kazdy na codzien ma przyklady licznych klamstw i to w wykonaniu Elit polytycznych i wszelkich innych.

 • adherent1

  Oceniono 48 razy 48

  Może ktoś zagwarantować że nie mamy bardziej odjazdowych sędziów niż Wiesław Zarychta ?

 • tadjan

  Oceniono 47 razy 47

  większość to katolicy? no, w sczczególności ten szubrawiec z Torunia i połowa episkopatu, to są katolicy jak cholera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX