Prezes Amber Gold ma sześć wyroków. W zawieszeniu

Marcin Plichta ma na swoim koncie sześć wyroków w zawieszeniu. Brał kredyty na tzw. słupy, przywłaszczał pieniądze klientów, fałszował dokumenty - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
W sierpniu 2009 r. Plichta stanął przed sądem Gdańsk-Północ. Skazano go na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat. Sprawa dotyczyła wyłudzenia kredytów z banku. Plichta - od września do grudnia 2006 - wykorzystał 12 osób jako tzw. słupy. By poświadczyć ich zdolność kredytową, fałszował podpisy i dokumenty. Pieniądze były przelewane na jego konta. W ten sposób wyłudził 100 tys. zł. W śledztwie pytany przez prokuratora, dlaczego dokonał oszustw w jednym banku, odparł, że "najłatwiej było wyciągnąć stamtąd pieniądze".

Z ustaleń "Gazety" wynika, że sprawa kredytów na "słupy" to szósty wyrok w życiu Plichty. W chwili, gdy zapadał, wciąż ciążyły na nim dwa (trwał tzw. okres próby).

W październiku 2007 r. dostał w Starogardzie Gdańskim dwa lata za wyłudzenie dwóch kredytów - w sumie 30 tys. (zrobił to w październiku 2005 r., metoda ta sama - "słupy" i podrobione dokumenty). Były też inne wyroki. Wszystkie w zawieszeniu.

- To bardzo zagadkowa sprawa - mówi mec. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. - Myślę, że co najmniej w ostatnim wyroku nie powinno się wykonania zawieszać, nawet jeśli oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Warunkiem w takich przypadkach jest zawsze pozytywna prognoza co do skazanego, a gdzie tutaj można o niej mówić? Prawdopodobnie błąd popełniły zarówno sąd, jak i prokuratura.

Więcej na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Prezes Amber Gold ma sześć wyroków. W zawieszeniu
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 14 razy 12

  A może by tak wreszcie zapytać CZY MAMY RÓWNIEŻ KORUPCJĘ W SĄDOWNICTWIE ? W świetle przedstawionych faktów pytanie wydaje się być RETORYCZNE...

 • aqmika

  Oceniono 10 razy 10

  Jak to możliwe, że Plichta dostaje 6 wyroków w zawieszeniu, w czasie, gdy trwają jeszcze okresy zawieszenia poprzednich?
  Przecież w tym okresie każdy następny wyrok powoduje automatyczne uruchomienie poprzedniego wyroku i uniemożliwia zawieszenie nowego?
  Prawo traktowane jest dowolnie, w zależności od ... okoliczności, z całą surowością obowiązuje tylko wobec przeciętnych obywateli - rowerzystów, babć z pietruszką na bazarze itp.

 • esel45

  Oceniono 8 razy 8

  A co z IV władzą? Tęsknię za listą reklamobiorców AmberGold

 • robert9998

  Oceniono 6 razy 6

  Powtórzę!
  Zastanawia mnie,że żadna służba CBŚ czy Policji nie wrzuciła na stałą obserwację pana Plichtę , po drugim wyroku sądowym za oszustwa.
  Wiem z doświadczenia,że takich Plichtów to wykorzystują grube ryby, do swych niecnych interesów. Plichta to marionetka w rękach kilku cwaniaków,którzy mają prywatne archiwa teczkowe w swych willach.
  Zastanawia łatwość z jaką Plichta, zakłada kolejne biznesy i nikt nie sprawdził źródła finansowanie tegoż biznesu. Należy przypomnieć ,że Bank ma obowiązek poinformować urząd Skarbowy, gdy na konto osoby fizycznej wpłynie np 10000€. Dlaczego rzeczony urząd , nie kiwnął palcem w sprawie biznesów Plichty. Nikt nie sprawdzał przepływów finansowych do firm Plichty,
  Kolejny przykład ,że nikt nie zwrócił uwagi na chronologię upadków firm Plichty.
  Rzecz kolejna, skoro Amber Gold jak twierdzi ABWera , był na radarze ,yo dlaczego nikt nie przeciwdziałał procederowi łamania prawa przez Plichtę.Co za tym idzie, dalszemu okradaniu obywateli.
  Powtórzę; Plichta to płotka, grube ryby tylko używają tego młodzieńca. Skończy się Plichta,będzie nowy itd.

 • fackir

  Oceniono 4 razy 4

  kolejny przykład bezradności i niekompetencji wymiaru sprawiedliwości. łatwiej wsadzić kilka tysięcy rowerzystów po piwie.

 • qret1n

  Oceniono 4 razy 4

  No i mamy „niezawisłe sądownictwo”. Jeśli któryś sędzia czegoś niedopatrzy, to jest to wpadka ale przecież sędzia nie naruszył prawa. Jeśli zaś ktoś próbuje zmienić prawo albo nie daj boże poddać ocenie sędziego, od razu podnośi się wrzask, że to zamach na niezawisłość. I tak od lat, mimo stetek doniesień o niekompetencji polskiego wymiaru sprawiedliwości nic się nie zmienia. Oprócz kleru, lekarzy, związkowców i górników prawnicy to chyba największe polskie święte krowy. Wiara w to, że ktoś bez żadnej kontroli z moralnego przymusu zachowa uczciwość to zwyczajna mżonka.

 • romp6

  Oceniono 2 razy 2

  Marcin Plichta Amber Gold, jeden ze sponsorów filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa".

 • j4s4

  Oceniono 2 razy 2

  ... a kto "bronił" przed sądami tego Pampra?

 • nordcapp71

  Oceniono 6 razy 2

  A czym się różni ta ściema od reklamy PISu z wyjeżdżającym polakami na emeryturze do Tunezji?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX