Plichta mimo wyroków zakładał kolejne spółki. Sąd popełnił błąd?

Choć prawo zabrania osobom skazanym za przestępstwo przeciwko mieniu zasiadać w kierownictwie spółek, to Marcin Plichta pomimo kilku wyroków bez kłopotu rejestrował swoje firmy. Sądy sprzyjały biznesom młodego szefa Amber Gold, nie sprawdzając, czy był on karany - donosi ?Rzeczpospolita?.
Gazeta ustaliła, że prezes Amber Gold, mimo wyroków na koncie, zakładał kolejne spółki, nie przedstawiając sądowi rejestrowemu zaświadczenia o niekaralności. Sąd zaś tego nie żądał. Nie sprawdzał też, czy Plichta (skazany wcześniej pod nazwiskiem Stefański) ma czystą kartę.

Prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku Jolanta Piątek przyznała w rozmowie z "Rz", że sąd rejonowy nie dysponował informacją o prawomocnym skazaniu Plichty. Broniąc się, wskazała że sąd nie żądał zaświadczeń ani oświadczeń o niekaralności członków organów spółki i jej likwidatorów, bo ustawa tego nie wymaga.

Mógł zawieść system

Zdaniem Karola Tatary, radcy prawnego, w tej sprawie mógł zawieść system. - Niektóre sądy rejestrowe praktykują uzyskiwanie oświadczeń od osób, których dotyczy wpis w tym zakresie, ale gorzej z ich weryfikacją. Referendarze mają dostęp do danych osób fizycznych, które np. zostały pozbawione przez sąd upadłościowy prawa m.in. pełnienia funkcji w zarządzie spółki handlowej - wyjaśnił. Rejestr ten nie obejmuje jednak osób skazanych przez sądy karny - te dane trafiają do Krajowego Rejestru Karnego.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", od 2005 do 2012 roku, wobec prezesa Plichty zapadło aż pięć wyroków skazujących w zawieszeniu - wszystkie za przestępstwa finansowe. Ostatnie wyroki, do których dotarła gazeta, uprawomocniły się w 2009 i 2010 roku. W tym czasie działalność zaczęła rozwijać Amber Gold.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej >>Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Plichta mimo wyroków zakładał kolejne spółki. Sąd popełnił błąd?
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 8

  Największy błąd popełnił SĄD... Bo gdyby za te EWIDENTNE OSZUSTWA I KRADZIEŻE MIENIA O DUŻEJ WARTOŚCI...SIEDZIAŁ, to nie dałby rady aż tyle nakraść w każdym następnym CYKLU.... Ale największa wątpliwość jest taka, czy to był rzeczywiście tylko BŁĄD sądu ?

 • jacenty56

  Oceniono 6 razy 6

  JAK TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE.? MOŻE MI TO KTOŚ WYTŁUMACZYĆ?

 • peter-123

  Oceniono 7 razy 5

  Bledy Sadow nie sposob wyliczac. Improwizacja, samowola i kompromitacja systemu sprawiedliwosci w ocenie nie krajowej , ale miedzynarodowej. Sedziowie sa zadufani, pracujacy czesto na uslugach nieprawdy, egoistyczni i bezkarni w swojej roli wyposazonej imunitetem.

 • bogatata

  Oceniono 4 razy 4

  I taki ktoś zasiada przed kamerami,wymachuje papierami,mądrzy się ,nadyma,zamiast gnić gdzieś długie lata za grabierz niewinnych ludzików.To nie jest państwo prawa,to KIBEL

 • wiechuta

  Oceniono 4 razy 2

  Kolejna kompromitacja tzw. wymiary sprawiedliwości w mojej Ojczyźnie dowodzi, jak przygotowani są do pracy sędziowie. Ponieważ teraz, goniąc za pieniędzmi, prof.prof. Gardocka i Chmaj wymyślili wyedukowanie prawnika w ciągu 5.semestrów przyszłość rysuje się nam zatrważająca.

 • amon500

  Oceniono 1 raz 1

  gdybym umoczył kasę u tego przekręta, na pewno znalazłbym go i oddałby mi z nawiązką moją kasę, na takich cwaniaków mam sposoby.

 • j4s4

  Oceniono 5 razy 1

  ... a kto był "Papugą" Stefańskiego-Plichty? Jak długo studiował? Gdzie praktykował?

 • totapis500

  0

  Za pieniądze ksiądz się modli,a sędziowie nie chcą być gorsi.

 • birdy22

  0

  oszust czy nie, tysiące osób wycofując pieniądze z Amber z około 40 % stratą daje zarobić Plichcie i spokojnie pozwolić na wypłatę obiecanych zysków tym, którzy uwierzyli w Amber.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX