Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej

Żona Marcina Plichty, właściciela Amber Gold, w ubiegłą środę założyła nową spółkę PST SA. Ona sama została prezesem, a jej mąż członkiem rady nadzorczej - donosi TVN24. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą - ocenia w rozmowie z portalem Gazeta.pl Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.
Jak ustaliła TVN24, firma o nazwie PST Spółka Akcyjna powstała 1 sierpnia i mieści się w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody nr 8-14, czyli pod tym samym adresem co Amber Gold. Prezesem spółki jest żona prezesa Amber Gold Katarzyna Plichta. On sam jest członkiem rady nadzorczej, w której zasiadają jeszcze dwie inne osoby.

Przedmiotów działalności spółki jest aż 159: od transportu lotniczego pasażerskiego, przez sprzedaż detaliczną dywanów, badanie rynku i opinii publicznej, wytwarzanie gotowych dań i posiłków, po niespecjalistyczne sprzątanie budynków. W dokumentach nie podano numeru REGON ani NIP firmy - informuje TVN24.

Żona jako figurant, spółką pokieruje Plichta?

- Jeżeli żona pana Plichty będzie prezesem spółki, a jej mąż będzie zasiadał w zarządzie, to wszystko jest jak najbardziej zgodnie z przepisami. Pytanie tylko, czy te przepisy są tutaj odpowiednie - ocenia Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.

Jak dodaje, jego zdaniem Plichta wykorzystał obowiązujące przepisy, aby tak naprawdę pokierować kolejną spółką. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą. Bardzo często prawo jest w ten sposób wykorzystywane, że osoby, które nie mogą zakładać spółek, zakładają je na małżonków, na dzieci i sami zasiadają w radzie nadzorczej a tak naprawdę kierują daną spółką - stwierdza Jaskółski.

Problemy z wypłatami, karany prezes

O Marcinie Plichcie zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy linie lotnicze OLT Express zgłosiły problemy finansowe. Największym akcjonariuszem linii była firma Plichty - Amber Gold. W ubiegłym tygodniu OLT Express ogłosiły upadłość, a Amber Gold poinformowała, że wycofuje się z branży lotniczej. Jednocześnie spółka zawiesiła wypłaty pieniędzy swoim klientom, którym wcześniej oferowała bardzo wysoko oprocentowane lokaty oparte na metalach szlachetnych.

Amber Gold od kilku lat znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes AG Marcin Plichta był zaś wcześniej wielokrotnie karany za oszustwa finansowe.

Więcej na stronie TVN24.pl >>Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 3 razy 3

  ci ludzie są niereformowalni jak nie przymierzając exRutkowski

 • aqmika

  Oceniono 2 razy 2

  Można się domyśleć, skąd pochodzi kapitał nowej firmy. Szybki manewr i zapewne znając ludzką bezmyślność wkrótce będą mieli klientów na bardzo korzystne oferty.
  Ale czy wiadomość jest prawdziwa, jeśli firma nie ma regonu, ani NIPu - nie jest firmą.

 • rbik53

  0

  ..... z całego serca życzę Plichcie minimum 15 lat pierdla....

 • xyzw-wa

  0

  firma moze byc . ale bez klientow nic nie zdziala ,
  a Polak przed szkoda i po szkodzie glupi , i niczego sie nie nauczy ,
  o naiwnosci ,

 • sztucznamgla

  0

  skoro moze to nie wiem co to za sensacja?

  taki czarnecki ma z 10 banków (po co?), a wwe wszystkich naciagaja tak klientów

  j.mp/NiREyr
  ale dla KNF jest wszystko w porządku

  j.mp/NiREyr

 • j4s4

  0

  ... a kto jest ich "konsiliare"? Jak długo i gdzie studiował, gdzie praktykował? A może sami są tak cwani że tak naprawdę to przewalali wyedukowanych sędziów? To "zaindukowanie" jest największą porutą? Nie rozumiem co powstrzymuje służby śmieszne przed przed przedstawieniem tej ekipie propozycji nie do odrzucenia, przeprowadzenia się do przytulnego aresztu? Obowiązkowo o świcie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX