Dlaczego Amber Gold mógł działać? "Prokuratura nie działa i działać nie będzie"

Szef KNF obarcza winą za aferę Amber Gold prokuratorów z Gdańska. - W lutym 2011 r. prokurator wydaje postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłego. Dlaczego prokurator nic nie zrobił, choć upłynęło 1,5 roku, a opinii brak - mówił Andrzej Jakubiak w rozmowie z "Rz".
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego nie ma wątpliwości, że kłopotów klientów Amber Gold można byłoby uniknąć, gdyby prokuratorzy i sędziowie zainteresowali się sprawą i egzekwowali prawo.

- My w marcu zapytaliśmy sąd, czy AG złożył sprawozdanie za 2010 r. I co? Odpowiedziano nam, że zostaną podjęte czynności, by uzyskać to sprawozdanie w bieżącym roku! Autentycznie! - mówił Andrzej Jakubiak w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Według relacji przewodniczącego KNF w lutym ubiegłego roku prokurator z Gdańska wydał "postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłego" w sprawie Amber Gold. Biegły ma cztery miesiące na przygotowanie takiego dokumentu. - Pytanie, dlaczego prokurator nic nie zrobił, choć upłynęło 1,5 roku, a opinii brak - pytał Jakubiak.

Przypomnijmy, że komisja ostrzegała przed firmą Amber Gold i podobnymi parabankami. Na swojej stronie internetowej.

Skoro lepiej nie będzie, to może zmienić prawo?

Z diagnozą szefa KNF zgadza się przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ryszard Petru nie widzi też szans na to, żeby sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości szybko się poprawiła.

- Nie spodziewam się, żeby wymiar sprawiedliwości w perspektywie 3-5 lat nagle śmigał w sprawach gospodarczych. Polska jest krajem, w którym prokuratura nie działa i działać w najbliższym czasie nie będzie. Uważam więc, że trzeba dać większe możliwości Komisji Nadzoru Finansowego - mówił w magazynie "EKG" w TOK FM.

Jakie zmiany proponuje ekspert? Według Ryszarda Petru KNF powinna mieć możliwość kontrolowania parabanków. - To firma, która działa jak bank, więc wchodzimy i sprawdzamy, bo popełniają przestępstwo - stwierdził.

Madoffa skazali w pół roku

Pomysł zmiany prawa nie podoba się Markowi Kossowskiemu. Zdaniem byłego prezesa PGNiG lepiej skupić się na tym, aby obowiązujące przepisy były respektowane.- Trudno byłoby wprowadzić normę, która nakazywałaby, żeby sędziowie systematycznie się uczyli nowych dziedzin gospodarki. Nie ma sposobu, żeby wiedza wśród sędziów i prokuratorów była coraz większa - uważa Kossowski.

Zdaniem Tadeusza Mosza o tym, w jak złej formie jest polski wymiar sprawiedliwości, świadczy przykład ze Stanów Zjednoczonych. - Bernard Madoff za zdefraudowanie 65 mld dolarów został skazany w czasie pół roku. A u nas śledztwa trwają i trwają - ocenił gospodarz magazynu "EKG".

Madoff to twórca największej piramidy finansowej. W 2009 roku został skazany na 150 lat więzienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Dlaczego Amber Gold mógł działać? "Prokuratura nie działa i działać nie będzie"
Zaloguj się
 • yacek67

  Oceniono 21 razy 19

  Prokuratura i sądownictwo to niedouczone leniwe matołki. Pytanie pierwsze: dlaczego sąd nie odwiesił kary Plichcie gdy ten popepełnił następne, takie same oszustwo. Dlaczego nie czyni tego teraz, choć jest do tego zobowiązany i cała sprawa jest już sprawą publicznie nagłośnioną. Podejrzewam że Wysoki Sąd nie wie co to znaczy zawieszenie wyroku. Szczyt aroganckiej niekompetencji!

 • tani_dran

  Oceniono 20 razy 18

  Po co nam prokuratura która nie działa (i działać nie będzie - jak mówi ten pan) ?

 • ggchmiel

  Oceniono 20 razy 18

  Mieć immunitet sędziego i prokuratora w Polsce - bezcenne! Takiego immunitetu nie ma żadna osoba w całej Unii Europejskiej, przypuszczam że w całym świecie. Całkowita bezkarność wobec skutków nic nierobienia, braku kompetencji i wiedzy, celowego działania na szkodę czy wreszcie pospolitych przestępstw...

 • aqmika

  Oceniono 18 razy 16

  Mówimy otwartym tekstem:
  "...Polska jest krajem, w którym prokuratura nie działa i działać w najbliższym czasie nie będzie"
  "...Trudno byłoby wprowadzić normę, która nakazywałaby, żeby sędziowie systematycznie się uczyli nowych dziedzin gospodarki. Nie ma sposobu, żeby wiedza wśród sędziów i prokuratorów była coraz większa "

  Wnioek stąd jest też jasny - należy zreformować, albo rozwiązać prokuraturę, a niereformowalnych sędziów, niepotrafiących nauczyc się nowych reguł gospodarczych zastąpić nowymi.
  Inne zawody - informatycy, lekarze, inzynierowie i setki innych nie widzą trudności w uczeniu się nowinek.

 • atleista

  Oceniono 18 razy 16

  Póki co nie można się spodziewać, że w prokuraturze czy sądach nastąpią jakieś zmiany na lepsze. Minister Gowin bardziej przejmuje się zarodkami, niż funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

 • totapis500

  Oceniono 20 razy 14

  Po co prokuratorzy mają pracować przecież to nie idioci dostają immunitet , wysokie pensje,wysokie łapówki od czasu do czasu sypną wyrok na babcię która wyniosła kostkę masła z TESCO,żyć nie umierać.

 • kola04

  Oceniono 15 razy 13

  Ciekawe czy nasi dzielni sędziowie, prokuratorzy i niebiescy czytają te komentarze ( no może oprócz niebiskich, oni mają kłopoty z czytaniem i pisaniem) , jeżeli tak to powoli powinni się bać o swoje stołki:-), pensje i emerytury.My internałci musimy robić wielki szum w mediach o tych funkcjonariuszach z bożej łaski, to musi się w końcu zmienić, przestaną wsadzać za kraty małe płotki a grube ryby będą pływać na wolności. Przypomnijmy sobie ACTA, przecież to jest nasza, INTERNAŁTÓW zasługa, że ACTA padła, zróbmy to samo zPROKURATURĄ, SĘDZIAMI I "MILICJĄ". PISZMY NON STOP AŻ WRESZCIE SEJM SIĘ TYM ZAJMIE! NĘKAJMY ICH NON STOP, niech się budzą i widzą wszędzie nagłówki we wszystkich mediach PROKURATURA! SĄDY! MILICJA MUSI SIĘ ZMIENIĆ.

 • totapis500

  Oceniono 15 razy 13

  Co w tej sprawie mają do powiedzenia Seremak ponoć prokurator i Gowin ćwierć-minister sprawiedliwości borykający się na co dzień z mrożonkami typu zarodki.

 • hanishl

  Oceniono 11 razy 11

  W sądach trzeba zrobić RESET !Bo tam juz dostali pie...a i wydaje im się że onych już nikt nie kontroluje .

  www.rp.pl/artykul/10,913466-Pijany-prokurator-z-elitarnego-wydzialu-ostrzelany-przez-policje.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX