Kolenda-Zaleska: Kościół zbyt potępia. Wzywa do korzystania z wolności, a piętnuje tych, którzy mają inne zdanie

- Zaniepokojenie stanem świata i człowieka w podpisanym dokumencie ma charakter oskarżający i wykluczający - pisze Katarzyna Kolenda-Zaleska w ?Gazecie Wyborczej? o historycznym przesłaniu podpisanym przez patriarchę Cyryla I i abp Józefa Michalika. - Z jednej strony awangardowy i otwarty, z drugiej - zalękniony i zamknięty - taki obraz Kościoła wyłania się z tego historycznego zdarzenia według dziennikarki.
Kolenda-Zaleska podkreśla, że Kościół wzywa do dobrego korzystania z wolności, ale piętnuje tych, którzy mają inne zdanie. - Wiem, że Kościół chce pozostać strażnikiem moralności, chce być jak skała, fundament tradycyjnych wartości - pisze i dodaje, że "tak powinno być". - Potrzebne są instytucje, które stale i wbrew modom przypominają co jest ważne, i ostrzegają przed przesuwaniem granic - przekonuje.

Zdaniem dziennikarki Kościół wypełnia swoje zadanie, ale to jednak za mało. - Chciałoby się widzieć też Kościół rozumiejący innych, otwarty i dyskutujący, a nie wyłącznie potępiający - stwierdza. - Wtedy jego wielkość byłaby jeszcze potężniejsza - kończy swój komentarz.

Czytaj cały komentarz Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
Kolenda-Zaleska: Kościół zbyt potępia. Wzywa do korzystania z wolności, a piętnuje tych, którzy mają inne zdanie
Zaloguj się
 • mercurossaurus

  Oceniono 21 razy 15

  Ale dlaczego to kościół ma być strażnikiem moralności i fundamentem tradycyjnych wartości?

  Uzurpuje sobie to prawo i tyle. Tymczasem znakomita część społeczeństwa potrafi odróżnić dobro od zła bez pomocy, wątpliwej, kościoła.

  Nie wierzę, że Pani nie wie ale może.... Tu chodzi o włądzę. O siłę wpływów politycznych. O pieniądze po prostu. Nie o duszyczki. Nie o tradycyjne wartości. Nie o wolność wyboru.

 • jpjareck

  Oceniono 13 razy 9

  Kościół zawsze kochał "zło", jego wskazywanie, piętnowanie, rozmienianie na dobre. "Dobro" jest zbyt mało atrakcyjne by na nim budować strach i poddaństwo, dlatego kościoła nie interesuje. Tak było , jest i będzie... niestety.

 • bodora73

  Oceniono 8 razy 8

  "Czerwona sonju", wydaje sie, iz jestes typowym przedstawicielem kk w Polsce. Ordynarny, przytepawy na umysle ale arogancki i wulgarny. Im wiecej ludzi typu jak "czerwona sonja" bedzie czlonkami tego kosciola, tym "lepsza" perspektywa jego przetrwania. Hosanna na wysokosci.

 • watashi79

  Oceniono 6 razy 6

  kościół szafuje wolnością tak długo, jak długo wszyscy się z nim zgadzają, a jak ktoś się nie zgadza to jest to od razu agresywny atak na wiarę. banda cwaniaków.

 • ciemnyludd

  Oceniono 8 razy 4

  ...Nie piętnuje tych co mają inne zdanie... on "BEZBOŻNIKÓW" piętnuje, czyli tych co już nie wierzą w to co kiedyś napisało "czterech napranych facetów"...

 • tytus14

  Oceniono 2 razy -2

  Potępia wszyskich GW na czele z adasiem podam cię do sądu michnikiem, tvn,lisweek, czy inne podobne gazetki.

 • wlomat1

  Oceniono 4 razy -2

  A może tak zamiast się zastanawiać kogo "piętnuje" Kościół Katolicki, sama z podobnymi sobie przestaniesz np. przyklejać łatkę homofoba wszystkim którzy się nie zachwycają gejostwem, albo łatkę faszysty tym którzy się nie zachwycają multi-kulti?>?>?>?>?

 • sundragonnet

  Oceniono 14 razy -6

  Tak samo pisała,gdy była redaktorem organu Komitetu Krakowskiego PZPR "Gazeta Połudnowa"(wcześniej i później ten organ nazywał się "Gazeta Krakowska',a naczelnymii jej byli w różnym czasie m.in.wybitny klasyk dziennikarstwa i wzór dla red.Kolondo-Zalewskiej towarzysz Arnold Mostowicz oraz kolega tej dziennikarki Lesław Maleszka "Return",który osobiście wypomował do rangi premiera z Krakowa Jana M.Rokitę).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX