Koniec afer łowców skór? Zakłady pogrzebowe znów wchodzą do szpitali

Szpital w Busku-Zdroju wydzierżawił swoje prosektorium firmie pogrzebowej. Dzięki ustawie o działalności leczniczej z kwietnia ubiegłego roku to znowu jest dozwolone - czytamy w dzisiejszej ?Gazecie Wyborczej?.
Gdy człowiek umiera w szpitalu, jego ciało wiezie się do prosektorium. Tam pracownicy myją je i ubierają. W chłodni czeka na przyjazd firmy pogrzebowej wybranej przez rodzinę. Bliscy zmarłego dostają w szpitalu kartę zgonu, z którą idą do urzędu stanu cywilnego. Z otrzymanymi tam dokumentami zgłaszają się do prosektorium.

W szpitalu w Busku-Zdroju wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem prosektorium przejmie zewnętrzna firma. Przetarg wygrał lokalny przedsiębiorca, właściciel kilku zakładów pogrzebowych na terenie powiatu buskiego oraz jednego w Szczucinie. Dzięki umowie szpital nie dość, że nie będzie musiał płacić za utrzymanie budynku, to dodatkowo miesięcznie będzie dostawał 1,7 tys. zł za dzierżawę.

Pomysłem szpitala w Busku-Zdroju zdziwiony jest Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Absolutnie nie wolno dzierżawić prosektorium, dyrektor Gałuszka powinien się jak najszybciej z tego wycofać! - mówi. Przed laty tutaj też firma pogrzebowa prowadziła prosektorium. - Po tzw. aferze łowców skór w 2004 r. weszła w życie nowa ustawa, wypowiedzieliśmy umowę i zatrudniliśmy swoich pracowników - opowiada Gierada.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Koniec afer łowców skór? Zakłady pogrzebowe znów wchodzą do szpitali
Zaloguj się
  • tomek_1982

    0

    U nas w Nysie to do karetki wchodzi żywy człowiek, a następnego dnia jest trup. W ogóle nie zajmują się tam ratowaniem ludzi. Może nogę krzywo złożą, założą szwy po wypadku, a tak po za tym to są takie jaja że zgon. "Nie ma" rentgena, nie ma krwi, nie ma tomografu, nie ma laryngoskopu, nie ma antybiotyków, nie ma hemodializy, nie ma pielęgniarki i nie ma lekarza bo nie. Dzięki żeście po 10 latach oficjalnego ludobójstwa skazali 3 osoby z 3000 i poinformowali ludzi że jesteście bohaterami, a pseudo lekarzom nic nie grozi i że sąd to taki głupi piesek do wynajęcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX