Komentarze (128)
"To etyki może uczyć tylko twardy ateista?" - spór w TOK FM o nauczanie religii
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mantresa

  Oceniono 19 razy 17

  Przecież wszyscy myślący ludzie wiedzą, po co potrzebna jest religia w szkołach - po to mianowicie, żeby już od dziecka indoktrynować ludzi tak, żeby potem sami, już bez większego wysiłku ze strony kościoła katolskiego, wpłacali temuż kościołowi każdy swój grosz.. A jeśli ktoś się tej indoktrynacji nie podporządkuje? Trzeba by spytać tych, którzy w imię tak zwanego boga byli przez tych oszustów i naciągaczy torturowani i mordowani..

 • ciemnyludd

  Oceniono 19 razy 17

  Dyskutowanie z księżmi o sprawach publicznych nie ma sensu, bo oni uznają tylko PRAWDĘ OBJAWIONĄ, a prawdę W OGÓLE uznają z góry za bezbożną... Prawda objawiona pozwala im nie dostrzegać na przykład SKALI pedofilii oraz pazerności Kościoła na kasę...., A prawda o katolickim praniu mózgów dzieciom w państwowych szkołach PRAWEM KADUKA zgodnie z konkordatem który jest już DZIWOLĄGIEM w XXI wieku, czy prawda o DRAŃSTWIE "legendy smoleńskiej" jest oczywiście ATAKIEM NA KOŚCIÓŁ...

 • ta_facetka

  Oceniono 21 razy 17

  "Uwrażliwienie na takie kwestie jak solidarność, przebaczenie, jak wszystko, co jest napisane w Kazaniu na Górze w Ewangelii Mateusza i jest samym centrum myśli chrześcijańskiej"
  Sralis-mazgalis, prosze pana ksiedza. Na tzw katechezach wbijacie dziatwie do glow katolickie dogmaty, gledzicie o katolickich "swietych", mlodziez pisze wypracowania nt "Kto jest moim bohaterem i dlaczego jest to JPII". Przy tym zmuszacie uczniow i kadre do uczstnictwa w katolickich guslach (rozpoczecie roku szkolnego msza, rekolekcje itp). A wszytstko to kosztuje polskich podatnikow, katolikow i nie-katolikow ok. 1.8 miliarda zl rocznie...
  Katolicka indoktrynacje nelezy przeniesc z powrotem do salek przykoscielnych, a nauczaniem etyki winni zajac sie absolwenci tegoz kierunku lub, z braku takowych, filozofii.

 • kat-kk

  Oceniono 23 razy 17

  Etyka katabasów, jest tyle warta co ich religia.Niech oni już niczego nie nauczają pedofile jedne.Won do kościoła i tam za swoje czarować prawdą jedyną przenajświętszą.Dość ogłupiania młodzieży za moje pieniądze złodzieje.

 • lw73

  Oceniono 16 razy 16

  Religia powinna wrócić do kościoła, a w jej miejsce albo dodatkowe lekcje WF-u albo coś na wzór pierwszej pomocy.

 • ks.pedofil

  Oceniono 20 razy 16

  Religia jest potrzebna w szkolach po to by pedofile w sutannach mieli za to pieniadze. Zawsze i wszedzie im chodzi o kase. Albo o sex z nieletnimi. Ogladalem film Sex zbrodnie i watykan. Tam ten pedodil w sutannie na poczatku filmu mial taki sam wyraz twarzy. Oni wszyscy to maja wypisane na twarzach. Jak mozna pedofila wpuszczac do szkoly?

 • hazibula

  Oceniono 17 razy 15

  ks. dr Grzegorzu Michalczyku ! odpowiem panu.
  Kosciol ma - jak chcial religie w szkolach PANSTWOWYCH. Dokonal uzurpacji. ale to na inny temat. Poki ma ta swoja religie uczy sobie czego tam chce. Np ze Jahwe nakazal swoim ulubiencom wyrznac cale plemie, co sie Jahwemu nie podobalo, co zydzi ochoczo zrobili. Tak mowi Biblia - etyka w postaci krystalicznie czystej i niepodwazalnej. Biblia mowi tez, ze Bog najpierw stworzyl ptaki a potem plazy. I inne takie tam wesole koszalki. Akurat z tymi ptakami jest odwrotnie. Kosciol miesza w glowach uczniom PANSTWOWYCH szkol i dlatego wypadaja jak matoly w porownaniu z uczniami z innych krajow swiata. Vide ostatnie badania. 43% ucziow sadzi ze dawniej ludzie zyli razem z dinozaurami. A Bog stworzyl czlowieka od razu w adidasach i z ipodem w kieszeni. szkodzicie dzieciakom na umysle, dostaja przez Kosciol rozdwojenia jazni. Wiec sie odczepcie od etyki, niech jej ucza nie ksieza i nie teolodzy i nie katecheci zadni. Niech ucza akademicy albo niespaczeni specjalisci. jesli etyki bedzie uczyc, jak pan to smacznie ujal "wojujaca feministka" [feministka to kobieta twierdzaca, ze jest rowna z mezczyzna. To "bluznierstwo" w oczach klechow wymaga nazwania jej "wojujaca", bo ona ponoc chce zamordowac "prawde" o kobiecie i mezczyznie.]. Jacie spokoj z tymi mezczyznami i kobietami. 2000 lat tlumaczycie co to takiego i skutki sa az nadtwo oplakane. A jesli "wojujaca" feministka bedzie tak stronnicza i nierzetelna jak katolicki "etyk" to tak samo jak kleche nalezy ja popedzic ze szkoly. Amen.

  A tak w ogole - jak milo ze na rownowazni postawik ksiadz doktor obok siebie "wojujaca feministke". Milo, ze ksiadz przyznaje, ze ona jest odbiciem ksiedza.

  Za co daja w Kosciele tytul "doktora"? Za przepisanie 1000 razy "jestem glupi i zlosliwy"?

 • leunammi

  Oceniono 17 razy 15

  Proponuję - odwróćmy może to pytanie? To religii może uczyć tylko zatwardziały duchowny katolik? A może religii powinny też uczyć feministki, geje, lesbijki? Skoro księża chcą uczyć etyki...

 • kola04

  Oceniono 19 razy 15

  Czarne sukienki wasze miejsce jest w tych brzydkich gmaszyskach zwanych koścołam,szkoła jest miejscem gdzie królóje NAUKA , czyli to zło , które w swojej ciasnocie i ciemnocie intelektualnej, ZWALCZALIŚCIE przez setki lat.Ta tzw lekcja nauki religii nie ma nic wspólnego z NAUKĄ.TOK FM jak zapraszacie te czarne sukienki do studia , pomyslcie o GALILEUSZU. GIORDANO BRUNO, KOPERNIKU, oni z nimi nie rozmawiali ,wiecie co z nimi robili.

 • kronopio77

  Oceniono 15 razy 15

  Źródłem moralności nie są religie (historia i lektura mitologii biblijnej pokazuje raczej, że jest źródełm czegoś zupełnie innego - nietolerancji, przemocy, homofobii i deprecjonowania kobiet). Zasady współzycia społecznego wykształciły się w procesie ewolucji społeczeństw i istniały zanim wymyslono pierwszą religię. Polecam lekturę "Ewolucji boga".

 • paseo

  Oceniono 21 razy 15

  Ponad 50 % Polakow wciaz uwaza,ze to BOG stworzyl swiat dopiero 5000 lat temu a ponad 7 % ze ludzie zyli razem z dinozaurami.
  Czyja to zasluga,ze produkujemy masowo kretynow ,pytam ??????????
  Ba,sa nawet tacy,ktorzy wciaz twierdza,ze to Slonce obraca sie wokol Ziemi,ktora jest pepkiem wszystkiego.

 • polsz

  Oceniono 16 razy 14

  etyka to nauka oparta na wielu światopoglądach więc nie powinien jej nauczać człowiek wykształcony po to, by jeden z tych światopoglądów szerzyć. Ksiądz, rabin czy ajjatollach może uczyć matematyki ale nie powinien uczyc przedmiotu, który często będzie kolidował z jego "zawodem"

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 16 razy 14

  w Niemczech religii i etyki uczą nauczyciele religii i etyki. Studiują te kierunki na studiach nauczycielskich. W szkołach można jeszcze spotkać kogoś z kleru (księdza lub zakonnicę), bo takich nauczycieli trzeba po prostu wykształcić. Kler każdego kościoła jest nieobiektywnym źródłem jedynie pewnej wiary., dlatego w Polsce szkolnictwo prowadzi lekcje religii katolickiej a nie religii. Dzieci innych wyznań nie mają szans na naukę religii i są skazane na nieistniejącą etykę.

  Dziecku wpaja się wiarę na religii, a nie uczy wartości. Kościół już dawno stracił prawo do nauczania o moralności, bo nie można służyć Bogu i Mamonie.....

  A efekty? Pedofilia, skandale finansowe, upolitycznienie wiary, średniowieczny handel sakramentami, dewaluacja Boga, który musi ten cały szamański syf firmować.....

 • bp_2

  Oceniono 16 razy 14

  Jeszcze 450 lat temu, i wcześniej :
  palili na stosach niewiernych, uczyli że ziemia jest płaska , słońce krąży ...itp.
  Teraz się im odmieniło i chcą uczyć wartości ?

 • aeromonas

  Oceniono 16 razy 14

  "Zdaniem ks. Michalczyka religia w szkołach jest potrzebna ze względu na, jak to określił, "konieczność uświadamiania ludziom wartości""

  Proszę księdza Michalczyka, istnieją także inne wartości niż te, których "naucza" kościół. Przestańcie ludziom wmawiać, że są tylko jedyne słuszne i wyjątkowe "wartości katolickie". Człowiek jest zwierzęciem bardzo agresywnym, a że trafił mu się w procesie ewolucji nie byle jaki rozum, to od zarania dziejów konstruował różne zasady moralne po to, żebyśmy się nawzajem nie pozabijali. Te "wartości" o których ksiądz mówi, to tylko jeden z wielu zestawów. One w sumie są na ogół dość podobne i chrześcijaństwo niespecjalnie wniosło tu coś nowego. Natomiast polski kościół katolicki perfidnie indoktrynuje małe dzieci i amputuje im własne sumienie, zastępując je kościelnymi "naukami".

 • al48

  Oceniono 14 razy 14

  Religia do sal katechetycznych !!!

 • komarrek

  Oceniono 18 razy 14

  Tak samo osoba, która zabrania ludziom korzystać z prezerwatyw w Afryce opanowanej przez AIDS. To nie ma nic wspólnego z moralnością.

 • costa3500

  Oceniono 16 razy 14

  Nauczają o niepokalanym poczęciu i czternastolatki rodzą dzieci może potrzeba zwiększyć ilość lekcji religii.

 • jk1962

  Oceniono 13 razy 13

  A co z rodzicami którzy nie życzą sobie kościelnej indoktrynacji swoich dzieci? Przecież katecheci będą "nauczać" katolickiej etyki. A ci rodzice którzy obawiają się pedofili? Doświadczenia niektórych krajów wskazują że obawy są uzasadnione. Polskie państwo nie może wchodzić w rolę stręczyciela zapewniającego dostęp funkcjonariuszom kościoła do każdego dziecka w Polsce!

 • proto

  Oceniono 15 razy 13

  Jak duchowny katolicki może uczyć religii? Przecież oni z nauką Boga mają niewiele wspólnego. Do niedawna Biblia była uważana przez papieży jako księga zakazana. Człowiek mógł czytać tylko to co napisali w encyklikach papieże. Ich własne interpretacje, służące ich własnym celom. Zresztą urząd samego papieża jest również niezgodny z wolą Bożą. Wręcz jest jej przeciwny. Ale szkoda gadać. Przeczytajcie sobie książkę pt. Byłem księdzem, Tam polski ksiądz opisuje co się wyprawia pod sutanną.

 • ndizi

  Oceniono 13 razy 13

  "fundamentów korzeni kulturowych Europy" ???

  Czy mówimy o fundamentach z czasów, gdy chrześcijanie w ramach krzewienia wiary wyrzynali pół świata?

  To ja dziękuję. Przecież nawet Polska była siłą zmuszona do przyjęcia tej religii.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 19 razy 13

  oj boimy się wojujących feministek.... czyli co, szkoła ma kształtować wizerunek kobiety, jako służalczego robocika, mającego jedynie wartość, jako niewolnik faceta?
  Wojujące feministki. walcząc o równouprawnienie kobiet mają o wiele większe prawo do nauczania etyki niż zaburzeni seksualnie faceci, którzy moralizują na temat seksu i po cichu wykorzystują seksualnie ministrantów.

  Skoda, że nie poruszono problemu tej 12-latki, która się powiesiła. Gdyby etyki uczyła ją wojująca feministka, to dziecko nie tylko by żyło, ale pewnie jeszcze umiałoby się bronić....

 • ndizi

  Oceniono 15 razy 13

  Nie można robić dzieciom wody w mózgach.

  Dziecko po zakończeniu lekcji fizyki czy biologii idzie na lekcje religii i dowiaduje się, że to co wcześniej uszłyszał to g... prawda.

  Tak naprawdę nie można postępować.

 • vingaer

  Oceniono 13 razy 13

  ok, wyobraźmy sobie, że księża uczą etyki dzieci spoza wspólnoty katolickiej.
  a teraz wyobraźmy sobie, że osoba spoza wspólnoty katolickiej wykłada katolicką katechezę. koń by się uśmiał ;).

  jako przedstawiciel tej nielicznej grupy, która nigdy nie miała na świadectwie oceny z religii, zaznaczam od razu: nie chodziłabym na etykę prowadzoną przez księdza. koniec i kropka. wiem, że są 'w porządku' księża, ale ci nawiedzeni, którzy próbowali mnie nawrócić, skutecznie zrazili mnie do całej grupy zawodowej. nie chciałabym się znaleźć w sytuacji, w której mieliby oni nade mną władzę jako nauczyciele.
  gdybym miała wysłać swoje dziecko na katolicką etykę, nie zrobiłabym tego. nie dlatego, że uważam katolików za gorszych -- bo nie -- ale w celu upewnienia się, że moje dziecko będzie nauczane ważkich moralnych kwestii przez osobę bezstronną. zawód 'ksiądz' nie gwarantuje mi, że delikwent nie będzie przekabacał mi dziecka na katolicyzm.

 • hegezjasz2

  Oceniono 13 razy 13

  Ale rzeczy się dzieją?! Jeszcze by do tego doszło, by w polskich szkołach nie tylko religii uczyli księża rzymskokatoliccy, ale i etyki!!! Przedmiot "Religia" powinien być przedmiotem niezależnym od jakiejkolwiek religii i być prowadzonym na wzrór religioznawstwa. Tak samo przedmiot "Etyka" powinien być prowadzony przez ludzi wolnomyślących, o specjalizacji filozoficznej, których horyzonty myślowe są znacznie szersze od horyzontów myślowych polskich księży. Czego oni nauczą dzieci na etyce? Chyba tylko etyki chrześcijańskiej, a to już by było spore uproszczenie i ograniczenie. To tak, jakby do nauki biologii zagonić kreacjonistów, którzy nauczaliby, że tezy Darwina są nienaukowe, a o słuszności tego, że Bóg stworzył Adama i Ewę zaświadcza Biblia.
  Polsko, opamiętaj się i otrząśnij z gupoty!!!

 • demolka666

  Oceniono 19 razy 13

  no jasne, że etyki może uczyć TYLKO niewierzący, inaczej etyka nie będzie etyką tylko propagandą katolicką :)

 • otoosh

  Oceniono 14 razy 12

  Etyka jest wyborem dla uniknięcia katolickiej indoktrynacji...
  Jak to sobie katabas wyobraża w wykonaniu księdza lub katechety???

 • herp_derp

  Oceniono 12 razy 12

  Zdaniem ks. Michalczyka religia w szkołach jest potrzebna ze względu na, jak to określił, "konieczność uświadamiania ludziom wartości". - Także ze względu na możliwość przedstawienia pewnych fundamentów korzeni kulturowych Europy.

  Korzenie kulturowe Europy to starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, cholera, nawet Fenicjanie i Egipcjanie mieli większy wpływ na kształtowanie się Europy, niż aparat biurokratyczny semickiego rybaka.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 12 razy 12

  ksiądz doktor :) jest doktorem z religioznastwa hahaha dobra nauka..taka sama jak nauka o Sierotce Marysi - jej zyciu i smierci...lub ciężkim losie Dziewczynki z Zapałkami....

 • brave48

  Oceniono 12 razy 12

  tzw. 'religia' powinna wylecieć do salek katechetycznych, zamiast tego powinno być 'Religioznawstwo i Etyka'

 • komarrek

  Oceniono 16 razy 12

  Oczywiście że nie tylko ateista. Ale osoba, która akceptuje przestępstwa pedofilii, pozwala na cierpienia osób nieuleczalnie chorych, a także narodziny płodu kosztem życia matki nie jest dla mnie autorytetem moralnym.

 • jaqus

  Oceniono 18 razy 12

  Każdy może uczyć etyki kto ma odpowiednie kwalifikacje, ale powinien bo być przedmiot z jasno określonym minimum programowym a nie tak jak religia gdzie katecheta może pie...ć co mu ślina na język przyniesie a nikt nie ma nad tym władzy, co najwyżej można odwołać się do biskupa.
  Wątpię niestety czy taki ksiądz będzie miał odwagę powiedzieć prawdę o Jezusie, że jego nauczanie nie jest ani specjalnie mądre ani właściwie nic nowego nie powiedział (a od syna samego boga można spodziewać się czegoś arcymądrego). Że w danym okresie żył Seneka młodszy który pisał znacznie bardziej przemyślane rzeczy itd itp

 • hazibula

  Oceniono 13 razy 11

  cos jeszcze dla "swietego wytrzeszcza" . Otoz "wojujaca feministka" nie jest zaprzysieglym czlonkiem organizacji w ktorej rzadzi "jedyna prawda" a szef ma zawsze racje, a ten kto jej nie ma konczyl do nie dawna na stosie a dzis musi uciekac. Jak ksiadz doktor odejdzie z Kosciola i zmaze sluby kaplanskie to bedzie sobie mogl swobodnie jako normalny doktor nauczac etyki, niechby nawet jako "wojujacy doktor". ale poniewaz sakrament kaplanstwa jest nieusuwalny, a odejscie od Kosciola nie wiadomo wlasciwie co oznacza, wiec sila faktow nauczanie etyki nie jest dla ksiezy, obojetnie czy doktorow, profesorow czy astronautow ksiezy.

 • kocurek238

  Oceniono 15 razy 11

  wierzący będzie religijny bez nauki religii a klecha wałęsający się po szkolnych korytarzach nie jest żadnym autorytetem a obłudne co łaska śmieszy wszędzie jest zmowa cenowa co do usług bogobojnych księży

 • bp_2

  Oceniono 11 razy 11

  Faszyści, Stalinowcy ,MaoTsetung .... oni wszyscy tak twierdzili - to oni muszą propagować ich wartości :-).

  Czy mowa o wartościach : ze skorumpowanego, skonfliktowanego Watykanu ? , polskiej kościelnej "Komisji Majątkowej" ?, bredniach o. Rydzyka lub ks. Natanka ? A może współżądzący -celebrujący jakiekolwiek rządzenie kościół Grecki ?
  :-) :-) :-)

 • smartbonnie

  Oceniono 11 razy 11

  Ze względu na rozdział państwa od kościoła ksiądz nie powinien być nauczycielem z zasady. Nawet przedmiotów ścisłych. Inna argumentacja zaciemnia obraz.

 • notremak

  Oceniono 13 razy 11

  Księży trzymać z daleka od naszych dzieci!

 • do1996

  Oceniono 13 razy 11

  A może etyka/religia nie są potrzebne ??

  Może warto przygotować młodzież do życia kapitalizmie ?
  Może warto nauczyć jakie są mechanizmy rynkowe ?
  Może warto nauczyć jak czytać ze zrozumieniem umowy ?
  Może warto nauczyć jak działają banki ?
  Może warto nauczyć jakie poruszać się w świecie urzędów państwowych, by doprowadzić swoją sprawę do szczęśliwego końca ?
  Może warto nauczyć jak poruszać się po drochach, chodnikach, ścieżkach rowerowych ?
  Może warto nauczać jak szukać pracy ?
  ...
  ...
  Może po prostu warto inwestować w młodzież, a nie jakieś dziwne organizacje ?

 • mordred

  Oceniono 11 razy 11

  Etyki może uczyć każdy, kto potrafi schować swoje poglądy do kieszeni i nimi nie epatować, co wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Jednak ludzie wykazujący się obiektywizmem nie garną się do nauczania. Za to ci, którzy uważają, że posiedli prawdę objawioną, niekoniecznie katolicy.

 • rts44

  Oceniono 13 razy 11

  każdy ksiądz jest dobrym matematykiem od zawsze!Od zawsze wiarę przemienia w złotówki!Religii w szkołach nie powinno być!To zaprzeczenie nauki XXI wieku!Jeżeli ktoś chce uczyć się jakiejś religii to powinien to czynić w kościele a nie w publicznej szkole,w której są dzieci z rodzin o różnych światopoglądach!Kościołowi to nie na rękę bo odpadłaby duża kasa z budżetu państwa a to ogromne pienioądze w skali kraju!!Premier powiedzial,że nie będzie klekał przed księdzem i na tym się skończyło!Palikotowcy tylko krzyknęli coś o krzyżu w sejmie i na tym się skończyło i to samo Boni i cała reszta "polityków"!!POLSKA TO DZIKI KRAJ

 • wilem07

  Oceniono 10 razy 10

  w szkołach nie uczy sie religii tylko religii katolickiej

 • wamal

  Oceniono 12 razy 10

  Religię do szkół wprowadzono zarządzeniem ministra- czyli łamiąc ówczesny ład konstytucyjny. Sprawca chyba zdążył umrzeć zanim ktokolwiek pomyślał o wniosku do TK. Uczęszczanie na religię przestało być sprawą wyboru. Jak powiedział jeden z hierarchów kościoła religia stała się przedmiotem lekcyjnym. Co prawda argumentem tym chciał uzasadnić droższe utrzymanie katechetów, ale skutek wręcz przeciwny. Skoro to przedmiot, to trzeba go zzzz. Można na nim ściągać, na takie zajęcia można się spóźniać, można wagarować... (zzzz= z-akuć, z-dać, z-apić, z-apomnieć)

 • minipolak

  Oceniono 16 razy 10

  Niech nauczaja ale za wlasne pieniadze.
  Pasozyty. Jezuz wykopalby ich na zbity pysk.

 • aja_88

  Oceniono 10 razy 10

  i po co im ta religia w szkołach tylko przez to obrywają a dzieciaki ją olewają.jak była w salkach było lepiej.no ale wiadomo kasy od państwa nie było

 • vertigo13

  Oceniono 18 razy 10

  religii mozesz se uczyc na
  kolku rozancowym przy swojej
  parafii, mozesz se indoktrynowac
  feeble-minded, incompetent,
  i zagubionych.

  Dzis nawet pigmeje
  bzdur o wezach gadajecych,
  zmartwychwstajacych i chodzacych
  po wodzie sluchach nie beda.
  Oni maja iPhony :-))

  w szkole w XXI w mozna
  uczyc religioznawstwa, historii
  religii i oczywiscie filozofii,
  a ty sie do tego nie nadajesz,
  dupku

 • simaqian

  Oceniono 9 razy 9

  odwracam: "To religii może tylko uczyć wierzący?"

 • dukat999

  Oceniono 9 razy 9

  Cóś mi się widzi , że nie o naukę tu chodzi.

 • wtcz5

  Oceniono 15 razy 9

  czy ten ksiądz to przez brak zdrowego sexu ma taki dziwny wygląd ? popatrzcie na niego

 • fred_die

  Oceniono 19 razy 9

  Od etyki i religii są rodzice a nie szkoła. Szkoła ma uczyć, rodzice wychowywać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX