Uliczny bard ukarany mandatem. ''To kuriozum na skalę światową''

Uliczny bard grający na poznańskim Starym Rynku został ukarany mandatem. Ma zapłacić 200 złotych kary, bo jego muzyka była za głośna i przeszkadzała innym. Najbardziej restauratorom, bo to oni domagali się, by artysta został ze Starego Rynku usunięty. I dopięli swego.
Tadeusz Lis od wielu lat gra na ulicach i deptakach, nie tylko w polskich miastach, ale i za granicą. Wielokrotnie dawał koncerty w Berlinie, czy Monachium. W wielu miejscach, gdzie się pojawiał, zdobywał sobie grono wiernych słuchaczy. Także na poznańskim dworcu głównym. - W miesiącu mam tutaj milionową widownię, ale istnieję też w całej Polsce, mojej muzyki wszędzie chętnie słuchają. W Berlinie podchodzi do mnie pewien Niemiec i mówi mi: ja pana znam, pan jest z Poznania. Nieraz po koncercie datki wrzucali mi policjanci i gratulowali wykonania, tak im się podobało to moje granie - opowiada artysta.

Za głośno! Mandat 200 zł

Niestety, to w jego rodzinnym Poznaniu niedawno spotkało go przykre wydarzenie. Na ulicznego barda grającego na Starym Rynku doniósł jeden z restauratorów. Bo, jak twierdził, jego gościom przeszkadzało zbyt głośne granie muzyka. Tadeusz Lis śpiewa, używając wzmacniacza podłączonego do głośnika. - Straż miejska otrzymała albo od jednego z pracowników restauracji, albo kogoś z gości telefon z prośbą o interwencję - mówi TOK FM Rafał Łopka, rzecznik Urzędu Miasta. - Osoba ta poskarżyła się, że artysta przeszkadza w tym miejscu, zakłócając ciszę - tłumaczy Łopka.

Na miejscu strażnik wystawił ulicznemu bardowi mandat karny w wysokości 200 złotych. Dla Tadeusza Lisa, rencisty, który choruje na cukrzycę, to kolosalna kwota. - Dla mnie ten mandat to jakiś ewenement, przez te kilkadziesiąt lat grania po raz pierwszy spotkało mnie coś takiego. Poza tym ja przecież nic złego nie robiłem. Dlaczego ktoś uważa, że ja przeszkadzałem, skoro za swoją grę wielokrotnie dostawałem od ludzi brawa - mówi rozgoryczony muzyk.

"Strażnik zachował się tak, jak nakazuje mu prawo"

Rafał Łopka zwraca jednak uwagę, że straż miejska nie mogła postąpić inaczej. - To była typowa interwencja obywatela, który twierdził, że to granie mu przeszkadza, zakłóca jego spokój. Każdy z nas ma prawo złożyć taką skargę, a strażnik zachował się tak, jak nakazuje mu prawo - tłumaczy. Według Łopki, na artystę już wcześniej skarżyli się okoliczni restauratorzy. - Myślę, że skarg nie byłoby, gdyby ten pan grał bez mikrofonu i wzmacniacza, tak jak inni muzycy - dodaje rzecznik poznańskiego magistratu.

Takiej sytuacji nie wyobraża sobie jednak Tadeusz Lis. Bo, jak mówi, bez głośnika nie będzie się w stanie przebić się w miejskim hałasie. - Bez wzmacniacza na Starym Rynku ja nie będę istniał. Tam jest taki gwar, tyle wzmacniaczy tych wszystkich pubów i restauracji, które puszczają o wiele głośniejszą muzykę niż ja, zagłuszają mnie. To co ja mam zrobić? - pyta uliczny bard.

"Ten pan przesadził, miał kolumny wysokości 1 metra"

Ci, którzy bywają na Starym Rynku i nieraz słyszeli muzykę Tadeusza Lisa, mają bardzo różne zdania. Pan Adam podkreśla, że muzyka lat 60. i 70., którą wykonywał Lis, podobała mu się. - Przecież jesteśmy na Starym Rynku, tutaj jest miejsce na różnorodność, ktoś gra na akordeonie, a inny na gitarze. Widziałem, że ludzie zatrzymywali się przy nim, słuchali go, klaskali, potem rzucali pieniądze. To pewnie im się podobał - mówi.

Innego zdania są restauratorzy, których uliczny bard tak bardzo denerwował. Jak mówi Krzysztof Wabiński, menedżer jednego z lokali, swoją głośną muzyką artysta odstraszał klientów. - Przychodzili i skarżyli się na niego, niektórzy opuszczali nasz ogródek i szli sobie dalej. A my przez to traciliśmy - mówi menedżer. Jego zdaniem muzyk powinien grać zdecydowanie ciszej. - Ten pan przesadził, miał kolumny wysokości 1 metra, to było wobec na nas nie fair - dodaje Wabiński.

Ukarany artysta od kilku dni nie pojawia się już na rynku, ku zadowoleniu restauratorów. - Odczuliśmy ulgę, jest miło i spokojnie, a goście nie uciekają - potwierdzają kelnerzy pracujący na Starym Rynku.

"Kara dla artysty to kuriozum na skalę światową"

W obronie Tadeusza Lisa wystąpiło Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury (PTAAAK). Bo ich zdaniem zachowanie właścicieli knajpek wobec ulicznego barda było skandaliczne. Krzysztof Wodniczak, prezes Towarzystwa, uważa, że mamy do czynienia z precedensem. - To jest pierwszy przypadek w Polsce, a może i Europie, by karano mandatem artystę. To kuriozum, które zasługuje tylko na obśmianie - mówi Wodniczak.

Zarzuty o zbyt głośną muzykę graną przez Tadeusza Lisa uważa za bezpodstawne. - Jego wzmacniacz bateryjny ma 12-15 decybeli, a prawdziwa głośność, uznawana przez naukowców za hałas, zaczyna się dopiero od 127 decybeli - tłumaczy prezes PTAAAK. Wodniczak nie ma wątpliwości, że sprawa z mandatem dla artysty zaszkodzi wizerunkowi Poznania. Mówi, że już odbiła się w polskiej i światowej prasie muzycznej. - Świadczą o tym takie tytuły jak: Muzycy omijajcie Poznań. W tym mieście za granie dostaniecie mandat. W Poznaniu nie ma atmosfery dla muzyków ulicznych - cytuje Wodniczak. Jego obaw nie podziela Rafał Łopka: - Nie zakładam, że takie sytuacje będą miały miejsce częściej. A pan Lis może się zawsze odwołać od nałożonego mandatu lub jego wysokości.

W obronie poznańskiego barda Krzysztof Wodniczak wysłał już list do prezydenta Ryszarda Grobelnego. Zwraca w nim uwagę, że w tym samym czasie, w którym w Poznaniu trwa Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, jeden z czołowych poznańskich gitarzystów dostaje karę, za to, że gra w przestrzeni miejskiej.

- Może strażnicy miejscy powinni tak samo ukarać tych 300 gitarzystów, którzy na zakończenie festiwalu Polskiej Akademii Gitary zagrali wspólny koncert właśnie na starym rynku - pyta żartobliwie Wodniczak.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Uliczny bard ukarany mandatem. ''To kuriozum na skalę światową''
Zaloguj się
 • skandynawek

  Oceniono 20 razy 18

  Mnie dzisiaj przeszkadzala manifestacja solidarnosci, mieli wzmacniacze i bylo tak glosno, a straz miejska nie chciala zadzialac. Poprzednio byl Kaczynski i tez wrzeszczal przez mikrofon, a nikt go nie ukaral. Dlaczego???

 • atleista

  Oceniono 13 razy 11

  Dobrze, że strażnicy nie mają jeszcze uprawnień do korzystania z broni. Niechybnie zastrzelili by tego terrorystę...

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 18 razy 10

  Służby i ich funkcjonariusze nie są zwolnieni od myślenia. Stosując podstawę wystawiania mandatu mógłbym np. prosić o interwencję z powodu codziennie bijących dzwonów kościelnych. Czy także byłby mandat?!
  Reasumując: Poznań po raz kolejny pokazał się jako zapyziałe "zadupie". A ponadto korzystając ze starego dowcipu "z brodą" proponuję funkcjonariuszom przydzielić psa, żeby miał kto myśleć.

 • zelalem

  Oceniono 10 razy 10

  No, ten prezes od Ptaaaaaaaka to jakiś głuchy chyba jest, skoro głośno dla niego to 127 dB.
  Startujący odrzutowiec, albo młot pneumatyczny to 100-110 dB. (dla nieznających się, 20 dB różnicy to 100 razy głośniej).

  Ale pewnie można by się z muzykiem dogadać.
  A na jakiej podstawie strażnik ocenił poziom głośności?? Czyżby miał kalibrowane uszy, abo chdził z miernikiem?
  Do 65 dB jest dopuszczona norma w mieście na ulicy!

 • nick_na_forum

  Oceniono 5 razy 5

  Skoro artykuł jest o Tadeuszu Lisie, to czemu na zdjęciu jest Genek Loska?

 • passtorian

  Oceniono 7 razy 5

  Jakie prostaki dostaja sie do strazy miejskiej ! Bezmyslne kreatury. Mogli zwrocic uwage zeby sie przeniosl. Mogli dac ostrzezenie , ze ukaraja. A te cwoki z mandatem! I jeszcze drugie pajace z tej samej instytucji bronia cwokow za to bezduszne zachowanie! Taki numer to tylko w Polsce. Nic dziwnego , ze smieja sie z "Polaczkow" na swiecie . Wstyd mi za to rodzime prostactwo. Ale tez restaurator to tez prostak. Mogl grzecznie zwrocic uwage temu ulicznemu artyscie. Chcialbym wiedziec ktore to miejsce. Przydalby sie bojkot tego przybytku.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystko w zgodzie z prawem. Niedługo te mundurowe matołki, niczym państwowi urzędnicy, zawsze dopie... najsłabszym. Wszystko zgodnie z prawem!

 • xerpenta

  Oceniono 4 razy 4

  127 dB, to tzw. "próg bólu", przy którym może wystąpić trwałe uszkodzenie słuchu. Głośna restauracja, to ok. 70dB, ruch uliczny 90dB, przy czym należy pamiętać, że decybel to jednostka logarytmiczna, a nie liniowa, czyli 20dB różnicy oznacza 100-krotny wzrost fatycznego ciśnienia akustycznego.

  Inna sprawa, że nie powinni go karać mandatem, a jeżeli już, to konsekwentnie ukarać też restauratorów i właścicieli pubów, gdzie muzyka często jest zdecydowanie za głośno, albo ścigać ludzi, którzy za głośno słuchają muzyki w autach, z pospuszczanymi szybami.

 • tegepe

  Oceniono 16 razy 4

  Oczywiście znajdą się obrońcy "barda" i krytycy strażników miejskich. A to, że rzeczywiście zakłóca spokój, podłączając wzmacniacze, do tych obrońców jako argument nie przemówi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX