Ostrzegali rząd przed Amber Gold. Zobacz, jaką dostali odpowiedź [DOKUMENTY]

Klienci WGI Dom Maklerski - firmy prawdopodobnie działającej na zasadzie piramidy finansowej - już w marcu prosili państwo o wprowadzenie potrzebnych zmian prawnych i ostrzegali przed możliwym upadkiem spółek Amber Gold i Finroyal. Pisali w tej sprawie do premiera i najważniejszych instytucji rządowych. I nic.
Ich pismo dotyczyło przede wszystkim działalności firmy WGI Dom Maklerski. Jednak ostrzegali w nim również, że upadać będą inne piramidy finansowe, a tego efekty odczują tysiące pokrzywdzonych klientów. Niestety, prognozy autorów pisma zaczęły się sprawdzać.

"Sama lista ostrzeżeń KNF jest zdecydowania niewystarczająca, bowiem takie firmy [piramidy finansowe - red.], pomimo znajdowania się na liście, dobrze prosperują, tzn. w dalszym ciągu zdobywają nowych klientów" - pisali klienci poszkodowani przez WGI. O jakie firmy chodzi? "Przykładami przedsiębiorstw, które pomimo znajdowania się na liście ostrzeżeń KNF, szeroko się reklamują i zdobywają licznych, nowych klientów, a które podejrzewa się o bycie piramidami finansowymi, są Finroyal i Amber Gold" - podkreślali w liście.

Potrzeba więcej kontroli

Autorzy pisma już w marcu 2012 r. alarmowali, że państwo zbyt słabo kontroluje instytucje działające na zasadach piramidy finansowej i nie może chronić obywateli przed stratami. Podkreślali, że zwiększenie takiej kontroli jest niezbędne.

Klienci WGI prosili również o "doprowadzenie do: zmiany przepisów prawa tak, aby przepisy prawne umożliwiały wykrywanie ukrytych piramid i/lub defraudacji w przedsiębiorstwach prowadzących - bez posiadania licencji - inwestycyjną działalność finansową tuż po dokonaniu czynności defraudacji, powstaniu piramid lub w trakcie ich działalności, aby nie doprowadzić do ich rozrostu i tym samym ograniczyć liczbę poszkodowanych i wysokości ich strat".

ZOBACZ PISMO PRZESŁANE PRZEZ KLIENTÓW WGI>>

MF: Nie ma potrzeby podejmowania działań

Dokumenty z ostrzeżeniami wysłano do dziewięciu instytucji: Rady Ministrów poprzez Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (SPC) przy Sejmie RP, Komisji Europejskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Senatu oraz do ministrów sprawiedliwości, gospodarki i finansów.

Jak urzędy reagowały na korespondencję? - W dniu 14 marca 2012 r. sprawa została przekazana zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Finansów - poinformowała nas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Autorzy dokumentów twierdzą, że tak samo postąpiła większość instytucji, które otrzymały wnioski.

Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedź 17 kwietnia. Odniosło się w niej jedynie do kwestii związanych z WGI. "W opinii Ministerstwa Finansów na dzień dzisiejszy nie zachodzi potrzeba podjęcia działań legislacyjnych we wnioskowanym zakresie" - czytamy w piśmie.

"Udają zaskoczenie"

Ciekawy jest jeszcze jeden wątek. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia przyznał, że o sprawie Amber Gold dowiedział się dopiero w momencie wybuchu afery. Również Donald Tusk przyznaje, że informacje na temat tej sytuacji najpierw czerpał z mediów.

Jednak pisma z ostrzeżeniem o Amber Gold oraz Finroyal Kancelaria Premiera i Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymały już w marcu. Skąd więc zaskoczenie? - Nie podjęto żadnych działań lub wprost odmówiono ich podjęcia. A teraz podnosi się wielkie larum i udaje zaskoczenie - napisali portalowi Gazeta.pl autorzy przesłanych resortom dokumentów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Ostrzegali rząd przed Amber Gold. Zobacz, jaką dostali odpowiedź [DOKUMENTY]
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 32 razy 26

  klienci piramid z jednej strony chcą wysokich zysków lokując forsę w piramidach, a z drugiej strony żądają od państwa ochrony tych lokat i zmiany przepisów - TO PARANOJA!!! - chciwcy chcą ochrony swojej chciwości, a ewentualne ich straty ma spłacić państwo, czyli my podatnicy!!! SKANDAL!!!

 • cracovia.figiel

  Oceniono 29 razy 21

  Provident. Tu dopiero jest szwindel. A Kto nad tym Towarzystwem trzyma parasol ochronny, że przez tyle lat dymają biednych Polaków i nikt im w tym nie przeszkadza? Rostkowski?

 • pierogi_z_jagodami

  Oceniono 7 razy 7

  klienci WGI już stracili, chcą pomoc innym i nie mogą, bo nasze przepisy nic się po kolejnych aferach nie zmieniają, nikt nie wysnuwa wniosków, żenua

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 5 razy 5

  To jeszcze ch.... Mnie kiedyś ministerstwo kazało przedstawić istniejące natężenie ruchu na projektowanej drodze. PROJEKTOWANEJ. (mam pismo w ramce nad biurkiem).

 • kola04

  Oceniono 6 razy 4

  tzw. ministerstwo spraw..... nie ma czasu na zajmowanie się takimi pierdołami jak amber goldy i inne finrojale, jest zajęte wymierzaniem sprawiedliwości HORDZIE NAWALONYCH CYKLISTÓW! DROBNYCH ZIELARZY I INNYCH ALIMENCIARZY, zagrażających życiu i zdrowiu obywateli RP. AMBER gołdy zagrażają tylko portfelom zwykłych obywateli a ich rozczenia wobec ambera są na szarym końcu, pierwszy w kolejce jest budżet RP z tytułu grożącej 5mln kary panu marcinowi p. oraz jakiś zaległości podatkowych i składek zus i jak to wszystko pozbierają to pozostałe ochłapy rzucą właścicielom tej forsy czyli tym co zanosili je do amberu. NAJWIĘKSZY INTERES ZROBI NA TYM AMBERZE BUDŻET RP, to jest przyjazne państwo, dla siebie, ściągają z obywateli podatki, zusy a teraz zabiorą ich naiwnie utopione oszczędności. Im więcej AMBER, SKOKÓW, FINROJALÓW tym więcej kasy do budżetu z tytułu wielomilinowych kar, zaległości podatkowych itp. A za tą forsę, państwo polskie wybuduje obywatelom tysiące km autostrad, ścieżek rowerowych i nowych miejsc pracy i będzie wyłapywać jeszcze więcej NAWALONYCH SHUMACHERÓW, CYKLISTÓW , ZIELARZY I ALIMENCIARZY.I to będzie dopiero skok cywilizacyjny !

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 2

  Nalezy gruntownie przeanalizowac kto spoleczenstwo reprezentuje w urzedach panstwowych, nie z tych wybieralnych przez glosowanie, ale tych selekcjonowanych do pracy w urzedach. Nagminnie widac , ze masa urzedasow jest tam zatrudniona nie z ramienia kwalifikacji ale z innych powodow. I cale spoleczenstwo na tym traci. Wprowadzic selekcje bazowana na wiedzy, kulturze, wymiernej uczciwosci(cechy potwierdzane pisemnie przez innych) i checi do pracy. Regulamin pracy w urzedach powinien byc przestrzegany. Trzy nagany i won. Tylko wtedy zaczniemy dzialac jak prawdziwe panstwo a nie dzicz.

 • krystynakarc

  Oceniono 8 razy 2

  Nie biadole nad tymi co stracili. światło czerwone na przejściu dla pieszych a ludzie łażą. ,matka z dziećmi i starcy o kuli. Są durni i nic im nie pomoże. Amber Gold to gangsterzy. ,biedni ludzie stracili, tacy biedni że dali im miliony.

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Zostawcie w spokoju biednego Gowina chłop ma dośc problemów z odmrażaniem i zamrażaniem zarodków

 • cyklista

  0

  Czy wy też macie wrażenie, że dyskusja o AG jest po to, żeby o prawdziwych problemach nie mówić? Sejmowe pierdzistołki, niedouczeni dyletanci udają że coś robią i na czymś się znają, Maciora nawet fotkę pokazał na tablecie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX