Sukces na paraigrzyskach wart sześć razy mniej niż wygrana na "normalnych" igrzyskach [INFOGRAFIKA]

Czy wysiłek włożony w zdobycie medalu przez niepełnosprawnego sportowca jest aż sześciokrotnie mniejszy od tego, który wkłada w swój sukces w pełni sprawny zawodnik? Tak by wynikało z gigantycznych dysproporcji w wysokości nagród za medale, które otrzymują uczestnicy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Za złoto olimpijczycy dostali po 120 tys. zł, paraolimpijczycy - zaledwie 18,4 tys. Ta dysproporcja utrzymała się też w nagrodach za drugie i trzecie miejsce.
Polacy w trakcie ostatnich igrzysk, które zakończyły się w pierwszej połowie sierpnia, zdobyli tylko 10 medali - w tym dwa złote. Tymczasem uczestnicy ciągle trwających paraigrzysk wygrali ich już 24 - z czego aż 9 jest ze złota - a do końca zawodów zostały cztery dni.Nagrody za medale dla olimpijczyków są przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski, do tego dochodzą jeszcze nagrody od ministerstwa sportu i ewentualnie od związków sportowych. Paraolimpijczycy otrzymują natomiast jedynie nagrody od ministerstwa, których wysokość podaliśmy w infografice.

Dysproporcja w zarobkach olimpijczyków i paraolimpijczyków jest tym bardziej rażąca, że dziś prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że jest to zwycięstwo i sukces przede wszystkim samych osób niepełnosprawnych. Dodał co prawda, że jest to dopiero początek drogi.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla też znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Sukces na paraigrzyskach wart sześć razy mniej niż wygrana na "normalnych" igrzyskach [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 9 razy 7

  Z nagrodami za medale jest tak jak z cenami np kamieni szlachetnych im rzadsze tym droższe. Paraolimpijczycy to ludzie którzy trenują ,wygrywają żeby sobie i nam pokazać ,że są pomimo kalectwa pełnowartościowymi ludźmi.Nie tłumaczą przegranej stresem,brakami finansowymi oni chcą wygrywać. Ci pełnosprawni to związki sportowe,zaplecza,trenerzy,fizjolodzy.lekarze,pieniądze i zwycięstwa tak rzadkie jak wygrane polskie powstania.

 • preteksty88

  Oceniono 5 razy 5

  Jaka infografika? Przecież to zwykły wykres słupkowy! :)

 • kluseczkizmiseczki

  Oceniono 5 razy 5

  to może autor artykułu zechce być też rzetelny i wyczerpując temat poda, skąd pochodzą składniki tych nagród za medale, czy wyłącznie z budżetu państwa - wtedy dochodzi do dyskryminacji konstytucyjnie nieuzasadnionej, czy też państwo daje tyle samo obu kategoriom medalistów, a inne podmioty "nie dopłacają" paraolimpijczykom? jak na razie, nic z tego tekstu nie wynika.

 • smallwoodek

  Oceniono 5 razy 1

  Więcej: Ustawa która właśnie weszła w życie uniemożliwia przyznawanie takich samych nagród jednym i drugim. To tak, jakby płacić tyle samo za zwycięstwo w Lidze Mistrzów i A-klasie. Nie mylmy praw z przywilejami.

 • nazikomunista_back

  0

  Wysokość nagród dla zwycięzców zawodów jest taka, jaką wyłożą sponsorzy. A ta od przychodów, jakie sponsorom przyniosą ich występy. I już, cała magia. Można zacząć wymuszać prawnie, ale wtedy spodziewałbym się raczej obniżenia nagród na olimpijczyków i dalszej utraty znaczenia wszelkich imprez pretendujących do miana niecałkowicie komercyjnych.

 • bigark

  0

  Premier i Minister Finansow od dawna podejrzewali, ze paraolimpijczycy zdobeda ze trzy razy wiecej medali niz "pelnosprawni, dlatego odpowiednio zmniejszyli nagrody dla tych pierwszych.
  Mozna oszczedzac na emerytach i rencistach, zeby dac Amber-Goldom (ktorzy chetnie sie dziela), to i na paraolimpijczykach - dlaczego nie?

 • hubert.75

  0

  Należy uwzględnic także, iż po Pekinie wydano 130 ml zł na przygotowania do igrzysk w Londynie, czyli dodatkowo kosztowało to podatników 13 mln za każdy medal.

 • druz_2

  Oceniono 10 razy -2

  No to teraz czekam aż podniesie się krzyk, że niepełnosprawnym nie pozwalają grać w drużynach pospołu ze sprawnymi, że zawodnik bez lewej ręki nie może grać w pierwszym składzie Legii Warszawa itp - to przecież z definicji będzie jawna dyskryminacja.
  Znowu piękny w swej idei dokument który rozleci się po konfrontacji z "kantem d**y" zwanym życiem.
  Pięknoduchy dzisiaj pójdą spać spokojnie... - no ale tak to jest jak za sprawy konkretnej grupy społecznej bierze się państwo... będziecie teraz mieli gorzej szanowni niepełnosprawni - tak, tak, do tej pory funkcjonowaliście sportowo sami z sobą, teraz ci sprawni - poprzez ów dokument będą was postrzegać jako problem - i proszę nie "pyszczyć "nim nie dotrze do was sens tego co napisałem.
  Nasz przecież świetna tenisistka stołowa nie przebiła się na olimpiadzie "normalnych" więc zarobiła na paraolimpiadzie, facet z protezami miast nóg nie błysnął w Londynie z "normalnymi" to dano mu szansę z równymi sobie .. więc niech mnie teraz ktoś przekona, że to niepełnosprawni są dyskryminowani, że jak mnie sprawnemu nie poszło na olimpiadzie to nie powinienem domagać się drugiej szansy z niepełnosprawnymi - no?
  To jest zwyczajne g***o, zakłamanie, hipokryzja...a było cicho, spokojnie - od autora chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje bilet na stadion olimpijski w czasie paraolimpiady i dlaczego wg niego nie kosztuje tyle co w lipcu?
  Wg mnie przy cenie z lipca stadion trzeba by było wypełniać wojskiem w cywilnych ciuchach - takie byłoby zainteresowanie... no ale tego już nie udowodnię.

 • smallwoodek

  Oceniono 6 razy -2

  Nie liczy się wysiłek, tylko efekt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX