"Nigdy nie słyszałam tak usłużnego sędziego..."

"Gdy słuchałam rozmowy dziennikarza 'Gazety Polskiej Codziennie' z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku - opadły mi ręce" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Monika Olejnik. I podkreśla: "Wymiar sprawiedliwości gnije".
Dziennikarka w "GW" komentuje wczorajszą aferę związaną z sędzią Ryszardem Milewskim, który omawiał z osobą podającą się za asystenta ministra Tomasza Arabskiego przez telefon termin posiedzenia składu sędziowskiego ws. aresztu Marcina P. "Teraz nie wiemy, czy Marcin P. powinien siedzieć w areszcie, czy nie powinien. Czy siedzi dlatego, że pan prezes wyczuł z tembru głosu niby-asystenta, co należy robić? Wstyd dla sędziego!" - ocenia dzisiaj Olejnik.

Publicystka podkreśla, że dziwi się tym, którzy krytykują samą prowokację wobec sędziego. "To nie jest tak, że czwarta władza chce spełniać funkcje trzeciej władzy. Chce jedynie kontrolować władzę i pokazywać, jak politycy potrafią manipulować" - pisze.

Olejnik podsumowuje, że jej zdaniem wymiar sprawiedliwości w Polsce "gnije". "Sędzia Milewski straci prawdopodobnie stanowisko - i bardzo dobrze, bo nie powinno być miejsca dla kogoś, kto jest usłużny" - pisze.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
"Nigdy nie słyszałam tak usłużnego sędziego..."
Zaloguj się
 • suwakwrozporku

  Oceniono 45 razy 39

  A czego można się było spodziewać? Że polski wymiar sprawiedliwości jest szczęśliwą wyspą na morzu głupoty, korupcji, nepotyzmu, niekompetencji, nietolerancji, rozrzutności publicznych pieniędzy, biedy etc. etc.??! Że jakościowo jest inny niż polska służba zdrowia, autostrady, piłka nożna, PKP, urzędy, sejm, kolejne rządy etc. etc??! Jest jeszcze gorzej!!! Polski system sprawiedliwości jest niezwykle hermetyczny!!! To kiszące się we własnym sosie bagno w którym tzw. normalnego obywatela traktuje się jak rzecz. Bagno, gdzie stosuje się areszty wydobywcze, gdzie przestępca często jest lepiej traktowany niż jego ofiara, gdzie dobry adwokat to ten który zna sędziego, gdzie często sędzia jedyną wiedzę ma tylko ze studiów i aplikacji po której całe życie był tylko sędzią a życie zna jedynie z pozycji swojego stołu. Normalny obywatel o bezduszności, głupocie i niesprawiedliwości tego systemu dowiaduje się dopiero gdy trafi w jego tryby. A potem pozostaje mu jedynie liczyć na szczęście i ew. trybunał za granicą gdzie odsetek spraw z Polski jest najliczniejszy...

 • miro_to_ja

  Oceniono 21 razy 19

  od dawna domagam się kontroli społecznej nad III władzą, czyli sądami. Uważam, że prezesów sądów powinno sie wybierać w wyborach powszechnych, w zależności od terytorium, na którym działają.
  Pamiętam, jak w okresie transformacji sędziowska kamaryla domagała sie od polityków ustawowego zakazu jakiejkolwiek krytyki prasowej! Szybko odżyli po tym, jak nie rozliczono ich komunistycznych grzechów

 • mppmpp

  Oceniono 33 razy 19

  Pani Moniko, mało pani słyszała.
  Polska to kraj zniewolonych ludzi. Wszyscy się boją nieformalnych układów, nacisków, urzędników, straty pracy, etc...

  Tak nie można żyć, dlatego ludzie uciekają z tego raju nad Wisłą. To nie jest już Polska, tylko jakaś bananowa republika. A winne są wszystkie rządzące od 23 lat ekipy polityczne.

  Pozdrawiam.

 • jacekzwawy

  Oceniono 21 razy 17

  POlskie sądownictwo należaloby rozwalić całkiem i budowac od nowa w oparciu o innych ludzi i inne ustawy, z zakazem przyjmowania do pracy byłych sędziów. No ale cos takiego byłoby mozliwe zapewne tylko po rewolucji i zmianie konstytucji...

 • buraczyk

  Oceniono 21 razy 15

  Tylko nikt nie zauważył że ten gościu został prezesem sądu tylko dlatego że był dyspozycyjnym lizusem u którego wyroki mogli zamawiać:np. Rycho, Zdzicho, Mordasewicz, Ziobro itp. A i radził bym się przyjrzeć temu zaufanemu składowi sędziowskiemu.

 • 4zero

  Oceniono 17 razy 13

  kiedys myslalem,ze sedziowie,adwokaci, prokuratorzy to elita intelektualna...a teraz okazuje się, że bardzo często to zwykli karierowicze bez kregoslupów moralnych ale i bez minimum erudycji....jesli prezes sadu mówi o "kontrol z Poznania" czy "wlancza telefon"....a byly prokurator generalny pan K. z uporem maniaka twierdzi, ze pan Rutkowski to "dedektyw" to ręcę opadaja....przeciez tacy ludzie nie powinni nawet zdac matury z polskiego w ich czasach......dziwne to.

 • jkredman

  Oceniono 23 razy 13

  -sędzia Milewski nie tylko powinien stracić stanowisko, on powinien być relegowany ze stanu sędziowskiego, człowiek z mentalnością służalczą / lokajską nie może sprawować władzy na żadnym szczeblu

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 19 razy 13

  Chciałbym bardzo podziękować wszystkim dotychczasowym za...sranym polsko-katolickim rządom za to że nie mogłem już patrzeć na to całe goowno i wyjechałem z tego dziwnego nawiedzonego religijnie skorumpowanego grajdołu i żyję w kraju nie skarzonym katolicką hipokryzją , nepotyzmem i korupcją na tak dużą skalę , a jak mi ktoś odpisze w stylu ,, nie wracaj gnoju " , to się zastosuję.

 • bajo-bongo

  Oceniono 12 razy 12

  Jak długo sędziowie i prokuratorzy będą odpowiadać tylko przed Bogiem i historią, taki stan rozkładu w tym hermetycznym środowisku będzie panować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX